Skip to content
www.pharmnews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
Aktualita

Pacienti ze Vsetína už nemusí dojíždět za vyšetřením plic,…

  • 25 března, 202525 března, 2025
  • by Redakce

Pletysmograf pomáhá stanovit nepřímo měřitelné dechové objemy, které spirometrie měřit neumí, uvedla primářka oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí Jaroslava Lanžhotská. „Určí odpory v dýchacích cestách, celkový objem plic, můžeme stanovit restrikční ventilační poruchu, zároveň provedeme vyšetření difuzní kapacity plic, které určuje rychlost přestupu kyslíku z plicních sklípků do krve,“ dodala.

Vyšetření se dělá v uzavřené prosklené kabině, kde se pacient podle pokynů sestry nadechuje a vydechuje do přístroje. „Je to moderní přístroj, který slouží k podrobné diagnostice plicních funkcí. Plicní funkční vyšetření patří k základním v našem oboru, výsledky jsou rozhodující pro správnou diagnózu i způsob léčby a následně pro monitoraci léčby. Doposud jsme měli k dispozici pouze spirometrii, která u řady plicních nemocí nestačila ke stanovení správné diagnózy, a pacienti museli za podrobnějším vyšetřením dojíždět do Zlína,“ uvedla primářka. Vyšetření se standardně dělá i před některými operacemi. Přístroj stál téměř milion korun.

Doporučené články

Problémy s dýcháním mohou podle lékařů ukazovat na srdeční onemocnění

  • 4 března, 2025
  • by Redakce

„Srdeční selhání je závažné onemocnění, při kterém srdce nezvládá dostávat do těla dostatečné množství krve, a ta se hromadí na nesprávných místech. Nejnápadnějším projevem nemoci je dušnost, při níž krev městná v plicním řečišti a znemožňuje plicím správné fungování,“ uvedl Krejčí, jenž je i předsedou České asociace srdečního selhání České kardiologické společnosti. Dušnost se při srdečním selhání často objevuje v noci. „Když pacient ulehne do postele, třeba po hodině se mu najednou zhorší dýchání. Musí se posadit, a poté se mu uleví,“ dodal. Kromě zadýchávání jsou typickým příznakem srdečního selhání také otoky dolních končetin, přibírání na váze nebo únava.

V Jihomoravském kraji žije asi 42.000 lidí se srdečním selháním. V celém Česku jich je více než 400.000. Do budoucna očekávají odborníci strmý růst počtu pacientů, a to s ohledem na nezdravý životní styl i stárnutí populace. Věk je jedním z nejdůležitějších rizikových faktorů. Ohroženi jsou také lidé, kteří jsou obézní, mají cukrovku, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, prodělali infarkt myokardu nebo trpí onemocněním ledvin.

Navzdory tomu, že senioři patří do rizikové skupiny, není u nich srdeční selhání vždy správně diagnostikováno. „Pacienti nebo jejich lékaři mnohdy svádí zdravotní problémy na to, že jde o potíže spojené s pokročilým věkem, takže jim dále nevěnují pozornost,“ míní kardiolog. Praktický lékař by měl u člověka s dušností udělat test natriuretických peptidů, což je velmi senzitivní ukazatel pro odhalení příčiny. „Pokud bude jejich hladina nízká, problémy s dýcháním mají pravděpodobně jinou příčinu, například plicní onemocnění. Vysoká hladina naopak svědčí pro možné srdeční selhání. V těchto případech by praktický lékař měl pacienta poslat ke kardiologovi,“ doplnil. Včasná diagnostika je klíčová pro omezení množství hospitalizací. Po nich je zásadní následná péče specialisty.

Zpravodaj

Plicní lékaři: Více pacientů chodí s pokročilým stadiem rakoviny plic

  • 27 července, 20213 listopadu, 2021
  • by Redakce

„Chodí nám stále více pacientů s pokročilým stadiem rakovin plic, částečně i kvůli aktuální situaci s pandemií, kdy se příznaky v podobě kašle a zadýchávání přisuzovaly covidu. S rozvinutým onemocněním se u nás objevovali i mladí lidé,“ řekla Martina Vašáková, náměstkyně ministra zdravotnictví a předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti.

„V 85 procentech případů se na nádor přijde pozdě. Nyní kvůli covidu ještě řada lidí své obtíže zlehčovala, protože se bála jít k lékaři, a to pak vedlo k tomu, že bylo pozdě na operační výkon,“ uvedl Milan Sova, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním.

Ročně lékaři rakovinu plic nově zjistí u asi 7000 lidí a asi 5500 této nemoci podlehne. Příčinou této choroby je v 90 procentech kouření, ať už aktivní nebo pasivní. Pokud je nádor odhalen v počátečním prvním stadiu, má asi 65 procent pacientů šanci, že se dožije dalších pěti let. S pokročilými stadii nemoci, šance výrazně klesá. Zlepšení si plicní lékaři slibují od screeningu rakoviny plic, který by měl být v Česku spuštěn nejpozději na začátku příštího roku. Podle Vašákové by pak až 70 procent nádorů mohli lékaři zjistit v počáteční fázi.

Screening se bude týkat asi 30.000 lidí mezi 55. a 75. rokem, kteří vykouří alespoň alespoň jednu krabičku cigaret denně. Podle Vašákové by k vyšetření na včasné odhalení nemoci bylo vhodných až půl milionu kuřáků.

