Studie: Plastové láhve na pití pro děti obsahují škodlivé změkčovadlo

Autor: redakce | Doporučené články, Studie | 25. 6. 2024

“Mnoho dětí chodí každý den do školy s plastovou lahví na pití. Víme, že plasty obsahují chemické látky. Chtěli jsme ale prozkoumat, zda se tyto chemikálie také uvolňují, abychom věděli, co děti skutečně požívají,” řekla Annelies den Boerová, ředitelka nadace Tegengif, která si nechala výzkum zpracovat. Vědci proto zkoumali ne samotnou lahev, ale tekutiny v ní. Jelikož lidé mnohdy dávají tyto plastové láhve do myčky nádobí, vědci zkoumali také tekutinu v láhvi po několika umytích v myčce.

“U více než poloviny lahví bylo zjištěno, že se DiBP uvolňuje právě po umytí v myčce. Před mytím v myčce nádobí tato chemická látka unikala pouze z jedné láhve. Studie také ukázala, že koncentrace DiBP se zvyšovala tím více, čím déle byla tekutina v láhvi,” dodala den Boerová.

“Více než to, že se z plastových lahví uvolňuje ve velmi nízkých koncentracích DiBP, nás zarazil fakt, že z plastových materiálů určených pro kontakt s potravinami a tekutinami se uvolňují látky, o kterých zatím nemáme žádné informace. Bohužel zákony velmi často nepokrývají celé spektrum nebezpečných látek, které se zejména z plastů uvolňují,” uvedla Karolína Brabcová ze spolku Arnika.

Množství DiBP nalezené v tekutině bylo pod evropským limitem. DiBP společně s dalšími ftaláty nesmí překročit koncentraci 0,6 miligramu na kilogram ve výluhu tekutin podle nařízení EU. Podle současné legislativy jsou tedy všechny lahve bezpečné. Používání látky DiBP bylo ale v EU omezeno, protože tato látka je reprotoxická. To znamená, že je škodlivá pro reprodukci a vývoj nenarozeného plodu a narušuje endokrinní systém.

“Společnosti tedy dodržují zákonné normy. Přesto nás přítomnost této látky znepokojuje. Důvodem je skutečnost, že děti přicházejí do kontaktu se změkčovadly nejen prostřednictvím opakovaně používaných lahví na pitnou vodu, ale také například prostřednictvím plastových hraček, oblečení a koberců. Proto se změkčovadlům také říká všudepřítomné chemikálie. Právě tato všudypřítomnost zvyšuje zdravotní riziko,” uvedla den Boerová. Změkčovadla jako DiBP se podle studií vyskytují v moči dětí jak v České republice, tak v celé Evropě.

Spolek Arnika doporučuje kupovat ocelové nebo skleněné láhve, v případě plastových v nich častěji měnit vodu a raději je umývat ručně.

Na výzkumu se podílela mimo Arniku také kanadská McGillova univerzita, nevládní organizace z Dánska, Lotyšska a Španělska.