V osmi brazilských státech platí varování před žlutou zimnicí

Autor: Redakce | Zpravodaj | 20. 1. 2018

Sao Paulo 21. ledna (ČTK) – Druhý nejlidnatější stát Brazílie Minas Gerais vyhlásil v sobotu stav nouze v 94 městech kvůli zvýšenému nárůstu případů žluté zimnice. Informovala o tom v sobotu tisková agentura Agencia Brasil. Jako rizikové oblasti, pro něž doporučují očkování proti této smrtelné nemoci, označily tento týden brazilské úřady osm tamních států. Varování se týká i státu Rio de Janeiro, v jehož metropoli začíná 9. února slavný karneval, který každoročně navštíví několik milionů lidí.

V některých brazilských městech, jako například Sao Paulu či Rio de Janeiru, ale i v metropoli sousední Argentiny se v posledních dnech kvůli očkování tvoří dlouhé fronty před zdravotními středisky. Někde se čeká až šest hodin. Podle ankety agentury EFE si lidé před některými středisky v argentinském Buenos Aires stěžovali, že už na ně nezbyla vakcína.

Počet úmrtí na žlutou zimnici za poslední období v Brazílii je podle agentury EFE ale těžké stanovit, neboť statistiky přicházejí z různých regionů za odlišná období. Ministerstvo zdravotnictví v pátek informovalo, že za poslední půlrok zemřelo na tuto nemoc ve státě Minas Gerais 15 lidí a ve státě Sao Paulo jich bylo za poslední rok 36.

Jak uvedla v sobotu agentura Agencia Brasil s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví, tři lidé ve státě Sao Paulo zemřeli za poslední rok v důsledku negativní reakce na očkování. Dalších šest úmrtí po očkování se vyšetřuje.

Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden vydala doporučení, aby se turisté, kteří jedou do státu Sao Paulo a dalších postižených oblastí na jihovýchodě země, nechali před cestou očkovat. V této souvislosti zvěřejnila WHO statistiku, podle níž bylo v osmi brazilských státech od prosince 2016 dosud zaznamenáno 777 případů nákazy a 261 úmrtí na žlutou zimnici. Podle brazilských médií ale valná většina nakažených zemřela v první polovině loňského roku.

Doporučení WHO vydala preventivně zřejmě i s ohledem na předloňskou epidemii viru zika. Kvůli němu trval v Brazílii až do loňského května 18 měsíců celonárodní nouzový stav. Virus zika, který je nebezpečný hlavně pro těhotné ženy a jejich plod, totiž přenáší stejně jako virus žluté zimnicie komár druhu Aedes aegypti.

Nechat se očkovat proti žluté zimnici je nutné nejméně deset dní před cestou do rizikových oblastí a stačí jednou za život. Vakcína není vhodná pro děti mladší devíti měsíců, těhotné, kojící či lidi s těžkou poruchou imunity. Zdravotní vyšetření by měli mít před očkováním lidé starší 60 let.

Žlutá zimnice je virové horečnaté onemocnění, které způsobuje epidemie a četná úmrtí zejména v Africe či v jižní Americe. Má různé formy, až po těžkou, která končí smrtí na selhání orgánů. Na žlutou zimnici není lék.

Prvotními příznaky, které se objeví po třech až šesti dnech, jsou vysoká horečka, zimnice, únavu, bolesti hlavy a zad, nechutenství a zvracení. Pacient má zarudlé spojivky a kůži. Ve druhém období horečka klesne a část postižených se uzdraví. Asi pětina nemocných se ale dostane do dalšího stadia, kdy se příznaky vrátí a přidá se k nim žloutenka a krvácení, následně selhávají orgány.

nob