Řada budov se večer nasvítí červeně v připomínce obětí AIDS
Praha 19. května (ČTK) – Tančící dům v Praze, žižkovská televizní věž, českobudějovická radnice nebo věž ostravské radnice a další budovy v Česku budou dnes po 20:00 červeně nasvíceny. Připomenou tím nebezpečí nemoci AIDS a památku jejích obětí. Lidé se k akci připomínající mezinárodní den Světla pro AIDS mohou připojit i tím, že zapálí v okně svíčku. I letos je den spojen s preventivními aktivitami, které mají zvýšit povědomí o infekci HIV a onemocnění a odbourávat předsudky. Letošním ústředním tématem je zintenzivnění boje za zdraví a práva nakažených.
“Světlo pro AIDS je otevřenou aktivitou, zapojit se mohou jedinci, firmy i komunity, nasvítit svůj objekt na červeno a tím upozornit na problematiku HIV a zbytečnou stigmatizaci osob žijících s HIV,” uvedl Jiří Pavlát, ředitel Domu světla, který slouží pacientům a jejich rodinám. Červené světlo bylo zvoleno proto, že celosvětovým symbolem boje proti HIV/AIDS je rudá stužka.
Letošní akce bude poukazovat zejména na potřebu bojovat za právo na život a právo na zdraví lidí, kteří jsou nejvíce ohroženi epidemií HIV. “Pokračující porušování lidských práv vůči těm, kteří jsou nejvíce marginalizováni, a nedostatek politické vůle zvýšit aktivity států v oblasti podpory práva zdraví osob žijících s HIV, nechávají stále mnoho lidí na pokraji společnosti, bez dostupnosti léčby a lékařské péče,” uvedl v tiskové zprávě Dům světla. Podle něj ubývá také podpora občanů, zejména pokud jde o spolky vedené lidmi a pro lidi žijící s HIV.
HIV bylo i tématem semináře ve Sněmovně na konci dubna. Pacienti s HIV požadují změnu některých zákonů a povinností. Nechtějí například sdělovat diagnózu při nástupu do domova důchodců a ideálně ani u lékaře. Vadí jim také možnost být propuštěn ze zaměstnání u policie, hasičů nebo ve zdravotnictví. Podle předsedy pacientské organizace Česká AIDS pomoc Roberta Hejzáka jsou stálé negativní předsudky lidí pro pacienty velký problém. Podle průzkumu organizace bylo 60 procent respondentů odmítnuto u lékaře, nejčastěji stomatologa.
V Česku by podle České AIDS pomoci měla být také zavedena preventivní léčba, která je častá v západních zemích. Podle odhadů dosahují náklady na udržení infekce HIV v Česku pod kontrolou asi miliardy korun ročně. Na prevenci, jako jsou přednášky či výměna jehel injekčním uživatelům drog, z toho připadá asi 0,7 procenta. Při dosavadním tempu nárůstu nových případů stoupnou náklady podle Hejzáka na 85 miliard korun.
HIV je virus lidské imunitní nedostatečnosti, napadá imunitní systém lidského organismu. Postupně nastává úplný rozvrat imunitního systému, který je pak náchylný k řadě dalších infekcí i nádorových onemocnění. Poslední stadium infekce HIV je syndrom získané imunodeficience – AIDS.
Počet lidí nakažených virem HIV od roku 1985 postupně rostl. V Česku bylo nejvíce nově nakažených v roce 2016, kdy počet dosáhl 286. V posledních dvou letech ale nových případů výrazně ubývalo. Loni bylo HIV 208 případů, nejméně za posledních sedm let. Podle Státního zdravotního ústavu pokles souvisí se změnou mezinárodních i národních doporučení, podle kterých má být léčba zahajována co nejdříve po odhalení výskytu HIV.
Nemoc AIDS je známa od roku 1981, od té doby si ve světě vyžádala přes 35 milionů životů. S HIV v současnosti žije téměř 37 milionů lidí. Podle údajů SZÚ byla v Česku od roku 1985 zjištěna nákaza virem HIV u 3429 lidí. Z nich 305 zemřelo na AIDS, první v roce 1987.
gcm mha