Přecházet chřipku se nevyplácí

Autor: eliska | Zpravodaj | 7. 12. 2016

Praha, 8. prosince 2016Chřipka je nejčastější lidské infekční onemocnění, které každoročně postihne až 10 % světové populace. Navzdory tomu je, zvláště v České republice, často bagatelizována, či mylně zaměňována s běžnými nechřipkovými nemocemi. Také proto ji řada lidí u nás mnohdy přechází a nevěnuje jí dostatek pozornosti. Přecházením viróz ovšem jdeme vstříc oslabené imunitě, návratu nemoci i vážným zdravotním důsledkům.

Neléčená chřipka může vést ke komplikacím bakteriálními superinfekcemi, což v konečném výsledku prodlužuje i následnou pracovní neschopnost. Může však způsobit i závažnější onemocnění, jako je zápal plic či postižení srdce. Zbytečným přecházením tuto kapénkovou infekci šíříme dál a ohrožujeme tím nejen své zdraví, ale i zdraví své rodiny a všech, s nimiž se setkáváme. Chřipka postihuje bez rozdílu všechny věkové skupiny, nejvyšší výskyt nemoci je ale u školáků a mladých dospělých, závažný průběh může mít chřipka u seniorů.

Mezi základní typické příznaky chřipky patří rychlý nástup nemoci, horečka kolem 38–40 °C, v úvodní fázi onemocnění doprovázená zimnicí a třesavkou, celková schvácenost, intenzivní bolest hlavy, svalů a kloubů, pocit únavy, nechutenství, pocity na zvracení. Současně se objevuje suchý, dráždivý, bolestivý kašel, který přechází po několika dnech v kašel s malou produkcí hlenu. U nekomplikovaného průběhu trvá chřipka 7–10 dní a obvykle stačí symptomatická terapie. Základem léčby je klid na lůžku, dostatečný přísun tekutin a tlumení příznaků pomocí volně prodejných léků,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.

Pacienti mohou použít mimo jiné přípravky s obsahem paracetamolu (např. tablety Paralen 500) – léčivou látkou, která působí proti bolesti a snižuje horečku. Paralen 500 je určen pro dospělé, dospívající a děti od 6 let. Dávkování je individuální, přičemž maximální denní dávka se řídí dle věku a hmotnosti nemocného. Při užívání je třeba se vždy řídit pokyny v příbalovém letáku.

K posílení odolnosti organismu při infekčních onemocněních, jako je chřipka a nachlazení, je vhodné užívat Celaskon Long Effect, jehož užívání zmírňuje a zkracuje symptomy chřipky a nachlazení.

PARALEN® 500 je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje paracetamol. Celaskon® Long Effect je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje acidum ascorbicum. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

 

PARALEN® 500 – nezávazná orientační spotřebitelská cena v lékárně za balení 12 tablet je 24,90 Kč a za 24 tablet 37,90 Kč.

 

 

 

 

KONTAKT:

Kateřina Jíchová

email: katerina.jichova@allmedia4u.cz
M: +420 603 280 300