Po roce se chystá turnaj Bučovice Blind Football Cup. Síly poměří elitní týmy nevidomých ze všech koutů Evropy

Autor: Redakce | Zpravodaj | 26. 5. 2019

Brno, 27. května 2019 (Avoy MU Brno)

O víkendu 1. a 2. června 2019 se v jihomoravských Bučovicích uskuteční další ročník turnaje Bučovice Blind Football Cup (BBFC). Jedinečná akce se letos odehraje již po sedmé. Turnaje se zúčastní týmy nevidomých hráčů fotbalu z šesti evropských zemí. Vůbec poprvé se do něj zapojí také aktuální vítěz britské ligy, tým West Bromwich Albion.

Účast na turnaji letos potvrdily týmy Brussels 5-a-side z belgického Anderlechtu, Pirsos Thessaloniki z Řecka, německý FC St. Pauli a rakouský tým ÖBSV Vienna. Domácím týmem bude jako tradičně pořádající brněnský Avoy MU, který se vloni umístil na bronzové příčce. „Loňský ročník BBFC byl druhým, kterého jsem se mohl zúčastnit. Lepší turnaj jsem nezažil. Nejen proto, že jsme skončili na třetím místě, ale i proto, jaká tam panuje skvělá atmosféra,“ podotkl Jan Bango, hráč za Avoy MU Brno. „Díky nadšeným reakcím hráčů i diváků víme, že to, co děláme, má smysl. Uděláme vše pro to, abychom se takové pozitivní zpětné vazby dočkali i tentokrát,“ reagovala pořadatelka Jitka Graclíková.

Letos poprvé se do turnaje zapojí také britský tým West Bromwich Albion, šestinásobný vítěz domácí ligy a držitel čtyř pohárů. Bučovice Blind Football Cup je vůbec prvním zahraničním klubovým turnajem, jehož se zúčastní. Součástí týmu bude Dylan Malpas, který na loňském mistrovství světa v Madridu získal titul nejlepšího světového brankáře, a také legendární již 45letý Darren Harris. Tým WBA s sebou zároveň přiveze i nejmladšího hráče celého turnaje Eesu Amjida.

O účast měly jako každý rok zájem i zaoceánské týmy, konkrétně z Brazílie, Argentiny, Kolumbie a Guatemaly. V prosinci se konal v Mexiku jihoamerický šampionát Copa Libertadores a vítězný mexický tým vyhrál také pozvání na náš turnaj. Bohužel se jim nakonec nepodařilo sehnat finanční prostředky na dopravu. Upřímně doufáme, že napřesrok se jejich účast vydaří,“ vysvětluje Graclíková.

O slavnostní výkop se tentokrát postará Šimon Rejtar, nejnadanější český dorostenec v kategorii B1, tedy s úplnou ztrátou zraku, a zároveň velká naděje při vzniku českého národního týmu. Jako již tradičně si zápasy vezme pod svá křídla čtveřice nejlepších evropských rozhodčích, která soudcuje všechny významné mezinárodní soutěže, mimo jiné i paralympiádu 2016 v brazilském Rio de Janeiru či již zmiňované mistrovství světa konané vloni v Madridu.

 

Na místě bude možnost zapůjčení sluchátek pro poslech profesionálního komentáře zápasů v angličtině. Aktuální stav turnaje a stream z akce budou moci zájemci sledovat na nově spuštěných webových stránkách.

Turnaj se stejně jako v předchozích letech odehraje na venkovním hřišti bučovické základní školy na ulici Školní 710, kde je pro hráče připraven umělý trávník třetí generace. Konat se bude za každého počasí.

Videopozvánku můžete zhlédnout zde a ku příležitosti akce byla vytvořena také událost na Facebooku.

Více informací naleznete na oficiálních stránkách turnaje www.bbfc.cz.

 

Přehled týmů včetně ročníků účasti a vítězných let

  • Brussels 5-a-side Anderlecht (Belgie): 2015, 2016, 2017 – 1. místo, 2018, 2019
  • Pirsos Thessaloniki (Řecko): 2014 – 2. místo, 2015 – 2. místo, 2016 – 3. místo, 2019
  • FC St. Pauli (Německo): 2013, 2014, 2015 – 3. místo, 2016, 2017, 2018, 2019
  • ÖBSV Vienna (Rakousko): 2018, 2019
  • Avoy MU Brno (ČR): 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 – 3. místo, 2019
  • West Bromwich Albion (Velká Británie): 2019

 

O futsalu pro nevidomé

Futsal pro nevidomé se podřizuje oficiálním pravidlům, která vydala IBSA (International Blind Sports Association) a která vycházejí z tradičního pojetí standardního futsalu. Hrají jej družstva s brankářem a čtyřmi hráči v poli a jejich cílem je vstřelit více branek než soupeř. Míč obsahuje na rozdíl od běžného vnitřní zvukový systém, díky němuž je při pohybu slyšet. Zrak může používat pouze brankář, jeho spoluhráči jsou nevidomí. Pro zajištění rovných podmínek jsou hráči v poli povinni nosit neprůhledné klapky, informace k dění na hřišti jim verbálně poskytuje brankář, trenér a navigátor za brankou soupeře.