Odborník: Jednou z příčin cukrovky dětí může být nadměrná hygiena
Praha 19. června (ČTK) – Jednou z příčin cukrovky u dětí může být podle diabetologů i nadměrná hygiena v kojeneckém a batolecím věku. Podle vedoucího lékaře Diabetologického centra Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Zdeňka Šumníka se takové děti nesetkají včas s běžnými patogeny. Počet dětí s diabetem se za posledních 20 let více než ztrojnásobil, nyní postihuje každé pětisté české dítě.
Lékaři se zabývají hypotézou, podle níž počty dětí s cukrovkou rostou také proto, že se v kojeneckém a batolecím věku dítě nedostává do styku s běžnými patogeny, které se přirozeně vyskytují v jeho okolí. Podle zatím nepřímých důkazů může jeho imunitní systém selhat při rozpoznávání infekcí a způsobit některé z autoimunitních onemocnění jako je například diabetes prvního typu.
“Čistota za každou cenu a neúměrný strach, aby se dítě něčím nenakazilo, pak pro něj mohou mít zcela opačný efekt,” vysvětlil Šumník.
Cukrovka prvního typu vyžaduje celoživotní léčbu inzulinem. Při celoživotním užívání je větší pravděpodobnost pozdních komplikací jako je postižení ledvin, očí a nervů. Zamezit jim lze hlavně udržováním hladiny krevního cukru ve stejné výši jako u zdravého člověka.
U dětí je ale hladina cukru velmi nestabilní. “Krevní cukr často kolísá bez zjevných příčin a rodiče dětí musí reagovat na okamžitou situaci přidáním dávky inzulínu v případě vzestupu, nebo naopak dodáním rychlých cukrů při rychlém poklesu glykémie,” dodal Śumník. Někteří rodiče tak svým dětem museli měřit hladinu cukru až patnáctkrát denně. V současné době existují už i přístroje, které umí cukr měřit kontinuálně, případně také informovat rodiče přes mobilní telefon.
V roce 2016 se léčilo s cukrovkou přes 861.500 Čechů, dalších asi 300.000 o ní zatím neví. Naprostá většina pacientů (91,7 procenta) má diabetes druhého typu, který je spojován s nadváhou a nezdravým životním stylem. Pacienti musí celý život dodržovat přísný režim a pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi.
Jen dietou bylo léčeno téměř 80.000 diabetiků druhého typu, léky asi 10.500 diabetiků I. typu a téměř 792.000 druhého typu. Inzulin užívalo 52.800 diabetiků I. typu a 167.000 II. typu.
Léčba diabetu spotřebuje pět až 15 procent celkových nákladů v českém zdravotnictví. Diabetici častěji trpí chronickými komplikacemi jako jsou nemoci srdce a selhání ledvin. Riziko cévní mozkové příhody zvyšuje diabetes dvakrát až čtyřikrát, pětinásobně infarktu, srdečního selhání nebo ischemické choroby srdeční.
van mal