Svatoanenská nemocnice Brno dostala 21 mil. na výzkumné projekty

Autor: Redakce | Zpravodaj | 22. 5. 2019

Brno 23. května (ČTK) – Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně získala skoro 21 milionů na šest nových výzkumných projektů. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Projekty se zaměřují například na onkologická onemocnění, epilepsii nebo infarkt.

Projekty podpořila Agentura pro zdravotnický výzkum, která spadá pod ministerstvo zdravotnictví. Týkají se období mezi lety 2019 až 2022. U dvou projektů je nemocnice hlavním řešitelem, u čtyř dalších je spoluřešitelem s dalšími institucemi. Do soutěže se přihlásilo 391 návrhů projektů, úspěšných bylo 79. “Je pro nás velkým projevem důvěry, že ze 79 schválených projektů je naše nemocnice hlavním řešitelem dvou projektů a u dalších čtyř spoluřešitelem s institucemi jako třeba Masarykova univerzita nebo Fakultní nemocnice Královské Vinohrady,” řekl ředitel nemocnice Martin Pavlík.

Jeden z projektů se zaměřuje na onkologická onemocnění a bude se zabývat nejmodernější technologií v cílené buněčné léčbě těchto nemocí. Druhý se zaměřuje na předpoklad efektu neurostimulačních metod u pacientů s epilepsií a na zlepšení péče o epileptiky. Právě neurostimulační metody vedou podle Veselé k významné redukci záchvatů.

Nemocnice se také podílí na projektu, který bude zkoumat Alzheimerovu nemoc za využití pokročilé techniky hmotnostní spektrometrie. “U demence starší populace není stále jasné, jakým způsobem vzniká nebo jak ji efektivně léčit,” poznamenala Veselá. Další výzkum se bude zabývat akutním infarktem myokardu, jiný se zase zaměří na struktury DNA a jejich roli ve vývoji protinádorových léčiv. Poslední projekt má přispět k lepším preventivním opatřením u ischemické cévní mozkové příhody, což je ve vyspělých zemích jedna z nejčastějších příčin trvalého postižení nebo úmrtí.

hor hj