Spalničky má šest pracovníků Kardiochirurgického centra v Ostravě

Autor: Redakce | Zpravodaj | 1. 5. 2019

Ostrava 2. května (ČTK) – Na Kardiochirurgickém centru Fakultní nemocnice Ostrava už onemocnělo spalničkami šest zdravotníků. Jde o pět zaměstnanců centra a jednoho stážistu, který působil na tomto pracovišti. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Naďa Chattová. V centru je už od konce dubna zákaz návštěv. Nepřijímá nové pacienty a odkládají se tam i plánované operace. Běžný chod centra ale podle mluvčí kvůli onemocnění zdravotníků spalničkami není narušen.

“Ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí byla přijata veškerá opatření. V centru bylo provedeno více než 110 testů na protilátky, a to u zdravotníků i pacientů. Všichni hospitalizovaní mají vlastní protilátky proti spalničkám,” uvedla Chattová. Na výsledky testů zdravotníků se ještě čeká. “Testování na protilátky je ale i napříč pracovištěmi nemocnice,” řekla mluvčí.

Moravskoslezský kraj má stále jednu z nejvyšších nemocností v České republice. Od počátku roku se spalničkami nakazilo přes 90 lidí, loni bylo v regionu jen šest případů.

Onemocnění se šíří kapénkami. Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která se šíří na obličej, krk, břicho, nohy a ruce.

Martina Helánová dr