Ozon a UV záření jako spolehlivé nástroje pro dezinfekci čistých prostor

Autor: eliska | Zpravodaj | 26. 12. 2016

Dačice, 27. prosince 2016 – Operační sály, výzkumné a farmaceutické laboratoře, závody na výrobu součástek do letadel či družic a mnohé další. To vše jsou provozy, kde je čistota na prvním místě. Velké náklady proto vedle vzduchotechniky a dalšího technického vybavení směřují rovněž na dezinfekci těchto prostor. K té v řadě provozů využívají UV záření či ozon.

Čisté prostory jsou terminus technicus, který se používá pro prostory, v nichž je řízena koncentrace částic ve vzduchu. Norma ČSN EN ISO 14 644 1 až 6 definuje čistý prostor jako „…prostor, ve kterém je koncentrace částic ve vznosu regulována, aby byla splněna specifikovaná třída čistoty pro částice ve vznosu“. Čisté prostory jsou dle normy rozděleny do tříd A až D, jež jsou určeny maximálním přípustným množstvím částic, přičemž třída A značí prostory nejčistší.

Základem čistých prostor je vzduchotechnika, která zajišťuje filtraci a výměnu vzduchu včetně chlazení a topení. Stejně důležité jsou i stěny, podlaha a strop, které musejí prostor hermeticky uzavřít. Dveře například musí být vybaveny padacími lištami. Je třeba také dbát na údržbu a provoz prostor, včetně zdánlivě banálních úkonů, jako je výměna žárovky nebo filtru,“ popisuje Petr Píša, prokurista společnosti Frigomont, která se na oblast čistých prostor specializuje.

Důležitým aspektem čistých prostor je u provozů, které to vyžadují, otázka dezinfekce. Nemocnice, potravinářské a jiné firmy v tomto ohledu vynakládají desítky až stovky tisíc korun ročně. Účinným nástrojem se v tomto ohledu ukázalo být využití UV záření a ozonu. O co se jedná a pro jaké provozy jsou tyto metody vhodné?

UV záření zabrání bakteriím v reprodukci

V případě využití UV záření se hovoří o takzvané germicidní dezinfekci. Při ní se používá speciální germicidní zářič, nebo též germicidní UV lampa, která vyzařuje ultrafialové záření ve spektru C (UVC) s vlnovou délkou světla 253,7 nm.

UV o této vlnové délce má silně baktericidní účinky a působí na všechny druhy bakterií. Pouze se liší doba potřebná k usmrcení daného druhu bakterie. Systém funguje na principu poškození DNA bakterie, což znemožní její další reprodukci. Bakterie mají přitom cyklus rozmnožování velmi krátký,“ vysvětluje princip Petr Píša.

Tato metoda je vhodná pro sterilizaci plynů, kapalin a povrchu předmětů všude tam, kde je potřeba velice sterilního prostředí. Nejčastěji tudíž ve zdravotnictví a potravinářství. UV záření má však využití i v nefiremním prostředí – zneškodní totiž i plísně, a je tak vhodné pro alergiky, osvědčilo se též v ošetření studniční vody, kde bez chemie a změny chuti vody inaktivuje všechny bakterie.

(UVC je nejtvrdší UV záření – jeho vlnová délka je nižší než 280 nm)

Ozonový generátor zbaví vzduch zápachu a vyrobí dezinfekční vodu

Podobně jako UV záření má své místo při údržbě čistých prostor i ozon. K jeho tvorbě se používá ozonový generátor, jenž vysokofrekvenčním koronovým výbojem vyrábí ozon z kyslíku obsaženého ve vzduchu. Vytvořený ozon je možné využít k zabití bakterií, zlepšení kvality ovzduší i odstranění případného zápachu. Během 2 až 3 hodin v závislosti na teplotě prostředí se ozon samovolně rozpustí zpět na kyslík.

Rozpuštěním ozonu ve vodě lze pak získat ekologicky šetrnou a účinnou dezinfekční vodu. Tu lze využít k výplachu úst, mytí pokožky, koupání či třeba i ošetření zeleniny, kterým se prodlužuje její trvanlivost a odstraňují pesticidy,dodává prokurista Frigomontu Petr Píša. Koncentrovaná ozonová voda se využívá též k sanaci výdejních automatů, dezinfekci nádob i k ošetření ložního prádla před praním.

O společnosti Frigomont, a. s.

Společnost Frigomont, a. s., je komplexním dodavatelem technologických celků pro potravinářský, zdravotnický, chemický, výzkumný a farmaceutický průmysl. Frigomont, a. s., je zároveň předním českým výrobcem průmyslových dveří se zaměřením především na čisté prostory, chladírenské dveře, mrazírenské dveře, izolační a hygienické dveře. Je předním dodavatelem chladírenských a mrazírenských boxů, skladů a výroben v potravinářském průmyslu.

 

Společnost byla založena v roce 1994, kdy stávající vedení společnosti zahájilo podnikatelskou dráhu v oboru servisu, montáže a prodeje chladírenských, mrazicích a klimatizačních technologií u obchodních organizací, potravinářských podniků, podniků veřejného stravování i u občanů. V roce 1997 v souvislosti s rozšiřováním aktivit vzniklo sdružení podnikatelů, které realizovalo dodávky technologií a provádělo inženýring. Postupně se společnost přetransformovala na stavebně inženýrskou firmu působící po celé České republice a v okolních zemích.

Kontakt

Arnošt Čáp

provozní ředitel

mobil: +420 602 325 606

telefon: +420 384 420 415

e-mail: press@frigomont.cz