Sněmovna podpořila novelu o zpřesnění výpočtu náhrady za výdělek

Autor: Redakce | Zpravodaj | 22. 1. 2018

Praha 23. ledna (ČTK) – Pravidla pro výpočet náhrady za ztrátu výdělku se zřejmě budou zpřesňovat. Počítá s tím poslanecká novela zákoníku práce, kterou dnes Sněmovna v prvním kole projednávání podpořila. Normu ale asi spojí s podobným návrhem, který chystá ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (za ANO) a kterou by poslanci měli dostat do 27. února.

Poslanecká novela má podle jejích předkladatelů jednoznačně stanovit pravidlo, že „za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání se považuje výdělek ve výši minimální mzdy, která platila v den zařazení poškozeného do evidence uchazečů o zaměstnání“. Opatření má zabránit odlišným výkladům pojišťoven, které vycházejí z aktuální minimální mzdy a v jejichž důsledku by někteří poškození mohli mít nižší příjem.

Ministerstvo práce obdobnou novelu pojalo komplexněji i pro vojáky a příslušníky bezpečnostních sborů. „Nemělo by docházet k situaci, aby u jedné skupiny poškozených uchazečů o zaměstnání docházelo při každém zvýšení minimální mzdy ke snížení poskytované náhrady,“ uvedla Němcová. Společné projednání obou novel připustil spoluautor poslanecké předlohy Patrik Nacher (ANO).

Náhrada představuje rozdíl mezi průměrným výdělkem před úrazem či onemocněním, a příjmem po nemoci. Zahrnuje vydělanou částku a také případný invalidní důchod. Rozdíl zaměstnavatelé dorovnávají z pojištění. U nezaměstnaných se jako základ pro výpočet bere minimální mzda.

Zaměstnavatelé se nyní se pojišťují u dvou komerčních pojišťoven – České Pojišťovny a Kooperativy. Česká pojišťovna při stanovení náhrady u nezaměstnaných vychází z aktuální minimální mzdy, která v posledních letech každoročně roste. Do konce loňska činila 11.000 korun, letos 12.200 korun. Vyplácená částka se tak po každém zvýšení nejnižšího výdělku snižuje. Kooperativa bere v potaz minimální mzdu, která byla v době, kdy se pracovník po úrazu či s nemocí z povolání zařadil mezi uchazeče o práci. Náhrada se tak nemění.

mhm jw