Porodnice Mělník nabízí maminkám rodinné pokoje, ve středních Čechách a v blízkosti Prahy je první

Autor: Redakce | Zpravodaj | 3. 6. 2019

Mělník, 4.6.2019 (Nemocnice Mělník)

Jako doma, ale pod dohledem lékařských a zdravotnických pracovníků. Tak by se dal charakterizovat pokoj rodinného typu, na který dnes lákají porodnice novopečené rodiče. Páry, které si přejí být od prvních chvil po porodu spolu. Porodnice čerpají inspiraci v zahraničních lékařských zařízeních, ale i v porodních domech. Právě ty jsou v současné době velkým tématem a otazníkem pro inovaci českého porodnictví.

Příběh prvního rodinného pokoje ve Středočeském kraji

V mělnické porodnici jsou nyní tyto pokoje dva. Nemocnice je zařídila s myšlenkou co největší podpory rodiny, rodinného zázemí a s veškerým možným komfortem, aby pro maminku, tatínka a novorozence zajišťoval co nejintimnější kontakt již od prvních chvil. „Naším hlavním cílem bylo nejen vybudovat pokoje s veškerou výbavou a sociálním zázemím, ale především vytvořit prostředí, ve kterém by se rodina cítila jako doma. Tyto pokoje se těší tak velkému ohlasu, že již nyní plánujeme realizaci dalších dvou rodinných pokojů. Celkově budeme moci maminkám a jejich doprovodu nabídnout 7 nadstandardních pokojů, tedy nejvíce mezi středočeskými porodnicemi rodinného typu,“ přibližuje Pavla Jelínková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického a neonatologického oddělení v Nemocnici Mělník, kterou provozuje skupina VAMED MEDITERRA.

V porodnici jako doma

Nemocnice Mělník provozuje rodinné pokoje již od října roku 2018. Za tu dobu se může pochlubit zpětnou vazbou desítek párů. Ty především pozitivně hodnotí, že pokoje uspokojují potřeby nově začínající rodiny, která touží být spolu již od prvních chvil v rodinném prostředí, přitom však s maximální mírou zajištění lékařského zázemí a 24hodinové zdravotní péče. Navíc zde neplatí návštěvní hodiny jako na klasickém oddělení. Spokojenost s rodinným pokojem potvrzují i slova manželů Sobkových: „Porod a několik následujících dnů patří k nejdůležitějším momentům v životě. Proto bylo pro nás jako rodinu klíčové, abychom mohli čas s čerstvě narozeným miminkem trávit všichni společně, intenzivně a ideálně bez zbytečných omezení, jako bývají například návštěvní hodiny. Proto jsme zvolili možnost využití společného rodinného pokoje, ve kterém jsme mohli být s naším právě narozeným miminkem. Tento pokoj v Porodnici Mělník z našeho hlediska poskytoval vše potřebné. Dostatečnou velikost, světlost, kvalitní a moderní vybavení, čistotu, zázemí v klidu a pohodlí. Cítili jsme se jako doma s tím, že jsme měli komfort zdravotní péče doslova „na zavolání“. Mohli jsme se tak plně věnovat našemu děťátku v jeho prvních hodinách a dnech, prožít s ním vstup do života minutu po minutě. Díky nabídce rodinného pokoje v Porodnici Mělník jsme strávili s naším miminkem nezapomenutelné chvíle, na které budeme vzpomínat celý život, za což děkujeme.“

Rodinné pokoje v podobě hotelového apartmá

Nadstandardní pokoje rodinného typu jsou umístěné v klidném prostředí za oddělenou přepážkou oddělení, aby se zamezilo možnému ruchu z běžného provozu a dění v nemocnici. Jsou vybavené manželskou dvoulůžkovou postelí se zdravotnickou matrací, která je pohodlná pro pobyt maminky i tatínka. Moderní nábytek, kuchyňský kout s lednicí a rychlovarnou konvicí doplňují vybavení klimatizovaného pokoje. K dispozici mají rodiče také televizi, přípojku k internetu a kompletní příslušenství pro maminku a novorozence. Rodiče mohou využít i telefonní linku přímo na oddělení neonatologie. V případě nutnosti si tak mohou zavolat pro pomoc v péči o miminko. V pokojích jsou nainstalovány stmívače světel, aby maminka měla možnost novorozence okamžitě zkontrolovat i v noci. Součástí je sociální zařízení se speciálním sprchovým koutem, který je více prostorný a pro maminky pohodlnější. Pro miminko je v pokojích připravená váha, postýlka s monitorem dechu, speciálně vytvarovaná umyvadla určená ke koupání miminka či pohodlný kojící polštář.

Téměř jako ve wellness

Pokoje jsou navíc vybaveny příjemnými doplňky, jako jsou župan pro maminku, osuška, ručníky, mýdlo, šampon či vysoušeč vlasů. „Jsme přesvědčeni, že každá maminka snadněji načerpá energii a připraví se na odchod domů, pokud se cítí stále krásná, klidná a opečovávaná. V prvních dnech po porodu je také důležité správně podpořit laktaci, nezanedbat pitný režim a stravu. Pro maximální podporu kojení má tak maminka na pokoji k dispozici neperlivou vodu a také čaje podporující tvorbu mléka. Oba rodiče mají po celou dobu pobytu zajištěnou rovněž stravu, a to snídani, oběd s výběrem ze tří druhů jídla a večeři,“ uzavírá Pavla Jelínková.