Politico: Vědecký poradce v USA prosazoval hromadnou imunitu

Autor: Redakce | Zpravodaj | 17. 12. 2020

Washington 17. prosince (ČTK) – Někdejší vědecký poradce amerického ministerstva zdravotnictví Paul Alexander doporučoval vsadit na hromadnou imunitu a nechat nakazit koronavirem co největší množství Američanů. Napsal to server Politico, podle nějž Alexandera do funkce dosadil prezident Donald Trump.

“Není jiná možnost, musíme nechat nakazit co nejvíc lidí, což se stane, jenom když umožníme nerizikovým skupinám, aby se vystavily nákaze. Tečka. Dětem, dospívajícím, mládeži, mladým dospělým i lidem středního věku hrozí malé nebo žádné riziko. Využijme toho pro získání hromadné imunity, nechme je se nakazit,” napsal v červencovém e-mailu Alaxander hlavnímu mluvčímu ministerstva zdravotnictví Michaelovi Caputovi a dalším šesti představitelům.

Totéž o něco později doporučil Stephenu Hahnovi z Úřadu pro kontrolu léčiv (FDA), Caputovi a dalším lidem – hovořil o “přirozené imunitě a přirozenému vystavení lidí viru”. Caputo ho pak požádal, aby tuto možnost prověřil výzkumem. Alexander také chtěl, aby zůstaly střední školy otevřené, což by umožnilo rychle nákazu rozšířit. Alexander byl Caputovým zástupcem a do funkce ho dosadil Trump v dubnu. Politico píše, že Alexanderovy názory tehdy sdílel Bílý dům. Jeho zástupci stejně jako ministr zdravotnictví Alex Azar ale tvrdí, že taktiku boje proti covidu-19 prostřednictvím kolektivní imunity nikdy neprosazovali.

Odborný zdravotnický časopis JAMA právě tento týden zveřejnil studii, podle níž letos od března do července zemřelo v USA nezvykle mnoho lidí ve věku 25 až 44 let. Ve srovnání s jinými lety zemřelo v této skupině o 12.000 lidí více. Nejhorší vůbec byl červenec. Podle studie v minulých 20 letech v tomto měsíci zemřelo zhruba 11.000 mladých Američanů, letos jich bylo přes 16.000. Trend pokračoval i na podzim a podle projekcí za celý letošní rok zemře 154.000 lidí z této skupiny. Předpokládá se, že se na vysokém počtu úmrtí podílí covid-19.

Alexander se podle Politica snažil také přimět vládní vědecký tým vydávat pro Trumpa politicky výhodnější prohlášení. Když Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) na jaře oznámilo, že covid-19 zasahuje především příslušníky menšin, odpověděl Alexander, že je to zřejmě přesné hodnocení, ale upozornil CDC, že podobných výroků využijí v předvolebním období demokraté proti Trumpovi. Ty problémy jsou “důsledek desetiletí nedbalosti demokratů,” psal tehdy Alexander. Podle Politica jeho e-maily svědčí o napětí, jež panovalo mezi lidmi jmenovanými administrativou a pracovníky zdravotnických institucí. Alexander působil na částečný úvazek na jedné kanadské univerzitě a jako poradce amerického ministerstva už nepracuje.