Skip to content
www.pharmnews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
Doporučené články

Čeští vědci popsali enzym, který reguluje v těle hladiny sodíku

  • 3 června, 20253 června, 2025
  • by Redakce

Sodík je pro lidský organismus nezbytný. Jeho nadbytek ovšem může způsobit závažné zdravotní problémy, jako jsou otoky, zadržování vody v těle či zvýšení objemu krve, což může vést ke vzniku vysokého krevního tlaku.

Enzym Nedd4-2 hraje zásadní úlohu tím, že kontroluje odstraňování sodíkových kanálů z buněčných membrán, čímž pomáhá regulovat rovnováhu sodíku, a tím i krevní tlak a osmotickou rovnováhu, tedy správnou koncentraci látek mezi buňkami a jejich okolím.

„Pomocí pokročilých zobrazovacích a biochemických metod jsme zjistili, že funkce Nedd4-2 je blokována vzájemnými interakcemi jeho domén nebo-li částí,“ uvedla Veronika Obšilová z Fyziologického ústavu AV ČR, jedna z autorek zveřejněné studie. Enzym se aktivuje teprve poté, co se v přítomnosti vápníkových iontů naváže na buněčnou membránu, což uvolní tyto mezi-doménové vazby a umožní enzymu plnit jeho funkci.

Objev může být přínosný pro pochopení a léčbu nemocí spojených s poruchou regulace sodíku, jako je například hypertenze, onemocnění ledvin či některé druhy rakoviny.

Doporučené články

Zdravotní aplikace by se podle brněnského odborníka měly stát…

  • 23 května, 202523 května, 2025
  • by Redakce

Psycholog doporučuje integraci eHealth řešení do všech oblastí zdravotní péče, tedy od prevence přes diagnostiku až po léčbu. „Otázka by neměla znít, zda eHealth používat, ale co, kdy, pro koho a jakým způsobem lze efektivně využít k dosažení nejlepších zdravotních výsledků s minimálními ekonomickými a personálními náklady,“ míní Světlák.

Problémem je podle něj to, že odborné společnosti neposkytují doporučení, návody ani seznamy ověřených eHealth aplikací, programů a intervencí, které by usnadnily orientaci odborníkům i pacientům a podpořily jejich bezpečné užívání. Část pacientů také preferuje osobní kontakt se zdravotníky. „Týká se to zejména těch, kteří nejsou zvyklí na technologická řešení,“ poznamenal. Zdravotníci na druhé straně mohou mít obavy, že digitalizace sníží kvalitu poskytované péče, nebo že na ně bude vyvíjen tlak, aby nahradili tradiční metody technologickými řešeními, která nejsou vždy optimální.

Za klíčové považuje Světlák chápat a prezentovat eHealth programy jako součást péče, ne jako její částečné nebo úplné nahrazení. „Digitální přístupy k léčbě a podpoře zdraví nemají nahradit lékaře, ale mají být jeho dalším efektivním nástrojem,“ řekl. Zároveň by podle něj neměly být volitelným doplňkem, ale přirozenou součástí péče. Světlák spolu s vědci z Národního institutu SYRI vyvíjí systém, který má potenciál měnit organizaci veřejného zdraví. Na jednom místě nabídne nástroje na přípravu vzdělávacích, preventivních a intervenčních programů pro pacienty a klienty.

Aktualita

Vědec: V léčbě bolesti chybí nové průlomové léky

  • 12 března, 2025
  • by Redakce

Bolest vzniká v důsledku zpracování nervových impulzů v mozku. „Když si spálíme prst, receptory v kůži se aktivují, nervová zakončení vyšlou signál do míchy a následně do mozku, kde dochází k uvědomění si bolesti. Tělo okamžitě reaguje reflexem, například ucuknutím ruky,“ řekl Paleček. Bolest lze rozdělit na akutní, která má varovnou, ochrannou funkci, a chronickou, která tuto funkci ztrácí a může výrazně zhoršit kvalitu života.

Podle odborníka existují různé typy bolesti. „Nociceptivní bolest vzniká podrážděním specializovaných nervových zakončení při poškození tkáně, například při popálení nebo říznutí. Naproti tomu neuropatická bolest je důsledkem přímého poškození nervové tkáně, například při chemoterapii, úraze, virové infekci nebo diabetu,“ řekl Paleček. Mechanismy vzniku nociceptivní a neuropatické bolesti jsou odlišné, a proto je také léčba neuropatické bolesti velmi obtížná.

Práh bolesti se liší mezi jednotlivci i mezi pohlavími. „Muži mají obecně vyšší práh bolesti, což znamená, že bolest cítí při vyšší intenzitě podnětu. Ženy zároveň většinou pociťují větší intenzitu bolesti,“ uvedl Paleček. Někteří lidé mají genetické mutace, které způsobují, že necítí bolest vůbec.

Léčba bolesti zahrnuje farmakologické i nefarmakologické přístupy. „Bohužel, většina dostupných léků tlumících bolest má celou řadu nežádoucích vedlejších účinků. Zejména u chronických bolestivých stavů je proto důležité využívat také rehabilitace, neuromodulačních technik nebo i akupunkturu,“ řekl Paleček.

Paleček je vedoucím laboratoře Výzkumu bolesti na Fyziologickém ústavu AV ČR, kde se zabývá zejména modulací synaptického přenosu při vzniku chronických neuropatických stavů a možnostmi jejich léčby. V poslední době za podpory programu Exceles -CARDIA ve spolupráci s Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR zkoumají bolestivé stavy diabetické neuropatie u pacientů a možnosti využití neurosteroidů jako analgetik.

Nezařazené

Léčba šedého zákalu s využitím umělé čočky je dnes běžný…

  • 7 února, 2025
  • by Redakce

Úplně první náhradu provedl Ridley už 29. listopadu 1949, zákrok se ale úplně nepovedl, a tak 8. února 1950 přišla na řadu operace druhá. Jako začátek nového přístupu k léčbě šedého zákalu se tak dnes uvádějí obě data. Nápad využít k léčbě nemoci, která je nejčastější příčinou slepoty ve světě, čočku z umělých materiálů, dostal Harold Ridley za druhé světové války. Všiml si totiž, že pokud se zraněným pilotům dostaly do očí střepy z plexiskla, neprovázelo to – na rozdíl od zasažení zrakového orgánu kousky obyčejného skla – záněty.

Lékař chtěl svůj objev udržet v tajnosti, dokud nebude mít dostatek klinických údajů, jeden z jeho pacientů ale při kontrole omylem navštívil jiného oftalmologa se stejným příjmením, a tak se Harold Ridley rozhodl vyjít na světlo už v červenci 1951 na kongresu očních lékařů v Oxfordu. Jeho metoda se ale nesetkala s všeobecným přijetím. Čočka sice nevyvolávala záněty, ještě mnoho let ale trvalo, než se podařilo definitivně vyřešit její technické provedení. Velká změna přišla se zavedením ultrazvuku a laseru, které umožnily výrazně zkrátit hospitalizaci, případně ji zcela vynechat.

Ještě v 80. letech minulého století trvala operace a následná rekonvalescence dva týdny a pacient musel ležet se zavázaným okem na lůžku. Dnes je zákrok ambulantní a člověk po operaci po krátkém odpočinku odchází domů. V současnosti se navíc používají umělé akrylátové nitrooční čočky, které se implantují do oka srolované a rána, kterou chirurgové čočku zavádějí, je jen minimální. K vedení malého řezu se pak nepoužívá skalpel, ale laser. Původní čočka se navíc nevyndavá vcelku, ale rozdrtí se ultrazvukem a její zbytky následně odsají.

Studie

Lékaři zkoumají, jak snížit úmrtnost lidí, jejichž srdce utrpí…

  • 6 listopadu, 2024
  • by Redakce

Mezi příznaky kardiogenního šoku patří rychlý a slabý puls, popelavá pleť, studená kůže či mramorové končetiny. Je to stav, kdy srdce není schopné pumpovat dostatek krve a postupně selhávají orgány. „I přes zásadní pokrok v diagnostických nástrojích, lécích a terapeutických zákrocích má stále vysokou úmrtnost,“ sdělil Ošťádal, jenž je předsedou České kardiologické společnosti.

Cílem studie bylo porovnat dva terapeutické přístupy v léčbě těžkého kardiogenního šoku. Prvním byla časná konzervativní léčba a druhým okamžité napojení pacientů na ECMO, což je mimotělní technika, která dočasně nahradí funkci plic a srdce. Právě ECMO se kromě jiných přístrojů používá v kritických případech proto, aby si srdce odpočinulo.

„Analyzovali jsme soubor 117 pacientů, 58 z nich bylo ihned napojeno na ECMO a 59 zahájilo počáteční konzervativní léčbu. Zjistili jsme, že u pacientů s rychle se horšícím nebo těžkým kardiogenním šokem okamžité zavedení přístroje jejich stav v porovnání s druhou skupinou nezlepšilo. Nicméně další analýzy naznačují, že ti, kteří měli na začátku nižší krevní tlak, z okamžitého zavedení ECMO profitovali,“ sdělil Ošťádal. Výsledky mohou podle něj významně ovlivnit současnou lékařskou praxi.

Aktualita

Rozhodování pojišťoven o výjimečné úhradě léčby by dle MZd mělo…

  • 13 června, 2024
  • by Redakce

„Diskutujeme s pojišťovnami vytvoření expertního orgánu právě pro případy vzácných onemocnění,“ uvedl Polica. Pojišťovny podle něj ne vždy mají revizní lékaře s příslušnou odborností.

Zdravotní pojišťovny běžně hradí léky, u kterých je dostatečně prokázaná jejich účinnost. Pokud je ale pacientů s vzácnou nemocí málo, není u nových léků takových důkazů dostatek. V takovém případě často žádají o úhradu na základě výjimky v zákoně o veřejném zdravotním pojištění, která ji umožňuje, pokud pro pacienty neexistuje žádná jiná vhodná léčba.

Podle Policara nesmí pojišťovny při rozhodování argumentovat vysokou finanční nákladností takové léčby. Náklady na velmi drahé pacienty se podle zákona mezi pojišťovnami přerozdělují, každá zaplatí část. „Náklady tak nese celý systém,“ vysvětlil náměstek.

Přesto ale podle Joukla rozhodují pojišťovny v podobných situacích odlišně. „Zatímco někde máte půlmetrový spis odvolání, (…) tak jiná pojišťovna je schopná to sama zařídit po e-mailu,“ řekl po jednání na MZd Joukl. Měla by se podle něj změnit úhradová vyhláška, aby se děti se vzácnými nemocemi dostávaly k nejnovější léčbě snáz.

Česká asociace pro vzácná onemocnění (ČAVO) připravila metodiku, jak mají pacienti při žádostech o výjimečnou úhradu léčby v zahraničí postupovat. Otázky přístupu dětských pacientů k léčbě by mohl podle Policara do budoucna řešit i dětský ombudsman, jehož zřízení projednává Sněmovna.

Joukl také zmínil, že rodina malého Martínka ve spolupráci s portálem Donio postupně vybírá další projekty, které podpoří ze zbytku částky vybrané na jeho léčbu. Mezi 55 dětí se podle něj rozdělilo zatím asi šest milionů korun.

Podobné spory o úhradu nejnovější léčby, o jejíž účinnosti zatím není dostatek dokladů, mezi pacientem a zdravotní pojišťovnou vznikají v Česku opakovaně. Podle Davida Procházky ze serveru Donio, na němž mohou lidé vytvořit sbírky, se jen loni vybíralo na léčbu 28 dětí se vzácným onemocněním. „Končí u nás i případy, kdy lidé nejsou schopní projít tím systémem žádosti u zdravotní pojišťovny, a radši, než aby se v tom ‚plácali‘, tak si radši u nás založí sbírku,“ uvedl.

V roce 2019 lidé podobně ve sbírkách vybírali na léčbu svalové muskulární atrofie (SMA) u několika dětí, kterým pojišťovny zamítly lék za 50 milionů korun. Od začátku roku 2022 lékaři vyšetřují na riziko tohoto onemocnění už novorozené děti. Včasné odhalení poruchy a podání léků může nemoc, při které postupně ubývá svalstvo, zvrátit. Pojišťovny lék uhradily už několika desítkám dětí.

