Oslo: Norsko a Čína se shodly, že norský losos není zdrojem viru

Autor: karelattl | Zpravodaj | 17. 6. 2020

Oslo 17. června (ČTK) – Čínské a norské úřady dospěly k závěru, že norský losos pravděpodobně není zdrojem nového šíření koronaviru v čínské metropoli Pekingu. Podle agentury Reuters to dnes uvedl norský ministr rybolovu Odd Emil Ingebrigtsen.

Peking se potýká s novou vlnou šíření koronaviru, přičemž většina případů je spojena s obřím tržištěm Sin-fa-ti na jihu metropole. Čínská média v minulých dnech uvedla, že stopy koronaviru byly na tržišti zjištěny na kuchyňských prkéncích, na nichž se porcovali dovezení lososi. Čína kvůli tomu následně pozastavila dovoz lososů z Evropy, napsala agentura Reuters.

Po úterní schůzce čínských a norských představitelů obě země došly k závěru, že zdrojem nové epidemie nejsou norské ryby, sdělil dnes ministr rybolovu Norska, které je největším světovým chovatelem lososů na farmách. “Můžeme se tedy zbavit nejistoty a problémů ohledně pozastavení vývozu lososů do Číny,” dodal.

Od minulého čtvrtka se nákaza koronavirem v dvacetimilionovém Pekingu potvrdila již u 137 lidí. V týdnech předtím přitom čínská metropole neregistrovala téměř žádné nové případy nemoci covid-19. Peking v reakci na nové propuknutí infekce omezil leteckou a další dopravu, uzavřel školy a uvalil karanténu na řadu rezidenčních čtvrtí v blízkosti ohnisek nákazy.

lcm šeb