Vojenská nemocnice Brno chce postavit pavilon za 700 milionů

Autor: Redakce | Zpravodaj | 28. 7. 2018

Brno 29. července (ČTK) – Vojenská nemocnice Brno chce do pěti let postavit nový pavilon pro operační obory. Předpokládané náklady dosahují 650 až 700 milionů korun, řekl ČTK ředitel nemocnice Antonín Vodák. Podle něj by se do budovy přestěhovala chirurgie, traumatologie a další obory. Uvolněných prostor by nemocnice využila pro rozšíření ambulancí a také k vytvoření jednoho oddělení léčebny dlouhodobě nemocných, které nyní nemá.

Kromě chirurgie a traumatologie by měla v novém pavilonu sídlit ortopedie, oční a také oddělení ušní, nosní a krční (ORL). “Důvody jsou takové, že stávající prostory potřebují modernizovat, ale také musíme integrovat obory na jedno místo, což teď není,” objasnil Vodák.

Podle něj přesáhne investice půl miliardy korun, odhadem může dosáhnout až 700 milionů. “Část bude hradit nemocnice, která má ročně na investice do obnovy movitého i nemovitého majetku desítky milionů. Převážnou většinu ale bude hradit ministerstvo obrany,” uvedl Vodák. Ministerstvo je zřizovatelem nemocnice.

Objekt by měl být hotov do pěti let. Nemocnice má roční rozpočet zhruba kolem půl miliardy korun. Vznikla v roce 1784, takže bude příští rok slavit 235. výročí. “Žádné rozsáhlé oslavy nechystáme. Budeme to spíš směřovat až na 240. výročí, kdy už budeme mít nový pavilon,” doplnil Vodák.

V uvolněných prostorách budou ambulantní provozy a část poslouží pro jedno oddělení následné lůžkové péče. “Region to dost tlačí a my zatím nic takového nemáme. Chceme to řešit i s ohledem na válečné veterány,” dodal Vodák. Podle něj to však bude nutné řešit až po vybudování pavilonu a po přestěhování, což by mělo být až za pět let. “Vyklizené prostory bude potřeba zrekonstruovat, což bude na další rok nebo dva. Takže jsou to obecně vyhlídky na dekádu,” řekl Vodák.

Nemocnice má v současnosti přes 540 zaměstnanců a 212 lůžek. Poslední úprava lůžkového fondu nastala v roce 2013, kdy se počet lůžek snížil o 17. Nemocnice ročně hospitalizuje bezmála 8000 pacientů. Ambulantním vyšetřením projde asi 180.000 lidí.

hor hj