Skip to content
www.pharmnews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
Aktualita

MZd: Distributoři léků se do většiny lékáren dostanou, může…

  • 18 září, 2024
  • by Redakce

„Pacienti jsou řešeni v rámci okolních nemocnic a fakultních nemocnic, je to koordinováno integrovaným záchranným systémem,“ řekl Válek. „Pro žádného občana, který potřebuje akutní nebo neakutní péči, tak ta péče není ohrožena a její dostupnost je zajištěna,“ dodal.

V zaplavených obcích může být podle něj dostupnost léků horší. „Jsme v kontaktu s veškerými velkodistributory. (…) Všechny sklady by v této chvíli měly být funkční a měl by fungovat i řetězec dodávek do jednotlivých lékáren,“ uvedl Dvořáčeknm. Některé lékárny, které byly bez elektřiny, už podle něj začaly normálně fungovat. „V každé oblasti jsou funkční lékárny, které jsou běžně zaváženy,“ dodal.

Zpravodaj

Brněnští vědci zkoumají vdechování nebezpečných vláken

  • 13 července, 202026 srpna, 2020
  • by karelattl

Brno 13. července (ČTK) – Vědci z brněnské Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického (VUT) zkoumají, jak putují v plicích některá umělá vlákna, když je člověk vdechne. Využívají k tomu vlastní unikátní model plic, řekli dnes vědci novinářům.

Výsledky dechových simulací mohou posloužit nejen v medicíně, ale i k vývoji nového typu léčiv. Uměle vytvořená vlákna se po vdechnutí dostávají hluboko do plicních sklípků, kde se zapíchnou a nějakou dobu tam zůstávají. Škodlivost tohoto procesu je objasněná, ale stále je tu podle vedoucího výzkumného projektu Františka Lízala prostor pro výzkum.

„Motivací našeho výzkumu je zjistit přesné chování vláken. Snažíme se zpřesnit předpověď toho, kam se vlákno dostane a kde se v plicích usadí,“ uvedl Lízal.

Předpovězení dráhy inhalovaného vlákna je složitější než u kulových částic. „Ačkoliv si mnoho lidí představuje putování vlákna jako let šipky, až polovina zanalyzovaných vláken letí plícemi kolmo,“ uvedl další člen týmu Milan Malý. „Počítačové simulace mají toto vypočítat, a tak potřebujeme model pro vizualizaci tratě jejich putování,“ doplnil Lízal.

Tým k tomu využívá vlastní model plic, který je podle mluvčí VUT Ivety Zieglové z mechanického hlediska nejdokonalejší na světě a umí simulovat i dýchání astmatika.

Model plic vědci sestavili vědci před čtyřmi lety, postupně jej vylepšili o přidání umělé nosní dutiny. Mohou tak sledovat, jak se liší místa dopadu vláken v závislosti na dýchání ústy nebo nosem. Po dostatečném zpřesnění těchto počítačových modelů mohou výsledky pomoci dalším výzkumům v medicíně nebo farmacii. „Pokud bychom byli schopni vytvořit přirozeně se rozkládající vlákna a přesně je do plic zacílit, mohla by vlákna být zároveň nosiči nanočástic s léčivy. Účinné látky by tak mohly působit delší dobu, než je tomu u běžných léčiv,“ uvedl Lízal.

brs ska sd

Nezařazené

Liberecké Centrum Amelie nabízí pomoc nemocným s rakovinou

  • 29 února, 202026 srpna, 2020
  • by Redakce

Liberec 29. února (ČTK) – Upozornit na potřebu podpory onkologicky nemocných a jejich blízkých je cílem projektu Přivolejme s jarem i naději, který na březen připravilo liberecké Centrum Amelie. Spolek nabízí nemocným pomoc v sociální a psychologické oblasti, a protože nemoc zasahuje do života celé rodiny, poskytuje pomoc i jí, řekla ČTK koordinátorka libereckého centra Petra Kuntošová.

„Amelie v Liberci působí od roku 2015 a od té doby, jak se zvyšuje povědomí o jejích službách, přibývá i nemocných, kteří vyhledávají naše služby. Najdou nás u nemocnice v Jablonecké ulici,“ doplnila Kuntošová. V loňském roce podle ní poskytlo centrum odbornou pomoc 50 klientům. „A uskutečnili jsme více než tisíc kontaktů s nemocnými. Nejčastěji se na nás lidé obracejí s dotazy na vyřízení důchodů či prodloužení nemocenské, v otázkách návratu do zaměstnání a hodně využívané jsou v poslední době i psychologické konzultace,“ řekla.

