Různé druhy kávy mohou mít různý vliv na cholesterol, a to především u mužů
Tromsö (Norsko) 11. května (ČTK) – Různé druhy kávy mohou mít různý vliv na zvýšení cholesterolu v krvi, zjistila norská studie, o které dnes napsala agentura Bloomberg. Největší pravděpodobnost zvýšení cholesterolu se projevila u mužů, kteří pijí espresso. U žen může mírnější zvýšení způsobit filtrovaná káva.
Norští vědci zkoumali data o 21.000 lidech nad 40 let, kteří pravidelně konzumovali několik šálků kávy denně. Ačkoliv poznamenávají, že souvislost mezi pohlavím, typem kávy a mírou cholesterolu vyžaduje další výzkum, došli k závěru, že u lidí, kteří pili tři až pět šálků espressa denně, byla výrazně větší pravděpodobnost, že budou mít zvýšený cholesterol. Pravděpodobnost byla vyšší u mužů než u žen. U těch se naopak projevil vyšší cholesterol, pokud pravidelně pily větší objem filtrované kávy. Zvýšení bylo nicméně významnější u mužů, kteří pili espresso, než u žen, které pily filtrovanou kávu.
Káva připravovaná překapáváním nebo pomocí konvičky na french press podle vědců prokázala obdobné zvýšení cholesterolu u obou pohlaví. Mezi pitím instantní kávy a vyšším cholesterolem naopak žádnou spojitost výzkumníci nenašli.
“Nejdůležitější poznatek je, že byla zjištěna významná souvislost mezi konzumací espressa a mírou cholesterolu,” píší autoři. “Kvůli vysoké konzumaci kávy (v populaci) mohou mít i malé zdravotní účinky velké dopady na celkové zdraví.”
Farmakolog Dipender Gill ze St George’s University of London však k norské studii dodává, že pozorované rozdíly mohou být způsobeny nesouvisejícími faktory a nabádá k opatrnosti při čtení závěrů studie.
“Lidé, kteří preferují určitý typ kávy, mohou mít i jiný typ zvyků a životního stylu, který ovlivňuje míru jejich cholesterolu,” říká vědec.
Norská studie uvádí, že za zvyšování cholesterolu mohou chemické sloučeniny v kávě, jejichž míra se ve výsledném šálku liší podle způsobu přípravy kávy. V případě espressa ale podle vědců neexistuje předchozí výzkum, který by objasnil jeho dopady na míru cholesterolu.
“Výzkumů týkajících se espressa je málo, liší se ve výsledcích a zčásti nejsou ani dobře postavené,” píší autoři.