V Británii vyvíjejí novou léčbu na bolestivou menstruaci

Autor: Redakce | Zpravodaj | 10. 3. 2023

“Víme, že ženy s endometriózou si zoufale přejí více možností léčby a lepší způsoby, jak zvládat často vysilující bolest, kterou způsobuje,” uvedla lékařka Lucy Whitakerová. “Náš dosavadní výzkum ukazuje slibné výsledky, že dichloroacetát může přinést obrovské změny. Doufám, že naše nová studie to potvrdí a dá ženám naději, že nové léky a lepší kvalita života jsou na obzoru,” dodala.

Endometriózou vzniká, když tkáň podobná děložní sliznici roste na jiných místech těla. Během menstruace tyto buňky krvácejí, což způsobuje záněty, bolesti a tvorbu jizev.

Nedostatečná informovanost o tomto onemocnění spolu s tím, že endometriózu je třeba často potvrdit laparoskopií, způsobuje, že ženy v Británii čekají na diagnózu obvykle osm let poté, co se u nich poprvé objeví příznaky.

Současné možnosti léčby zahrnují běžná analgetika, hormonální antikoncepci a chirurgický zákrok. Hormonální léčba však má vedlejší účinky a není vhodná pro každého, včetně těch, kteří se snaží otěhotnět. Operace s sebou nese rizika a není vždy dlouhodobě účinná, přičemž studie ukazují, že přibližně u poloviny operovaných se do pěti let příznaky vrátí.

“Je naprosto nepřijatelné, že za 40 let nebyla zavedena žádná nová léčba endometriózy,” řekla Janet Lindsayová, výkonná ředitelka charitativní organizace Wellbeing of Women, která spolu se skotskou vládou financuje tuto studii. “Příliš mnoho žen a dívek trpí vysilujícími příznaky, jako jsou chronické pánevní bolesti, únava a dokonce i problémy s plodností, a současná hormonální a chirurgická léčba není vhodná pro všechny,” dodala.

Nejnovější studie vychází z předchozího výzkumu, který ukázal, že buňky z pánevní stěny žen s endometriózou vytvářejí vyšší množství laktátu, potenciálně škodlivého odpadního produktu, který normálně produkují svaly a červené krvinky, když má tělo během cvičení nedostatek kyslíku. Laboratorní experimenty naznačily, že u endometriózy vytváří laktát prostředí, které podporuje vývoj a růst endometriální tkáně.

Když byly buňky ošetřeny dichloroacetátem, v laboratoři a v pokusech na myších se produkce laktátu snížila na normální úroveň a velikost endometriózních lézí se zmenšila. Tento lék je již registrován jako lék k léčbě vzácných dětských metabolických poruch a různých druhů rakoviny. V pilotní studii, které se zúčastnilo 30 žen, byly hlavními vedlejšími účinky mírná žaludeční nevolnost při zahájení léčby a pocit brnění v prstech.

Plánované klinické studie se účastní 100 žen v Edinburghu a Londýně, polovina z nich bude ostávat dichloroacetát a polovina placebo a tablety budou užívat 12 týdnů. V průběhu dvou a půl roku budou účastnice vyplňovat řadu dotazníků a odebírat vzorky krve, aby se zjistilo, zda je léčba účinná při zmírňování bolesti a dalších příznaků.