Oční poradna: také děti potřebují sluneční brýle. Jak vybrat ty správné?

Autor: Redakce | Zpravodaj | 14. 6. 2018

PRAHA, 15. ČERVNA 2018 (Gemini) – Během letních měsíců si většina dospělých chrání zrak před slunečními paprsky slunečními brýlemi. Na děti se ale často zapomíná. Dětský zrak je přitom k poškození slunečním zářením náchylnější než ten dospělý. Výběr dětských slunečních brýlí by rodiče rozhodně neměli podceňovat.

„Dětský zrak je důležité před sluncem důkladně chránit. Dětské brýlové obruby se vyrábějí v různých velikostech a dají se koupit i pro nejmenší děti, nenabízí je ale každá optika. Vybrat správnou velikost dětských slunečních brýlí je bez vyzkoušení takřka nemožné. Rodičům proto určitě nedoporučuji kupovat brýle na internetu. Brýle nesmí tlačit po stranách ani za uchem a musí dobře sedět na nose. Brýle by měly dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké a řasy by se neměly dotýkat skel. Spíš než podle ceny a designu je důležité orientovat se při nákupu podle kategorie UV filtru. Ta nesouvisí s barvou brýlových skel. I čiré sluneční brýle mohou zrak před sluncem ochránit lépe než brýle se skly tmavými. Kategorie filtru je značena čísly od nuly do čtyř. V letních měsících se nejčastěji používá kategorie číslo tři, ať už pro dospělé, či dětské sluneční brýle,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

 


SOUKROMÁ OČNÍ KLINIKA GEMINI, www.gemini.cz

Soukromá oční klinika Gemini rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. První z poboček byla otevřena ve Zlíně v roce 2003 jako jedna z prvních soukromých očních klinik v Česku. V současné době provozuje klinika v České republice devět pracovišť: ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově, Brně a Novém Jičíně. Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. Vedle operací zbavujících pacienty potřeby nosit brýle a operací šedého zákalu se na klinikách provádějí i estetické zákroky, jako například plastika horních a dolních víček. V čele týmu operatérů stojí světově uznávaný oční chirurg prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR.

prim. MUDr. PAVEL STODŮLKA, Ph.D., FEBOS-CR, www.lasik.cz

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně. V roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini – největší soukromou oční kliniku v Česku. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v Česku. Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře.