Průzkum: Dostatečně léky zapíjí osm pct lidí, správně jsou…
“Až budete zapíjet léky, vyhněte se hlavně grapefruitové a brusinkové šťávě, ale také jablečnému moštu, mléku a čaji černému, zelenému i rooibosu. Nejsou vhodné ani nápoje s kyselinou fosforečnou jako je například Coca-Cola, zeleninové šťávy a samozřejmě alkohol,” uvedla lékařka OZP Jana Ježková. Látky v nich obsažené mohou podle ní fungování léků ovlivňovat.
“Léky bychom měli zapíjet ideálně plnou sklenicí vody, což u nás dělá jen asi osm procent respondentů, z toho je 13 procent žen a pouhých 2,4 procenta mužů ze všech dotazovaných. Je to ale důležité, aby se léky správně rozpustily,” podotkl farmaceut a spoluzakladatel společnosti DrugAgency Josef Suchopár.
Každý pátý Čech podle průzkumu někdy své léky zapil alkoholem. Taková kombinace je podle odborníků zcela nevhodná, protože ovlivňuje účinnost léků a často vede ke zvýšení výskytu nežádoucích účinků, především tlumivých. Čistou vodu využívá k zapíjení léků 40 procent účastníků průzkumu. Vhodný není ani čaj – černý může snižovat účinnost léků, zelený naopak brání jejich odbourávání.
“Problematické je i zapíjení léčiv ovocnými šťávami, které také mohou výrazně ovlivnit vstřebávání léčiv,” uvedl Suchopár. Pomerančový džus přitom podle průzkumu používá k zapití léků devět procent respondentů, jablečný sedm procent. Grepový džus dokonce ovlivňuje enzym v tenkém střevě a játrech, což může vést k předávkování. “To se může projevit třeba bolestí svalů nebo poškozením ledvin,” dodal.