Aktualita

Nová vakcína pro pacienty s melanomem podle studie zvyšuje šanci…

  • 4 června, 2024
  • by Redakce

Výsledky studie vakcíny vyvinuté společnostmi Moderna a Merck byly prezentovány na významné světové konferenci o rakovině. Podle zjištění se u pacientů, kterým byla podána vakcína po odstranění melanomu ve třetím či čtvrtém stadiu, riziko úmrtí nebo návratu onemocnění po třech letech snížilo o 49 procent. „Ačkoli se musíme podívat na čísla za pět a deset let, největší riziko recidivy se v této skupině objevuje v prvních dvou letech,“ uvedla onkoložka Georgina Longová.

Do studie bylo zapojeno 157 pacientů. Část dostala vakcínu v kombinaci s přípravkem Keytruda, část pouze Keytrudu. Kombinace léku s vakcínou podle Longové snížila riziko návratu nemoci na 25 procent. Onkoložka ovšem zároveň upozorňuje, že tyto výsledky jsou „signálem“, ale je třeba provést rozsáhlejší studii. Míra 2,5letého přežití bez recidivy u kombinované léčby byla 74,8 procenta ve srovnání s 55,6 procenty u pacientů, kterým byla podána pouze Keytruda, vyslechli si účastníci největší světové konference o rakovině – zasedání Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO) v Chicagu. Do testování vakcíny je zapojena mimo jiné také Británie.

Vakcína známá jako mRNA-4157 (V940) je sestavena na míru každému pacientovi a říká jeho tělu, aby zabilo všechny zbývající rakovinné buňky a zabránilo návratu nemoci. Operativně je pacientovi odebrán vzorek nádoru, který je následně použit k vytvoření vakcíny na míru, píše The Guardian s tím, že ve výrobě látky se využívá sekvenace DNA a umělá inteligence.

„Výsledky této studie mají zásadní význam nejen pro léčbu melanomu, ale jsou také základem a měřítkem pro léčbu dalších typů rakoviny,“ uvedla Longová podle televize Sky News. „Tato studie v třetí fázi je první svého druhu a je jedním z největších úspěchů nejen v oblasti melanomu, ale v celé oblasti rakoviny,“ poznamenala. „Naším dalším krokem je upřesnit, kdo dostane jakou imunoterapii před operací, protože někteří pacienti budou potřebovat kombinaci a jiní ne,“ dodala.

Melanomem v ČR nejčastěji onemocní mladé ženy nebo muži nad 55 let. Častější jsou tyto nádory u lidí se světlou kůží, často mají blond nebo rezavé vlasy a ve větším riziku jsou také lidé, kteří mají větší množství pigmentových znamének. Zhruba 15 procent na méně viditelných místech, například ve vlasech, na rtech, uších nebo genitáliích. Léčba je většinou kombinací chirurgického odstranění nádoru, někdy i uzlin a podávání léků, v některých případech ozařování, chemoterapie nebo biologická léčba.

Lidé by se podle odborníků měli chránit ještě před tím, než nádor vznikne. „Prevencí je nepoužívat solária, neležet na sluníčku a neopalovat se aktivně, přes poledne nechodit na sluníčko vůbec,“ vypočetl způsoby prevence letos v květnu při osvětové akci Stan proti melanomu přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze Petr Arenberger. Jako základní ochranu odborníci doporučují ochranné krémy s UV filtrem.

Aktuality

Studie vědců NUDZ: U schizofrenie je klíčový první půlrok od…

  • 2 května, 2024
  • by Redakce

Výzkumníci během studie opakovaně vyšetřovali skupinu 80 pacientů s cílem zjistit z řady měřených parametrů ty, které předpovídají závažnost negativních příznaků pět let po vypuknutí nemoci. Vztah délky neléčené psychózy a negativních příznaků už potvrdily i předchozí výzkumy, nová studie ukázala podrobnosti vztahu. „Zásadní je z klinického hlediska velmi strmý vztah mezi délkou neléčené psychózy a dlouhodobými negativními příznaky, pokud je (neléčená psychóza) kratší než půl roku. Naše zjištění poukazují na to, že během neléčené psychózy se v mozku patrně odvíjejí změny s trvalým dopadem do života nemocného, které antipsychotika dokáží v určitém časovém okně zastavit,“ vysvětlil vedoucí Centra výzkumu prvních epizod SMI v NUDZ Filip Španiel.

Dodal, že pokud je období bez léčby delší než šest měsíců, už nezáleží na tom, zda trvá třeba rok či dva, negativní dopady jsou pak srovnatelné.

