Zlínská nemocnice má opět status specializovaného centra na operace…
Primář neurochirurgického oddělení Petr Linzer ocenil, že ministerstvo svůj postoj přehodnotilo a nemocnice status centra získala. „Vedle odborné prestiže spojené s tímto statusem je výhodou také podpora rozvoje centrové péče. Nejdůležitější však je, že pacienti s úrazy, degenerativními, nádorovými a zánětlivými onemocněními páteře mají jistotu v pokračování kvalitní spondylochirurgické péče ve Zlínském kraji, kterou budeme i nadále rozvíjet a zkvalitňovat,“ uvedl Linzer.
„Rozhodnutí o přiznání centra vysoce specializované spondylochirurgické péče považuji za velké zadostiučinění pro celý tým neurochirurgie v čele s primářem Linzerem,“ uvedla hejtmanova náměstkyně Olga Sehnalová (za SOCDEM). Poukázala na to, že podmínky, které provázely utváření sítě center, nebyly podle ní férově nastaveny a mimo jiné nezohledňovaly covidové období. „Společným úsilím jsme dokázali, že nemocnice dlouhodobě požadované parametry nade vší pochybnosti splňuje, a proto jsem ráda, že konečné rozhodnutí naše argumenty podložené medicínskou erudicí potvrdilo,“ dodala.
„Do jednání s ministrem zdravotnictví jsem vstoupil ve chvíli, kdy nemocnice opakovaně neuspěla s odvoláním. Společně s Baťovkou se nám pak podařilo ministerstvo a Ústav zdravotnických informací a statistiky přesvědčit, že na statut pracoviště s vysokou specializací péče v tomto oboru má Baťovka nárok,“ uvedl hejtman Radim Holiš (ANO).
Neurochirurgové loni v KNTB operovali 607 pacientů, nejvíce v historii neurochirurgického oddělení. Status centra vysoce specializované spondylochirurgické péče má nemocnice na tři roky, pak o něj musí znovu požádat. V prvním roce covidové pandemie, v roce 2020 provedli lékaři v nemocnici 496 spondylochirurgických zákroků a následující rok 401. V předcovidových letech 2018 a 2019 bylo těchto výkonů 545 a 512 a po covidu v roce 2022 jich bylo 547.