Vnitro doporučuje lidem jakoukoli ochranu obličeje

Autor: Redakce | Zpravodaj | 16. 3. 2020

Praha 16. března (ČTK) – Ministerstvo vnitra v souvislosti se šířením nákazy koronavirem doporučuje lidem, aby zejména při nakupování a cestování městskou hromadnou dopravou používali jakoukoli ochranu obličeje. Pokud ale nemusí vycházet, měli by raději zůstat doma. Každá ochrana je lepší než žádná, uvedlo dnes vnitro na twitteru. V současné době má Česko 298 potvrzených případů nákazy, přes 5000 lidí bylo na ni testováno.

Také odborníci propagují nošení látkových roušek na ulicích, vyzval k tomu mimo jiné i prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Roušky nechrání svého nositele před nákazou novým typem koronaviru, jsou ale lepší než nezakrytá ústa a nos a zabrání nakaženým šířit virus v jejich okolí. Podobně jako roušky funguje i šátek nebo šála přes nos a ústa, například v Českých Budějovicích je to povinné v MHD.

Na sociálních sítích už lidé sdílejí i návody na to, jak látkové roušky ušít. Zatím se ale shodují, že s rouškou na ulici si vysloužili spíš podezřívavé pohledy.

Zájem o látkové roušky mají i nemocnice nebo sociální služby, pro něž je dobrovolníci také šijí. Přijímá je například porodnice v Praze-Podolí nebo novorozenecká JIP při Fakultní nemocnici v Olomouci nebo nemocnice ve Vyškově, Jeseníku nebo Zlíně.

ktp mha