Sibiřská zdravotní sestra zhubla a dostala náklaďák uhlí

Autor: eliska | Zpravodaj | 23. 12. 2015

Moskva 25. prosince (ČTK) – Zdravotní sestra ze sibiřského města dostala ve čtvrtek nečekaný, ale užitečný dárek – náklaďák plný uhlí. Ten získala jako první cenu za to, že v rámci státem vyhlášené soutěže dokázala zhubnout více než 30 kilogramů, napsala agentura AFP.

Aman Tulejev, gubernátor Kemerovské oblasti známé také jako Kuzbas podle jedné z největších uhelných pánví na světě, vyhlásil, že bude platit tunami uhlí obyvatelům s nadváhou, pokud zhubnou. Tímto způsobem prý chce zlepšit zdraví místních občanů.

Po měsících lyžování, jízdy na kole a kolečkových bruslích, se dočkala své uhelné ceny třiačtyřicetiletá Jelena Salnikovová, která se do hubnutí pustila letos v létě. Ve čtvrtek mohla sledovat, jak k jejímu domu přijíždí špinavý nákladní automobil značky Kamaz a vyklápí jí na dvorek pět tun uhlí.

"Je to kvalitní uhlí, hodně výhřevné," libovala si Salnikovová, když s ní přijela místní televize natočit rozhovor – a zastihla ji s lopatou v ruce. "Tři kbelíky nám budou stačit na celý den."

Rusko patří mezi největší vývozce uhlí na světě; většina z něj pochází právě z oblasti Kuzbasu na Sibiři.

dk šeb