Ve VFN je pacientka, pro kterou by mohl být vhodný remdesivir

Autor: karelattl | Zpravodaj | 23. 4. 2020

Praha 23. dubna (ČTK) – V péči lékařů pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) je s nemocí covid-19 žena, která by mohla být vhodným adeptem pro nasazení léku remdesivir. Nemocnice zatím ale čeká na jeho dodávku. ČTK to dnes řekla mluvčí zařízení Marie Heřmánková. Do klinické studie testování remdesiviru je v Praze zapojena také Nemocnice na Bulovce, kde však žádný pacient s potřebnou indikací zatím není, a motolská nemocnice, kde s léčbou jednoho pacienta již začali.

“Mám informaci, že by mohla být jedna pacientka, která by mohla být příjemcem,” řekla Heřmánková. O nasazení remdesiviru se podle ní bude ale rozhodovat až v okamžiku, kdy ho nemocnice dostane. Do té doby nelze nic stoprocentně říci, protože stav pacientky se může změnit, uvedla mluvčí. Doplnila, že podle dohody s americkým výrobcem, firmou Gilead, má do VFN každým dnem dorazit deset dávek.

VFN před časem podávala remdesivir třiapadesátiletému muži, kterého ve velmi vážném stavu přijala v březnu. Muž byl prvním pacientem v Česku, který tento lék dostával. Nyní je podle nemocnice v dobrém stavu a podstupuje rehabilitaci. Server iDNES.cz ve středu uvedl, že ve Fakultní nemocnici v Motole se remdesivirem začal léčit druhý Čech. Mluvčí nemocnice to dnes ČTK potvrdila.

Podle přednosty motolské kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Tomáše Vymazala i tam stále čekají na dodávku léku pro klinickou studii. Zatím jej získali jen pro konkrétního pacienta. “Dodání trvá v řádu dní,” uvedl. Pacient, který lék obdržel, byl podle něj hospitalizován ve vážném stavu a ohrožení života. Lék nicméně obdržel až po připojení na plicní ventilaci a stabilizaci. “Zda lék přispěl ke zlepšování a v jakém rozsahu, nelze jednoznačně říci,” uvedl lékař.

Nemocnice na Bulovce podle mluvčí Simony Krautové žádného pacienta remdesivirem nyní neléčí. “Zatím jsme neměli pacienta, který by splňoval indikace, takže jsme ho nepoužili,” uvedla. Pokud by se podle ní takový pacient objevil, nemocnice je připravena mu lék poskytnout. Podmínky fungování klinické studie jsou podle mluvčí takové, že nemocnice nebude mít zásobu léku, ale dostane ho vždy obratem na vyžádání na jméno konkrétního pacienta. Aby mohl systém začít fungovat, čeká se na dořešení posledních administrativních záležitostí, což by mělo být hotovo v nejbližší době, dodala Krautová.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Vedle remdesiviru by VFN měla dostat pro pacienty s novým koronavirem také japonský lék favipiravir.

psc ktp rot