Vakcína Johnson & Johnson má v JAR nižší účinnost než v USA

Autor: Redakce | Zpravodaj | 29. 1. 2021

Washington 29. ledna (ČTK) – Americký výrobce vakcíny proti covidu-19 Johnson & Johnson dnes oznámil, že jeho preparát má v USA účinnost 72 procent, ale v Jihoafrické republice, kde se vyskytla místní vysoce nakažlivá varianta koronaviru, jenom 57 procent. Přípravek Johnson & Johnson se nemusí podávat ve dvou dávkách jako ostatní vakcíny, ale v jedné. USA, kde se zatím očkuje vakcínami Pfizer/BioNTech a Moderna, má být Johnson & Johnson třetí očkovací látkou, která pomůže imunizovat obyvatele.

Výrobce dnes oznámil, že zatímco v USA může zaručit spolehlivost 72 procent, v JAR tento údaj klesl na 57 procent.

V podrobném přehledu výsledků 3. fáze výzkumu se uvádí, že průměrná účinnost vakcíny je 66 procent, v případech těžkého průběhu nemoci až 85 procent. Tyto údaje jsou založeny na testech v USA, Jihoafrické republice a několika jihoamerických zemích.

Účinnost je pak v jednotlivých regionech různá. V USA je to 72 procent, v Latinské Americe 66 procent a v JAR 57 procent. Mathai Mammen, který vede oddělení výzkumu, řekl, že přesto “ani jeden z těch, kdo vakcínu dostali a onemocněli do čtyř týdnů, nemusel být hospitalizován”.

List The New York Times napsal, že u jihoafrické varianty zřejmě klesá účinnost i vakcín Pfizer/BioNTech, Moderna a Novavax.

Jihoafrická varianta viru už byla zjištěna ve 31 zemích, v USA byly tento týden zdokumentovány dva případy.

Johnson & Johnson chce požádat Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o povolení k mimořádnému použití příští týden. “Je to vakcína, která může pomoci při jediné dávce,” sdělil šéf vědecké sekce firmy Paul Stoffels.

Administrativa prezidenta Joea Bidena chce urychlit očkovací kampaň a od jednorázových vakcín Johnson & Johnson si slibuje značné zrychlení. Podle newyorského listu bude mít firma k dispozici po udělení povolení, což má být v únoru, méně než sedm milionů dávek, do začátku dubna pak pouhých 32 milionů.