Zpravodaj

Lékaři: Vyléčeným z covidu-19 je třeba dál sledovat plíce

  • 22 září, 2020
  • by Lucie Fílová

Praha 22. září (ČTK) – U části vyléčených z nemoci covid-19 zůstávají podle odborníků stopy poškození na plicích. Lékaři v tiskové zprávě České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně upozornili, že jejich stav je třeba dál sledovat. V Česku se novým typem koronaviru nakazilo od letošního března více než 50.000 lidí. Téměř 2200 lidí, kteří byli hospitalizováni, bylo z nemocnic propuštěno. Dalších zhruba 500 lidí se v nemocnicích aktuálně léčí.

Podle přednosty Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové Vladimíra Koblížka mělo ještě tři měsíce po prodělané infekci respirační potíže 49 procent z vyšetřených 79 nemocných. Jejich průměrný věk je 45 let, a většina (65) se léčila doma bez nutnosti hospitalizace.

Nejčastějším přetrvávajícím příznakem je horší dýchání, se kterým se potýká více než pětina vyléčených. Každý desátý stále trpí kašlem, 17 procent únavou a devět procent má bolesti na hrudníku. „Kromě toho 28 procent z nich má po třech měsících stále porušený čich a devět procent chuť,“ popsal přednosta.

Kromě subjektivních potíží lékaři objevili další potíže i při vyšetření plicních funkcí. „Nejčastěji sníženou schopnost přenosu kyslíku v oblasti plicních sklípků, méně často pokles kyslíku v krvi při zátěži a některé další změny,“ uvedl. Přenos kyslíku v oblasti plicních sklípků byl zhoršený u více než třetiny pacientů. U každého pátého pak vyšetření na rentgenu nebo počítačová tomografie ukázala zbytkové postižení plicní tkáně.

Královéhradečtí lékaři mají v plánu všechny účastníky studie vyšetřit ještě dvakrát v příštím roce, aby mohli posoudit, jak rychle a zda vůbec se plicní funkce a poškození vrátí k normálu. Všem pacientům chtějí také vyšetřit protilátky na covid-19 a známky buněčné imunity, aby prověřili jejich získanou odolnost proti viru.

Pneumologové pečují o nakažené i v nemocnicích. „Staráme se o ně, když se jejich stav zhorší a musí do nemocnice kvůli zápalu plic, tedy pneumonii, případně se ocitnou na plicních jednotkách intenzivní péče,“ uvedla předsedkyně společnosti Martina Vašáková, která léčí pacienty v Thomayerově nemocnici v Praze.

Nejčastěji lidé končí podle lékařů v nemocnicích s covidem-19 kvůli dýchacím potížím spojeným s nízkou hladinou kyslíku. Ohroženější tak jsou ti, kteří nějaké plicní onemocnění už mají. „Doporučujeme pečlivě se řídit již známými preventivními opatřeními – vyhýbat se davům, dodržovat hygienické zásady a jako každý rok – nechat se očkovat proti chřipce, pneumokokům a dalším nemocem, které by mohly jejich stav zhoršit,“ uvedl plicní lékař Stanislav Kos.

van rot

Zpravodaj

Brněnští vědci zkoumají vdechování nebezpečných vláken

  • 13 července, 202026 srpna, 2020
  • by karelattl

Brno 13. července (ČTK) – Vědci z brněnské Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického (VUT) zkoumají, jak putují v plicích některá umělá vlákna, když je člověk vdechne. Využívají k tomu vlastní unikátní model plic, řekli dnes vědci novinářům.

Výsledky dechových simulací mohou posloužit nejen v medicíně, ale i k vývoji nového typu léčiv. Uměle vytvořená vlákna se po vdechnutí dostávají hluboko do plicních sklípků, kde se zapíchnou a nějakou dobu tam zůstávají. Škodlivost tohoto procesu je objasněná, ale stále je tu podle vedoucího výzkumného projektu Františka Lízala prostor pro výzkum.

„Motivací našeho výzkumu je zjistit přesné chování vláken. Snažíme se zpřesnit předpověď toho, kam se vlákno dostane a kde se v plicích usadí,“ uvedl Lízal.

Předpovězení dráhy inhalovaného vlákna je složitější než u kulových částic. „Ačkoliv si mnoho lidí představuje putování vlákna jako let šipky, až polovina zanalyzovaných vláken letí plícemi kolmo,“ uvedl další člen týmu Milan Malý. „Počítačové simulace mají toto vypočítat, a tak potřebujeme model pro vizualizaci tratě jejich putování,“ doplnil Lízal.

Tým k tomu využívá vlastní model plic, který je podle mluvčí VUT Ivety Zieglové z mechanického hlediska nejdokonalejší na světě a umí simulovat i dýchání astmatika.

Model plic vědci sestavili vědci před čtyřmi lety, postupně jej vylepšili o přidání umělé nosní dutiny. Mohou tak sledovat, jak se liší místa dopadu vláken v závislosti na dýchání ústy nebo nosem. Po dostatečném zpřesnění těchto počítačových modelů mohou výsledky pomoci dalším výzkumům v medicíně nebo farmacii. „Pokud bychom byli schopni vytvořit přirozeně se rozkládající vlákna a přesně je do plic zacílit, mohla by vlákna být zároveň nosiči nanočástic s léčivy. Účinné látky by tak mohly působit delší dobu, než je tomu u běžných léčiv,“ uvedl Lízal.

brs ska sd

Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu PharmNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
PO
ÚT
ST
ČT
PÁ
SA
NE
28
29
30
1
2
3
4
Události pro Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
5
6
7
8
9
10
11
Události pro Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
12
13
14
15
16
17
18
Události pro Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
19
20
21
22
23
24
25
Události pro Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
26
27
28
29
30
31
1
Události pro Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS