Vánoční večeře jinak – recepty
Praha, 13.12.2018 (Diaktiv Czech Republic, z.s., DiaKar, z.ú., a Diagnóza FH, z.s.)
Za tradiční štědrovečerní polévku se v Čechách považuje ta rybí. Na sváteční tabuli se však může objevit i polévka hrachová, ale také kvalitní drůbeží vývar. Z nutričního hlediska je nejméně vhodná polévka připravovaná z hrachu. Ačkoli jsou totiž luštěniny nenahraditelné a chutné, všeobecně se déle tráví. Vhodná není ani kombinace s živočišnou bílkovinou, v případě vánočního menu s rybou, která následuje po sváteční polévce. Pro diabetické menu je správnou volbou poctivý drůbeží vývar doplněný jáhly. Ty mají nižší glykemický index, jsou přirozeně bezlepkové, obsahují velké množství minerálních látek, a navíc – tradiční česká kuchyně je ještě před sto lety doslova opěvovala a zbožňovala.
Drůbeží vývar s jáhly (6 porcí)
1,5 litru vody
500 g drůbeží polévkové směsi
200 g mrkve
200 g petržele
100 g celeru
50 g pórku
himálajská sůl
celerová nať
100 g jáhel
Do pomalého hrnce vložte očištěnou zeleninu v celku. Na ni položte drůbeží polévkovou směs. Jemně osolte. Zalijte vodou a vařte zhruba 8 hodin, což vývaru zajistí silnější chuť. Mezitím propláchněte a povařte jáhly a při servírování je vložte do hotové polévky. Na talíři lze polévku dozdobit natí.
Jakmile jednou ochutnáte jemnou a krémovou majonézu z kešu oříšků, nemůžete již nikdy jinak. Je lehká a lahodná a k její přípravě postačí několik minut. A navíc ji můžete uchystat prakticky kdykoli, zcela čerstvou a v libovolném množství. Salát obohacený touto majonézou neztrácí nic ze své tradiční chuti, ba naopak. Necháte-li ho navíc přes noc uležet, jednotlivé chutě se prolnou do své plné tradiční chuti.
Bramborový salát s majonézou z kešu (6 porcí)
1,2 kg brambor
300 g nakládané zeleniny (mrkev, hrášek, cibule, okurka)
3 vejce
80 g jablek
80 g oříšků kešu
1 stroužek česneku
citronová šťáva
himálajská sůl
petrželová nať
Kešu oříšky přes noc namočte. Brambory uvařte ve slupce, stejně tak vejce. Jakmile jsou brambory hotové, zbavte je slupky a protlačte tvořítkem na bramborový salát. Vložte do mísy. Dále přidejte nakládanou zeleninu, najemno nakrájené vejce a oloupané jablko. Kešu oříšky umixujte s částí vody, ve které se máčely, společně s česnekem, solí a citronovou šťávou na hustší hladký krém. Ten vmíchejte do salátu, dozdobte petrželovou natí a nechte v lednici odpočinout.
Za českou klasiku se považuje kapr, a pokud jej diabetik zvolí ke štědrovečerní večeři, měl by ho spíše péci než smažit. Pokud jsou pro vás Vánoce bez smaženého kapra nepředstavitelné, sáhněte raději po avokádovém či kokosovém oleji bez vůně a příchuti. Takové oleje disponují vyšším bodem zakouření, déle tedy vydrží a nepřepálí se. Pro odlehčenou variantu lze zvolit pečeného lososa, který je bohatý na omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny. Při úpravě pečením si ryba uchová více nutričně prospěšných živin, dochutit ji lze bylinkami a citronem. Výsledná kombinace lososa a bramborového salátu s majonézou z kešu udělá z vánočního menu nezapomenutelný zážitek.
Losos pečený na citrónu a bylinkách (6 porcí)
800 g lososa
15 g avokádového oleje
2 bio citrony
1 stroužek česneku
rozmarýn
himálajská sůl
Zapékací mísu vyložte plátky citronu (máme-li bio citron, není třeba jej loupat) a poklaďte je rybou. V hmoždíři utřete čerstvý rozmarýn, promíchejte se stroužkem česneku a avokádovým olejem. Touto bylinkovou směsí potřete rybu. Jemně ji podlijte a pečte zhruba 45 minut na 180 °C.
Raw cukroví
Ačkoli jsem sama diabetikem I. typu, již osm let chystám vánoční raw cukroví, které u nás doma milujeme. A nejen my. Jeho základem je sušené ovoce v kombinaci s ořechy či semínky, které díky přítomnému tuku jemně sníží glykemický index pokrmu. Přidat můžete také koření, jako je zázvor, vanilka, skořice či bylinky, například máta. Díky přítomné vláknině a kvalitnímu tuku, který je reprezentován omega 3 a 6 nenasycenými mastnými kyselinami, takové cukroví zasytí. Tři kousky odpovídají zhruba 10 g sacharidů, je-li vaše svačinka postavena na 2 výměnných jednotkách, pak můžete na talířek položit cca 6 kousků cukroví. Nižší glykemický index zajistí, že po požití několika kousků nebudete mít tendenci dojídat se dalšími sladkostmi a laskominami, které vánoční stůl nabízí. Máte-li vyšší hladinu cholesterolu, určitě vás také potěší, že raw verze cukroví ho ukrývá nulové množství. Navíc v něm najdete vitamin C, cenné enzymy a minerální látky obsažené v oříšcích a sušeném ovoci. Pokud byste do směsi zapracovali například para ořechy, ve 20 gramech této olejnaté plodiny zkonzumujete 100 % doporučené denní dávky selenu.
Jednotlivá těsta se nedoslazují, jsou postavena na přirozené sladkosti sušeného ovoce.
Švestkové úlky (25 kusů)
150 g sušených datlí
50 g kokosu
30 g švestkových povidel bez cukru
30 g vlašských ořechů
Datle umixujte s kokosem na lepivou hmotu. Tu vkládejte do tvořítka na výrobu úlů. Zespodu udělejte vprostřed úlku důlek. Jakmile cukroví vyjmete z tvořítka, naplňte důlek švestkovými povidly. Hotové úlky postavte na polovinu vlašského ořechu.
Brusinková srdíčka (33 kousků)
150 g brusinek
20 g ovesných vloček
30 g kokosu
5 g pomerančová kůra
Pomerančovou kůru umixujte najemno, dejte stranou. Následně mixujte brusinky s ovesnými vločkami a kokosem. Do směsi přidejte nastrouhanou kůru. Z výsledné směsi vykrajujte tvořítkem srdíčka.
Trojlístky z kešu (45 kousků)
150 g sušených meruněk
50 g oříšků kešu
20 g kokosu
50 g hořké 80% čokolády
Sušené meruňky umixujte s oříšky kešu a kokosem. Z výsledné hmoty vykrajujte tvořítkem trojlístky. Mezitím si ve vodní lázni rozehřejte hořkou čokoládu, kterou trojlístky dozdobíte.
Zdravé vánoční pohoštění
Pokud člověk není zrovna zastáncem půstu, Štědrý den přímo vybízí k neustálému uzobávání, ochutnávání, permanentní degustaci slaných i sladkých dobrot. Vánoční svátky jsou gurmánsky hodnotné, což se může negativně podepsat na hladině krevního cukru. Pokud tedy máte tendenci na všem si pochutnat, drobné občerstvení, které se podává mezi hlavními jídly, volte spíše nízkosacharidového rázu. Výtečně se hodí výraznější pomazánky servírované s tvrdší zeleninou, jako je kedluben, ředkvička, bílá ředkev, případně mrkev či okurka hadovka. Pokud dáváte přece jen přednost pečivu, je vhodné spíše to celožitné a kváskové. Oproti běžně servírovaným chlebíčkům, jejichž základem je pšeničná veka, se žitná mouka vyznačuje nižším glykemickým indexem, ale i cennými mikronutrienty, které ve vymleté pšeničné mouce chybí.
Při diabetu je možné servírovat také lehčí zeleninový salát, jehož základ tvoří listová zelenina, oříšky a sýr. Nezapomínejme na cennou zálivku, kterou lze připravit z česneku, pomerančové šťávy a různých aromatických bylin, například chuťově zajímavého rozmarýnu či bazalky.
Sváteční tabuli je možné doplnit oříšky, měly by ovšem být bez všemožných polev, které ukrývají větší množství cukru, transmastné kyseliny a v neposlední řadě také potravinářská barviva. Oblíbené je i sušené ovoce, to však při diabetu není žádoucí. Procesem sušení plod ztrácí svou přirozenou šťávu, sesychá a ve 100 g sušené směsi, což je zhruba množství, které naplní hrst, zkonzumujeme běžně až 75 g sacharidů. Základem raw cukroví je sice rovněž sušené ovoce, nicméně je rozpočítáno tak, aby nepřetížilo slinivku. Pokud leží na stole sušené ovoce volně, člověk mívá sklon popustit uzdu své vůli a nezůstat jen u skromných 20 gramů.
Avokádový dip s žitným kváskovým pečivem
2 zralá avokáda
1 stroužek česneku
10 oliv
2 střední mrkve
1 ČL lahůdkového droždí
citronová šťáva
Avokádo umixujte s česnekem, olivami, mrkví, lahůdkovým droždím a citronovou šťávou. Dip lze jemně dochutit solí, nicméně pozor, olivy bývají slané dost. V dipu by měly být zachovány jemné kousky mrkve. Mažte na kváskový žitný chléb, případně pro redukci sacharidů na nulu k dipu servírujte zeleninu, plátky ředkviček, řapíkatý celer, bílou ředkev či mrkvové špalíčky.
Jste-li milovníkem pomazánek, nabízím ještě jeden gurmánský zážitek.
Olivová tapenáda (6 porcí)
250 g zelených oliv bez pecek
1 velký stroužek česneku
1 hrst lístků bazalky
1,5 dl panenského olivového oleje
1 lžička sušených provensálských bylinek
mletý pepř
sůl
Do mixéru vložte vypeckované olivy, česnek, bazalku (může být například také rozmarýn), olej, provensálské bylinky, pepř a sůl. Mixujte, pomazánka je hutná, velmi dobře se maže na kousky pečiva a je opravdu výtečná.
Pokud chcete sváteční stůl ozdobit dezertem, který je časově nenáročný a diabeticky příjemný, vyzkoušejte výborné mangové košíčky. Jejich základem je datlovo-kokosový korpus, jedná se ale o velmi tenkou skořepinku vyplněnou mangovým krémem. Dezert je poskládaný tak, aby příjemně zasytil, uspokojil chuťové pohárky a udržel stabilní hladinu krevního cukru. Jste-li milovníkem drobných dezertů, mangové košíčky vás jednoduše nadchnou.
Mangové košíčky (12 košíčků)
150 g datlí
50 g kokosu
5 g Psyllia
5 g olivového oleje
1 zralé mango
½ zralého banánu
jahody, brusinky, máta na ozdobu
Datle umixujte s kokosem, výslednou směs vtlačte do plechového cukrářského košíčku vymazaného olivovým olejem. Nechte chvíli vychladit v lednici, následně košíček opatrně vyloupněte ven. Psyllium namočte na 10 minut do trošky vody. Psyllium, mango a banán umixujte v hladký hutný krém, kterým košíček naplníte. Dozdobte kousky jahod, lístky máty, výtečně však poslouží také sušené brusinky.
Přípitek
Přípitek k Vánocům jednoduše patří, při diabetu však doporučuji volit spíše lehčí suché víno, případně podávané jako vinný střik. Pozor na kaloricky bohaté krémové likéry, které kromě cholesterolu ukrývají také větší množství cukru. Vždyť bílé víno popíjeli před Vánoci i samotní králové.