Ředitelka Nemocnice Na Bulovce převzala klíče od zrekonstruovaného Pavilonu 8

Autor: Redakce | Zpravodaj | 7. 10. 2014

Problémy a nevyhovující prostory, které komplikovaly provoz a využití nejstaršího pavilonu Nemocnice Na Bulovce, jsou minulostí. V součinnosti města s nemocnicí se jej totiž podařilo zrekonstruovat pro komplexní laboratorní provoz s dokonalým technickým zázemím a vybavením. Martin Dlouhý, radní hlavního města Prahy dnes symbolicky předal klíč k Pavilonu 8 ředitelce Nemocnice Na Bulovce Andree Vrbovské.

„Symbolické předání klíčů je zcela na místě. Chceme jím totiž podtrhnout bohatou historii tohoto objektu a také poděkovat všem zúčastněným na projektu za jeho důstojnou a pro společnost užitečnou záchranu. Jsem rád, že město tento projekt nevzdalo. Pavilon 8 bude špičkovým a velmi potřebným pracovištěm, a také pádným důkazem, že historická budova nemusí ustupovat novým stavbám, ale může stále sloužit moderním účelům,“ uvedl radní doc. Martin Dlouhý.

Budova Pavilonu č. 8 byla postavena v roce 1915 a sloužila jako infekční nemocnice se 160 lůžky a laboratorním provozem. V části 1. podzemního podlaží bývala zpočátku i patologie a márnice. I přes svoje architektonické a stavitelské kvality a na svou dobu vysoce moderní stavební technologie, však již v průběhu minulých let nepostačovala potřebám nemocnice objemově, dispozičně ani technologicky, a rovněž nesplňovala určité legislativní předpisy pro daný typ staveb. Proto se vedení nemocnice rozhodlo přistoupit k celkové rekonstrukci budovy spojené se stavebními úpravami a přístavbou nových prostor k původnímu sporadickému pavilonu, který je nejstarší budovou areálu nemocnice vůbec. Projekt následně zainvestovalo hlavní město Praha.

K čemu konkrétně a jak bude sloužit nově zrekonstruovaný pavilon, popisuje ředitelka nemocnice Na Bulovce MUDr. Andrea Vrbovská, MBA.

"Pavilon 8 bude sloužit jako komplexní laboratorní provoz s dokonalým technickým zázemím a vybavením. Jsme za to opravdu rádi, toto pracoviště jsme už velmi nutně potřebovali. Do pavilonu se sestěhují veškeré naše laboratorní provozy, které už pátým rokem fungují v provizorních prostorách. Pacientů se stěhování nijak nedotkne, ale bude mimořádně náročné pro zaměstnance. Věříme, že do měsíce to určitě zvládneme. Náročné to bude především proto, že laboratoře musí fungovat i během stěhování." 

Rekonstrukce a přístavba Pavilonu č. 8 proběhly podle záměru investora a uživatele tak, aby mohly být do pavilonu umístěny všechny požadované provozy podle potřeb uživatele. Své zázemí tu najdou oddělení mikrobiologie, parazitologie, biochemie, hematologie, imunologie a virologie.

"Systém standardizace, akreditace a práce v prostorách, který je dnes stanoven, nám už dosavadní provizorní prostory splňovat nemohly. Umožní to jedině nově zrekonstruovaný Pavilon 8. Samozřejmě to bude mít i velký přínos pro pacienty, protože budeme schopni rychleji odbavit více vzorků," doplňuje primářka oddělení klinické mikrobiologie MUDr. Blanka Horová. 

Fotogalerie z výstavby pavilonu na http://www.fnbpavilon8.cz/fotogalerie

Martin Šalek
tiskový mluvčí
martin.salek@bulovka.cz
602 316 908