Od úterý začne Itálie pokutovat lidi, kteří nesplnili očkovací povinnost

Autor: Redakce | Zpravodaj | 31. 1. 2022

Pokuty budou rozdávat finanční úřady, kteří propojí své informační systémy se seznamy očkovaných. Očkovací povinnost je splněná v případě dokončeného základního očkování proti covidu-19 nebo po podání posilovací dávky po šesti měsících od té druhé. Výnos z pokut připadne státnímu fondu na řešení mimořádných událostí.

Pokutovaní budou mít deset dní na to, aby prokázali, že se nemohli nechat naočkovat kvůli “objektivním důvodům”. Mezi ně patří i prodělání nemoci covid-19 před maximálně 180 dny.

Od 15. února se pro lidi starší 50 let zpřísní podmínky pro vstup na pracoviště. Starší lidé budou mít povinnost se prokázat posíleným zeleným pasem, který lze získat jen po dokončeném očkování nebo po prodělání nemoci. Za vstup na pracoviště bez certifikátu hrozí pokuta až 1500 eur (zhruba 37.000 korun). Zaměstnance, kteří nemají splněnou povinnost a nemohou chodit do práce, po pěti dnech neomluvené absence může zaměstnavatel poslat na neplacenou dovolenou. Nesmí je ale propustit.

Od února Itálie zkrátí platnost covidového certifikátu z devíti na šest měsíců od druhé či posilovací dávky. Kvůli změně pravidel Itálii kritizovala Evropská unie. Podle tisku je pravděpodobné, že vláda schválí časově neomezenou platnost po třetí dávce.

Platnost covidových certifikátů je pro velkou část italského obyvatelstva klíčová, protože vláda rozšiřuje místa, kde je nutné se prokázat certifikátem. Od úterý se budou certifikáty kontrolovat také na poštách, v bankách, trafikách a v obchodech. Z povinnosti mají výjimku jen lékárny či obchody s potravinami, drogerií či s potřebami pro domácí mazlíčky.