Státy EU musí spolupracovat a sdílet nedostatkové léky, míní Česko

Autor: Redakce | Zpravodaj | 30. 11. 2023

Evropská komise představila nedávno sérii opatření, která mají pomoci členským státům vyhnout se nedostatku klíčových léků. Hlavní součástí balíčku je vytvoření dobrovolného mechanismu solidarity mezi státy, který umožní vyměňovat si zásoby léků. Cílem je nedopustit, aby nastala situace jako loni v zimě, kdy nebyly některé léky dostupné.

“Díky činnosti Evropské lékové agentury už jsme schopni si dát vědět, když nám něco chybí, a naopak jsme schopni zareagovat v momentě, kdy máme určitou rezervu,” popsal Dvořáček. Druhým nejzásadnějším krokem ale podle něj je, jak a v jakém momentě dané léčivo předávat dál. Ideální čas je ve chvíli, kdy je lék vyroben, ale zůstává ještě v majetku farmaceutické společnosti. Když je už totiž přeprodán distributorovi, k léku začínají naskakovat marže a je to složitější, uvedl Dvořáček.

Jednotlivé země by tak měly podle náměstka být schopny pracovat s farmaceutickými společnostmi a zároveň si dát vědět mezi sebou ve chvíli, kdy ještě léčivo nebylo vypuštěno na jednotlivé národní trhy, a vypomoci si tak v momentě, kdy nastane určitý nedostatek. Nedostatky léčiv přitom většinou nenastávají ve všech zemích najednou.

“Farmaceutická výroba je postavena na tom, že vám jedou jednotlivé šarže pro jednotlivé státy. To znamená, že my dostaneme například zásobu na půl roku a víme, že můžeme poskytnout třeba dvouměsíční produkci, která byla vyrobena pro nás, pro jinou zemi, která ještě na svou šarži čeká,” uvedl Dvořáček. Musí tam být ale závazek, že poté zase dostaneme léčivo zpátky z jejich vyrobené šarže. “Je to o přebalení léčiva, je tam spousta technických kroků, které je potřeba dořešit, ale jde to,” dodal s tím, že nejdůležitější je vůle jednotlivých států i regulačních úřadů a rovněž dobrá vůle výrobce, aby státům vyšel vstříc.

“V současné době jsme na tom s těmi nejproblematičtějšími léky, jako jsou antibiotika, výrazně lépe než v minulosti. Kromě některých regionálních výpadků jsme na tom velmi dobře,” uvedl náměstek k situaci v Česku. “Co se týká diabetu, onkologie, kde jsme měli velké problémy v minulosti, opět se to podařilo aktivní lékovou politikou stabilizovat,” dodal. Jak nicméně zdůraznil, je za tím každodenní spolupráce s výrobci. Spolupráce s ostatními státy by podle něj do budoucna určitě pomohla.