Schizofrenie představuje jedno z nejzávažnějších duševních onemocnění. Na celém světě jí trpí více než 24 milionů lidí. V NUDZ vznikla jedna z největších výzkumných databází na světě zaměřených na nejčasnější stadia schizofrenie. Při studii pacienty vědci pacienty opakovaně vyšetřují, a to od první hospitalizace. Vyšetření zahrnují magnetickou rezonanci, elektroencefalografii (EEG), neuropsychologické vyšetření i odběr krve. Využívají též nejmodernější metody, včetně pokročilých forem neurozobrazování a laboratorních technik.

Zpravodaj

Náklady VZP na léky na vážné choroby v centrech se…

  • 7 března, 2024
  • by Redakce

Meziročně náklady stouply o 13 procent, nejvíc u pacientů potřebujících hematoonkologickou léčbu. Výrazný nárůst pojišťovna eviduje také u cystické fibrózy, léčby nádorů plic, nádorů prsu nebo u léčby těžké psoriázy neboli lupénky. Předepisovat centrové léky na 73 různých diagnóz může podle VZP 152 center, 73 nemocnic a 78 ambulantních poskytovatelů zdravotní péče.

„Nejdražším lékem je známá zolgensma, která je určena malým dětem trpícím spinální muskulární atrofií. Přípravek se na trhu objevil až v roce 2020, od té doby ho VZP uhradila již 40 dětským pacientům v souhrnu za víc než dvě miliardy korun,“ uvedl náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči Jan Bodnár.

 

Náklady VZP na centrovou péči (v miliardách Kč):

Rok 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Částka 9,54 10,31 11,58 13,39 15,58 17,57 20
Počet léčených 34.444 38.746 44.688 51.505 56.916 65.748 75.320

zdroj: VZP

Aktuality

V City Campusu se představí dvě ostravská Centra pro…

  • 6 října, 2023
  • by Redakce

„Setkání mají za cíl zlepšit povědomí o specializované péči a propojit pacienty s odborníky, kteří jim dokážou pomoci,“ uvedla mluvčí. Připomněla, že lidí trpících migrénou je v Česku více než milion. Podle primáře neurologie Městské nemocnice Ostrava Lukáše Klečky přitom odborníci v centrech dnes dokážou efektivně léčit i komplikované migrény, které byly v minulosti hůře řešitelné. „Na akci tak zveme všechny, kdo se chtějí seznámit s možnostmi léčby a také si poslechnout názor specialisty z centra. Na tomto setkání se představí i pacientská organizace a kariérová poradkyně,“ uvedl Klečka.

Neuroložka z fakultní nemocnice Petra Migaľová doplnila, že terapii pro léčbu migrény dnes nabízí téměř 40 specializovaných center po celé České republice. „Lidi s migrénou běžně objednáváme na základě žádanky od neurologa. V rámci Dne otevřených center ale mohou lidé konzultovat s odborníky bez předchozího objednání a žádanky. Stačí přijít do City Campusu Ostravské univerzity,“ podotkla Migaľová.

Den otevřených center se v Ostravě koná od 15:00. Společná akce obou center se uskuteční v budově sportu a lékaři na ní návštěvníkům vysvětlí, jak funguje péče ve specializovaném centru a jaká léčba je nyní dostupná. Zájemci se mohou seznámit i s aktivitami pacientské organizace Migréna-help anebo si poslechnout tipy kariérové poradkyně, jak řešit migrénu v práci. Obdobné akce letos pořádají také některá další centra pro léčbu bolesti hlavy. Uskutečnila se už například v Praze, Teplicích nebo Olomouci.

Migréna patří k závažným neurologickým onemocněním. Jedná se o intenzivní, někdy pulzující bolest hlavy, kterou doprovází další příznaky jako například nevolnost, citlivost na světlo a zvuky, únava či zvracení. Bolest může pacienta zcela paralyzovat a vyřadit z běžného života.

mtk dvd

Posts pagination

1 2
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu PharmNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
PO
ÚT
ST
ČT
PÁ
SA
NE
30
1
2
3
4
5
6
Události pro Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
7
8
9
10
11
12
13
Události pro Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
14
15
16
17
18
19
20
Události pro Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
21
22
23
24
25
26
27
Události pro Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
28
29
30
31
1
2
3
Události pro Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS