SÚKL letos udělil za nelegální prodej léků zatím deset pokut, loni jich bylo 25
“Je možné, že případů přibývá, ale určitě bych to nedávala do souvislosti s lékovou krizí,” uvedla Storová. Ústav podle ní nezaznamenal nelegální prodej penicilinu, který podle nedávných komentářů lékařů a lékárníků na sociálních sítích není v lékárnách dostupný. Nelegálně se podle ní nabízejí zejména přípravky na léčbu různých vážných onemocnění, jako jsou cukrovka, parazitní onemocnění, vysoký tlak či vysoký cholesterol.
“V nabídkách jsou pacientům často slibovány významné nebo až zázračné účinky těchto přípravků, ve skutečnosti však výrobky často obsahují jen běžné vitamíny nebo vlákninu,” uvedla ředitelka ústavu. Léky ale podle ní mohou obsahovat i nebezpečné látky a ohrozit zdraví pacienta.
Po koronavirové pandemii začali takzvaní lékoví šmejdi podle Storové mnohem více využívat internet. “V posledních letech udělil SÚKL za nelegální zacházení s léčivy milionové pokuty a nařídil zablokovat více než 150 webových stránek,” uvedla Storová. SÚKL proto doporučuje nekupovat nic v internetových lékárnách, u nichž nelze dohledat provozovatele. Lékárna by podle Storové měla mít na svých stránkách logo, které pak lze ověřit na webu ústavu.
Nelegální léčivé přípravky lze však podle Storové nalézt i v tržnicích. SÚKL spolu s celní správou zajistil minulý týden v pražské tržnici SAPA . Zajistili 89 přípravků. S prodejci zahájí přestupkové řízení, může jim uložit pokuty až ve výši 20 milionů korun. Celníci mají podle Petra Müllera z Generálního ředitelství cel vytipované oblasti v pohraničí i v celé ČR, kde se nelegální léky nabízejí. Chystají proto další kontroly