Výzkumníci hledají zdravé dobrovolníky, srovnají je s pacienty

Autor: Redakce | Zpravodaj | 21. 7. 2018

Brno 22. července (ČTK) – Středoevropský technologický institut Masarykovy univerzity v Brně (CEITEC) hledá zdravé dobrovolníky. Vědci je potřebují pro srovnání s pacienty například při zkoumání Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních onemocnění v Laboratoři funkčního a multimodálního zobrazování. ČTK to dnes oznámila Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity.

“Kromě pacientů se zkoumanou nemocí jsou vždy potřeba i zdraví lidé jako takzvaný kontrolní vzorek, který umožňuje hledat rozdíly ve struktuře mozku. Právě tito lidé se ale výzkumníkům těžko hledají. Vytvoření databáze dobrovolníků, které budou moci oslovovat s prosbou o účast na konkrétní studii, bychom jim mohli výrazně pomoci,” uvedl Lubomír Vojtíšek z laboratoře.

Zápis prvních zájemců do databáze už začal, vědci by ale rádi získali okolo 2000 aktivních kontaktů. Na webových stránkách CEITEC mohou všichni zájemci o zařazení vyplnit jednoduchý formulář s informacemi o pohlaví a věku.

Odborníci také potřebují vědět, zda má zájemce nějakou diagnózu, ale není třeba ji detailně upřesnit. “Nemáme žádné věkové ani jiné omezení, potřebujeme pestrou nabídku zájemců, protože provádíme desítky studií ročně a na každou jsou potřeba lidé s různými charakteristikami,” popsal Vojtíšek.

Každý, kdo se do databáze zapíše, má možnost si zvolit maximální frekvenci, v jaké ho může laboratoř oslovovat. Kdo se nějaké studie zúčastní, může na vyžádání dostat snímek svého mozku a v některých případech také drobnou finanční odměnu.

Za tři roky fungování laboratoře jí prošlo na 5000 pacientů i dobrovolníků, kteří se účastnili stovek studií. Vědci se v CEITEC zabývají také třeba tím, jestli se stres z prožitého pronásledování za holocaustu přenáší i na potomky. Aby měli srovnání, hledají vedle pronásledovaných lidí a jejich potomků i takové, kteří podobné situaci vystavení nebyli.

tmd mol