Pojišťovny uzavřely dohody pro rok 2020 v 10 ze 14 segmentů

Autor: Redakce | Zpravodaj | 28. 5. 2019

Praha 29. května (ČTK) – Pojišťovny uzavřely dohody o úhradách zdravotní péče pro příští rok v deseti ze 14 segmentů péče. Změny úhrad budou zejména u zubařů, praktických lékařů a gynekologů. Přibudou nové hrazené výkony, péče o těhotné se bude hradit jako balíček. Novinářům to dnes řekli zástupci ministerstva zdravotnictví, pojišťoven a primární péče. Letos bylo plánováno na péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění 320 miliard korun, polovina jde do péče v nemocnicích. Praktičtí a zubní lékaři mají asi po šesti procentech.

Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) chybí dohoda s nemocnicemi ohledně akutní a následné péče, domácí péče, laboratoří a lékáren. “V přípravném řízení se deset segmentů dohodlo, teď nastává oponentura. Pojišťovny jsou si vědomy toho, že dohoda je prioritní. Nikdo nemůže počítat s tím, že bude mít výhody, když se nedohodne,” řekl na dotaz ČTK. Čas uzavřít dohody je do 19. června.

Ve stomatologii se podle ministra dohody snaží zajistit, aby zubní lékaři byli ochotni ošetřovat pacienty na pojišťovnu, což teď někteří nechtějí, protože se jim to nevyplatí. “Pro ministerstvo je zásadní tuto veřejnou službu zajistit. Musí k tomu být vytvořeny podmínky, dojde proto k navýšení o 734 milionů korun,” uvedl ministr. Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera bude podpořena péče u stomatologů, kteří budou registrovat nové pacienty.

Ceny materiálu podle zubařů budou více odpovídat realitě, na stomatologické výrobky půjde 230 milionů korun. Více peněz dostanou zubaři také na bílé plomby pro děti, které hradí pojišťovna. “Od roku 2025 by mělo být možné si doplatit rozdíl mezi amalgámem a bílou výplní u dospělých. Amalgám bude v EU zakázaný od roku 2030,” doplnil Šmucler. Nově bude zubním lékařům hrazeno zklidnění dětí před výkonem rajským plynem. “Nebudeme se s nimi muset prát jako v 19. století nebo je odesílat do fakultních nemocnic, kde je ošetřili v celkové anestezii,” dodal. Skončí doplatky pojišťoven na zubní implantáty nebo rovnátka u dospělých. Podobně pojišťovny od letošního srpna nebudou přispívat 150 korun na brýle.

Výrazně se mění úhrady v gynekologii, zejména u těhotných. Pojišťovny budou hradit péči jako balíčky podle trimestrů. Jedním z důvodů je podle Vojtěcha vykazování zbytné péče některými lékaři. Celkem půjde do segmentu o 227 milionů korun více než letos, kdy si gynekologové rozdělili 4,4 miliardy korun.

U praktických lékařů pro děti a dospělé budou pojišťovny hradit některé nové výkony. Dohoda podle ministra také počítá s rozšířením kompetencí a bonifikací za delší ordinační dobu. “V některých věcech fixuje už dohodnuté věci, jako je například péče o onkologické pacienty v remisi. Další je také časný záchyt demence, péče o děti i dospělé s obezitou nebo prediabetem nebo edukační rozhovor o očkování,” dodal ministr.

Letos měl segment na péči 17,1 miliardy korun, příští rok dostane 900 milionů korun navíc. “Více než polovina navýšení jde na vrub nových výkonů,” uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Praktičtí lékaři budou také mít hrazena některá přístrojová vyšetření v ordinaci, pokud mají například daleko laboratoř. “Umožní to neposílat pacienty do nemocnice na vyšetření zbytečně,” dodal. Po zrušení regulačních poplatků u lékaře pojišťovny hradily návštěvu pacienta lékaři, nově se tato platba změní. “Za každé klinické vyšetření praktickým lékařem pojišťovna hradí 40 korun. Posiluje to platbu za pacienty, kteří chodí do ordinace častěji,” uvedl Šonka s tím, že jde zejména o seniory nebo chronické pacienty s více nemocemi.

Návrhy pojišťoven pro letošní rok vycházely z nabídky na čtyřprocentní růst úhrad všem segmentům proti roku 2019. Rozdělovat se bude asi 340 miliard korun, přibližně o 20 miliard korun víc než loni.

Na konci dubna uzavřely podle Zdravotnického deníku dohodu fyzioterapeuti, hemodialyzační péče a zdravotnické záchranné služby, v květnu pak léčebné lázně a ozdravovny. Loni se nejdéle čekalo na dohodu s lékárnami. S blížícím se červnovým termínem, kdy mají být dohody uzavřené, se objevují i požadavky na navýšení odměn. V květnu s ním přišly například zdravotnické odbory, minulý týden sestry v sociálních službách.

Parametry dohody primární péče pro rok 2020:

2019 2020
Stomatologie 13,4 miliardy korun + 734 milionů korun (z toho 230 mil. Kč na stomatologické výrobky)
Ambulantní Gynekologie 4,4 miliardy korun + 227 milionů korun
Praktické lékařství pro dospělé a pro děti a dorost 17,1 miliardy korun + 900 milionů korun (z toho cca 430 mil. Kč na nové výkony)

zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

van snm jw