Operace zbavila Lucii Bílou brýlí. Měla pět dioptrií

Autor: Redakce | Zpravodaj | 3. 4. 2017

PRAHA, 4. dubna 2017 Václav Klaus, Aneta Vignerová, Tomáš Baťa nebo Monika Leová – to je jen hrstka známých osobností, které svůj zrak svěřily světově uznávanému očnímu chirurgovi Pavlu Stodůlkovi. Do jejich řad se aktuálně přidala i zpěvačka Lucie Bílá. Ta podstoupila operaci, která ji zbavila dioptrií.

Druhé oči“ používá kolem šesti milionů Čechů a stále větší počet z nich se rozhodne řešit problémy se zrakem operací. Lucie Bílá používala brýle převážně na střední a blízké vzdálenosti. Na naší oční klinice ve Zlíně jí byla v polovině března do oka implantována trifokální nitrooční čočka, která jí nyní umožňuje pohodlné vidění na všechny vzdálenosti. Člověk, který má v oku implantovanou trifokální nitrooční čočku, vidí dobře do dálky, na čtení i na střední vzdálenosti. Bez brýlí se tak obejde i při práci na počítači nebo ručních pracích,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Už bezprostředně po operaci si zpěvačka operaci pochvalovala.Asi jako každý jsem se bála, ale od prvního okamžiku na klinice jsem měla pocit, že jsem doma. Nádherná atmosféra, milý personál, sestry, lékaři. Díky všem a především panu primáři Pavlu Stodůlkovi jsem odjížděla jako z milé návštěvy. To, že vidím a mých pět dioptrií je fuč, považuji za malý zázrak,“ svěřila se Lucie Bílá na sociální síti.

Samotná operace probíhala ve Zlíně, Lucie Bílá pak ještě 3. dubna dorazila na pražskou kliniku v Krči na kontrolu. „Laserová operace proběhla bez komplikací a trvala na každém oku jen pár minut. Už den po operaci se vidění podstatně zlepšilo, Lucie Bílá dokonce četla bez brýlí, což jí před zákrokem její oční vada neumožňovala. Kontrola ukázala, že operace dopadla výborně bez jakýchkoli komplikací. Byly odstraněny všechny dioptrie, vidění je nyní na maximální možné hranici na 160 procent, což znamená, že oko dokáže přečíst i ta nejmenší písmenka bez dioptrické pomůcky,“ popsal Pavel Stodůlka.

Zpěvačka se v den kontroly rozhodla své dioptrické brýle věnovat klinice. Potřebovat už je nebude. „Je neuvěřitelné, co dnešní medicína dokáže. Zprvu jsem nevěřila, že je možné, abych viděla, nebo dokonce četla bez brýlí. Z výsledku operace jsem nadšená. Jako důkaz toho, že brýle už skutečně nepotřebuji, rozhodla jsem se, stejně jako stovky spokojených pacientů, své dioptrické brýle věnovat klinice. Ty ještě budou užitečné v rozvojových zemích, kde lékařská péče není tak snadno dostupná,“ řekla Lucie Bílá.

Kontakt:

Petra Ďurčíková, mediální konzultant oční kliniky Gemini

E-mail: durcikova@n4c.cz, tel.: +420 733 643 825

O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz

Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Oční kliniku Gemini založil v roce 2003. Je znám svým přínosem pro oční medicínu, například řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě.

V současné době provozuje klinika v České republice devět pracovišť, a to ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově, Brně a Novém Jičíně. Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. Kliniky jsou vybaveny špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 1050RS. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci čočky i odstraňování očních vad femtosekundovým laserem VICTUS. Stejně tak začala klinika Gemini v roce 2015 jako první v ČR nabízet operace laserem Z8, který je považován za nejmodernější přístroj pro oční operace na světě. Gemini provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku. Oční chirurgové z celého světa pravidelně navštěvují oční kliniku Gemini, aby se seznámili s nejmodernějšími technologiemi. Na jejich vývoji klinika dlouhodobě spolupracuje s předními světovými výrobci.

Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Tématem disertace byla metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a v roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini, v jejímž čele dnes stojí. Má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice. Je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, implantaci presbyopické fakické čočky nebo operaci čočky Capsulaserem, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu). Úspěšnými implantacemi umělé rohovky dokázal vrátit zrak pacientům, kteří byli dlouhou dobu slepí, v některých případech i desítky let.

Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech po celém světě a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Získal řadu prestižních ocenění – je držitelem titulu osobnost Zlínského kraje a Ceny města Zlína. Byl vyznamenán Záslužným vyznamenáním Zlínského kraje a Stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR za zásluhy o rozvoj oční medicíny. Obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. V roce 2015 také získal prestižní ocenění EY Podnikatel roku. Mezi jeho pacienty patří například exprezident Václav Klaus a Tomáš Baťa s rodinou nebo hraběnka Diana Šternberková. Operoval také řadu kolegů – očních lékařů. Je ženatý, má dvě děti.