Stovky Orlovanů demonstrovaly na podporu místní nemocnice

Autor: Redakce | Zpravodaj | 26. 6. 2018

Orlová (Karvinsko) 27. června (ČTK) – Několik stovek lidí se dnes v dešti sešlo v Orlové na Karvinsku na demonstraci na podporu místní nemocnice. Krajští zastupitelé tento měsíc rozhodli o přesunu orlovské interny do Karviné, má jít o součást optimalizace zdravotní péče v kraji. Zaměstnancům orlovské nemocnice, obyvatelům města ani radnici se to nelíbí, protože se podle nich pro Orlovany zhorší dostupnost zdravotní péče.

Demonstraci svolala odborová organizace působící v nemocnici. Předsedkyně nemocničních odborů Denisa Stolarczyková už dříve uvedla, že orlovská nemocnice je na všech odděleních vytížená z 80 procent. Lidé si na demonstraci přinesli transparenty jako “Optimalizace = likvidace” nebo “Ivo Vondrák (pozn. – hejtman) – kat orlovské nemocnice”. Účastníci demonstrace podepisovali petici a připomínali, že v Karviné jsou nemocnice dvě.

“Jedná se nám o zachování zdravotní péče v našem městě,” řekl orlovský starosta Tomáš Kuča (ČSSD). Podle něj město nikdo předem neinformoval, že se změny v nemocnici chystají. Starosta řekl, že radnice ani neví, jak by změny měly postupovat, a že s vedením kraje chtějí o situaci dále jednat. Město má obavy, aby přesun interny nebyl začátkem kompletního přesunu lůžkové části do jiných nemocnic.

“Orlovská nemocnice má poměrně velkou spádovou oblast. Pokud se tady zruší interní oddělení, tak na zrušení interního oddělení, které je vlastně základem nemocnice, určitě naváže také zrušení ortopedického oddělení a chirurgického oddělení. A samozřejmě když se zruší další dvě oddělení, tak se ztíží přístupnost pacientů k poskytované zdravotní péči,” řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Na některé výkony se v jiných nemocnicích podle ní čeká až rok a půl a v případě, že by se zrušilo další oddělení, tak se čekací doby ještě prodlouží. “Místo aby se hledala cesta k tomu, jakým způsobem zlepšit financování nemocnic a zvýšit objem financí, tak se dělá nejjednodušší věc, a to je to, že se navrhuje rušení oddělení. Dlouhodobě vyjadřujeme snahu o to, aby se spíše přidal objem peněz do zdravotnictví a aby péče zůstala zachována,” řekla Žitníková.

Změny ve struktuře lůžek mají podle vedení kraje pomoci řešit personální situaci ve zdravotnických zařízeních a zajistit jejich ekonomičtější fungování. “Krajské zastupitelstvo schválilo tento záměr z toho důvodu, aby postupem let nepřišlo k tomu, aby se opravdu orlovská nemocnice definitivně zavřela a aby vy občané jste měli zajištěnou veškerou ambulantní péči, kterou potřebujete ke svému životu,” řekl na demonstraci hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Martin Gebauer (ANO).

Už dříve připustil, že cílem kraje je postupně vytvořit jednu velkou internu. Orlovská nemocnice by se měla soustředit na následnou a dlouhodobou péči a rehabilitace. Podle Gebauera je na Karvinsku šest nemocnic, které si už dnes “vykrádají pacienty”, a jediným způsobem jejich ekonomické záchrany je optimalizace. “Z dlouhodobého hlediska, aby nemocnice mohla fungovat i nadále, jsou potřeba nějaké kroky udělat,” řekl Gebauer.

Kraj chce zrušit interní lůžka a posílit následnou péči i v nemocnici v Bílovci na Novojičínsku. Také tam s tím obyvatelé ani radnice nesouhlasí a i tam už vznikla petice za zachování provozu v nynějším rozsahu.

Vlastimil Vyplel kš