Kampaň centra připravená na březen má lidem služby centra přestavit. Celý měsíc budou podle Kuntošové onkologická oddělení nemocnic v Liberci a Jablonci vyzdobená obrázky dětí. S nabídkou bezplatných služeb pro nemocné a jejich rodiny se mohou lidé seznámit 5. března v Centru Amelie během dne otevřených dveří, ale po celý březen také v libereckém obchodním centru Forum. Letáky budou díky podpoře města v liberecké MHD.

Pro pacienty libereckého onkologického centra připravila Amelie vystoupení dětského pěveckého sboru Slunečnice při ZŠ Švermova, pásmo scének a písniček dětí ze školy U Školy a výtvarnou dílnu. „Onkologická léčba je náročná a stresující, a proto se snažíme nemocným zpříjemnit pobyt v nemocnici a nabídnout program, který je na chvíli může odvést od jejich starostí a obav,“ řekla Kuntošová.

Spolek Amelie je neziskovou organizací, většina příjmů jde z grantů ministerstva zdravotnictví, Libereckého kraje, města Liberce a různých nadací. „Pomáhají i sponzoři a také příjmy z benefičních akcí,“ řekla koordinátorka centra. Na podporu bezplatných služeb pro onkologicky nemocné a jejich blízké se uskuteční dvě sbírkové akce – prodej tulipánů k MDŽ v obchodním centru Forum a jednodenní charitativní cvičení v některých fitness centrech, kdy výtěžek ze vstupného půjde na podporu bezplatných služeb pro onkologicky nemocné a jejich blízké.

ivc dvd

Nezařazené

Příčinou nárůstu hantavirózy je podle vědců přemnožení hlodavců

  • 21 února, 202026 srpna, 2020
  • by Redakce

Brno 21. února (ČTK) – Příčinou zvýšeného výskytu hantavirózy v Česku je přemnožení hlodavců, od kterých se virus přenáší na člověka. Jde zejména o myšici lesní a myšici temnopásou, hraboše polního a norníka rudého. Nejohroženější jsou Olomoucko, Opavsko a Zlínsko. Vyšší riziko nákazy se pojí s prací na poli a v lese, uvedla dnes v tiskové zprávě Mendelova univerzita v Brně.

Hantaviry způsobují krvácivou horečku a další komplikace. Hlodavci virus vylučují s močí, stolicí a slinami. Člověk se nakazí aerosolem obsahujícím infikované zvířecí exkrementy. Vakcína zatím neexistuje. Smrtelný průběh je v Evropě vzácný. Ústav ekologie lesa, který spadá pod lesnickou a dřevařskou fakultu, a Zdravotní ústav v Ostravě spolupracovaly na výzkumu nemoci.

Výskyt nákazy souvisí se změnou klimatu a vyšší frekvencí semenných let, kdy plodí víc semen, což se následující rok projeví přemnožením lesních hlodavců. „To byl i případ loňského roku, kdy se po semenném roce 2018 přemnožili nejen lesní hlodavci, ale i hraboš polní,“ uvedla Marta Heroldová z ústavu.

Z údajů Státního zdravotního ústavu vyplývá, že případů onemocnění hantavirózou je v Česku více v letech přemnožení hlodavců. V roce 2016, kdy byla úroda bukvic, se vyskytlo 10 případů, v roce 2017, kdy se zvýšil počet hlodavců, bylo 17 nemocných. V roce 2018 při úrodě semen bylo pět případů, loni už 16, přičemž statistika asi není úplná.

Ochrana spočívá v prevenci. „Největšímu riziku nákazy jsou vystaveny osoby přicházející do kontaktu s hlodavci a místy, kde se hlodavci vyskytovali, například lidé pracující v zemědělství, lesnictví, myslivci, vojáci, lidé tábořící v přírodě, ale patří sem i lidé stižení povodněmi, jejichž obydlí byla zasažena vodou kontaminovanou výkaly a močí hlodavců. Přibližně pětkrát častěji onemocní muži než ženy,“ popsala Heroldová.

Velmi rozšířený hantavirus v Česku je Tula, jehož nositelem je až deset procent hrabošů. Je méně nebezpečný, onemocnění obvykle probíhá podobně jako lehčí chřipka nebo nachlazení. Vážnější průběh bývá způsoben virem Puumala, který přenáší norník rudý. Nejvážnější onemocnění člověka způsobuje virus Dobrava genotyp Dobrava-Dobrava, který přenáší myšice lesní, a genotyp Dobrava-Kurkino přenášený myšicí temnopásou.

tmd hj

Nezařazené

Pojišťovny: Lékaři loni předepsali antidepresiva pro 600.000 lidí

  • 18 února, 202026 srpna, 2020
  • by Redakce

Praha 18. února (ČTK) – Lékaři loni podle Svazu zdravotních pojišťoven ČR předepsali v ČR třikrát více antidepresiv než před sedmi lety. Napsali recepty na 242 milionů obvyklých denních dávek, což odpovídá asi 600.000 pacientů, kteří by lék užívali každý den. V roce 2012 to bylo zhruba 200.000 pacientů, informoval svaz v tiskové zprávě. S duševním onemocněním se podle statistik setkal každý pátý Čech, ani polovině se ale nedostalo odborné péče.

„Na rozdíl od jiných nemocí souvisejících s mozkem, u depresí jde indikace napříč věkovými skupinami. Svou roli hraje rostoucí stres a tlak, ale také postupná destigmatizace psychických onemocnění. Lidé se zkrátka už nestydí dojít k psychiatrovi,“ uvedl prezident svazu Ladislav Friedrich.

Moderní léky na depresi podle něj nemají negativní dopady na schopnost pracovat a normálně fungovat. „Při pohledu na vývoj ve státech západního světa, zejména USA, lze nejspíš očekávat, že se růst braní antidepresiv nezastaví. Stále jsou to ale léky se všemi souvisejícími dopady. Rozhodně ne pilulky, které vyřeší problémy, jež často stres vyvolaly,“ dodal.

Výrazně také podle svazu přibylo pacientů s dalším onemocněním mozku, Alzheimerovou chorobou. Aktuálně se s ní léčí asi 26.000 lidí, v roce 2012 to bylo 14.000. Spolu se stárnutím populace odborníci počítají s tím, že počet nemocných bude dál stoupat. Odhaduje se, že s nemocí žije v Česku asi 150.000 lidí, v roce 2036 jich bude více než dvojnásobek. Nemoc častěji postihuje ženy než muže, také proto, že většina pacientů je starších 65 let a ženy se dožívají vyššího věku.

Alzheimerova nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí, tedy myšlení, paměti a úsudku. Nemocný má čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky nebo je zmatený. V posledních stadiích není schopen se o sebe postarat. Roli hrají i rizikové faktory, jako jsou deprese, dlouhodobý stres, škodliviny z vnějšího prostředí, nezdravá strava či nezdravý životní styl.

van rot

Doporučené články

Odborník: Test na lymeskou boreliózu je třeba správně přečíst

  • 8 února, 202026 srpna, 2020
  • by Redakce

Brno 8. února (ČTK) – Jak správně diagnostikovat lymeskou boreliózu a zbytečně pacientům nepředepisovat antibiotika, bylo jedno z hlavních témat konference mladých praktických lékařů, která dnes skončila v Brně.

„Nadužívání antibiotik je velké téma Světové zdravotnické organizace (WHO), což je jeden z důvodů, proč jsme toto téma pro letošek vybrali. Toto téma není dobře řešeno v primární péči. Právě potíže s testy na protilátky na borrelie jsou dobrým příkladem,“ uvedla Markéta Pfeiferová, předsedkyně sdružení Mladí praktici, které konferenci pořádalo.

Infektolog Milan Trojánek proto ve své přednášce a následné diskusi vysvětlil, jak správně „přečíst“ test na borrelie. V praxi se často setkává s tím, že značná část pacientů, kteří mají pozitivní protilátky na boreliózu a jsou opakovaně léčeni antibiotiky, tuto nemoc vůbec nemá. Problém totiž představuje častá falešná pozitivita protilátek.

„Správně určit diagnózu je velmi důležité, protože jinak řada lidí zcela zbytečně užívá antibiotika, což vede k významnému ovlivnění mikroflóry celého lidského těla a šíření rezistentních bakterií. Když sérologický test ukáže přítomnost protilátek, neznamená to automaticky, že má pacient boreliózu, může se jednat o falešně pozitivní výsledek, ale třeba také jen o to, že se s bakterií setkal a jeho imunitní systém se s ní již vypořádal,“ řekl Trojánek.

Mezi lidmi podle něj panuje o lymeské borelióze řada mýtů, například že infekci přenáší hmyz. Jejím původcem jsou přitom pouze klíšťata, kterých je v České republice extrémně velké množství. V roce 2018 touto nemocí v Česku onemocnělo 4473 lidí.

Veronika Skálová kš

Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu PharmNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
PO
ÚT
ST
ČT
PÁ
SA
NE
28
29
30
1
2
3
4
Události pro Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
5
6
7
8
9
10
11
Události pro Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
12
13
14
15
16
17
18
Události pro Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
19
20
21
22
23
24
25
Události pro Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
26
27
28
29
30
31
1
Události pro Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS