VÝZVA PRO KAZMU !!!

Autor: eliska | Zpravodaj | 21. 5. 2018

Praha, 22.5.2018 (Černí koně)

Letošní, páté, osvětové turné Tour4change, které již tradičně pořádá nezisková organizace Černí koně, podpoří svou účastí moderátor a bavič Kazma Kazmitch. Vypraví se s celým pelotonem handicapovaných i zdravých cyklistů na ručním kole pro handicapované na 500 kilometrů dlouhou trasu z Prahy na Mezinárodní filmový festival ve Zlíně. Nezisková organizace Černí koně, z.s. a ONEMAN SHOW FOUNDATION spojily své síly, aby veřejnosti přiblížily život s handicapem.

Tour4change se zaměřuje především na děti základních škol. Apelujeme na preventivní chování dětí, aby předešly zbytečným úrazům či nehodám, které je mohou navždy zdravotně poznamenat,“ přibližuje zaměření akce Tomáš Pouch, předseda Černých koní. Turné se koná pod záštitou radního hl. města Prahy pro zdravotnictví a bydlení, Ing. Radka Lacka. Start proběhne v pondělí 28. 5. v 10:00 v Praze na Ladronce a skončí v pátek 1. 6. na náměstí Míru ve Zlíně. Stává se totiž už tradičně součástí doprovodného programu probíhajícího Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. „Děti poznají problematiku lidí s tělesným postižením, vyzkouší si, jaké je to být v roli handicapovaného, ale i dobrovolného asistenta. Handicapovaní si na druhou stranu uvědomí, že za některá nedorozumění si častokrát mohou sami svým přístupem. Tímto vzájemným pochopením chceme zbořit zdi stojící mezi handicapovanými a většinovou společností, které se mohou objevovat a vytvářet v podobě nejrůznějších obav, strachů, předsudků, zloby nebo dokonce mýtů,“ uvádí Tomáš Pouch.

Harmonogram turné

28. 5. 10:00 – 12:00 PRAHA, park Ladronka

29. 5. 10:00 – 12:00 PARDUBICE, Pernštýnské náměstí

30. 5. 10:00 – 12:00 BRNO, ZŠ Kamínky

31. 5. 10:00 – 12:00  OSTRAVA – VÍTKOVICE, Svět techniky

1. 6. 13:00 – 18:00 ZLÍN, náměstí Míru

 

Kdy a kde se můžete přijít pobavit i poučit s celou rodinou

V uvedených městech handicapovaní z teamu Černých koní připraví osvětovou akci s bohatým doprovodným programem  režii moderátora Bořka Slezáčka. Bořek se svou kolegyní Genny Ciatii připravují návštěvníkům krátké hudební vystoupení. Dále kromě již zmíněného Kazmy se mohou přítomní těšit na vícenásobného mistra světa v biketrialu Josefa Dresslera. Ten dětem názorně předvede, že jízdní kolo může být dobrý kamarád. Speciální akrobatickou sestavu připravuje též vícenásobná mistryně světa v para-pole dance Daniela Pecinová. Ta své náročné cviky zvládá i s vlastním handicapem, když po zákeřném onemocnění přišla o nohu.

Radost z pohybu pro tělesně postižené děti

V Praze a ve Zlíně proběhne v rámci turné slavnostní předání speciálního ruční kola určeného dětem s tělesným handicapem. Tato kola vyrábějí Černí koně a jsou zároveň jedinými výrobci takových kol v Evropě. Dětem kola přinášejí dosud nepoznanou svobodu v pohybu a stávají se tak důležitým faktorem v jejich fyzickém i psychickém rozvoji.

Letošní osvětové turné bude nově obohaceno o peloton handicapovaných cyklistů, kteří na speciálních jízdních kolech pojedou do všech uvedených měst. Smyslem tohoto turné je ukázat, že i s handicapem lze sportovat na úrovni srovnatelné se sportem „zdravých“ lidí. „Jsem rád, že naši výzvu přijal Kazma, který pojede s handicapovanými na ručním kole. A když je řeč o výzvách, stranou nemůže zůstat ani Josef Dressler. Sice oba budou mít elektrohandbike, ale věřte, a z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že pro netrénovaného člověka to bude i za pomoci elektropohonu vyčerpávající jízda,“ dodává Pouch.

GPS a STREAM

Na webové stránce www.kdejsou.info můžete sledovat aktuální polohu cyklistického pelotonu a když budete mít chuť, na kole kousek peloton doprovodit. Určitě vaši podporu přivítají. Dále na stránce naleznete odkaz na facebook Černých koní. Tam pro vás bude připravené živé vysílání z akcí v jednotlivých městech. Rázem se stanete součástí Tour4change.

Co řekli jednotliví účastníci akce?

Kazma Kazmitch: „Jsem rád, že mohu svou účastí podpořit tento projekt. Vzhledem k chystaným aktivitám v návaznosti na nově založený nadační fond ONEMAN SHOW FOUNDATION je pro mě výzvou poznat na vlastní kůži život s handicapem.“

Josef Dressler: „Pamatuji si, když za mnou před 10 lety Tomáš Pouch přišel a řekl mi svůj záměr založit Černé koně. Zároveň mě požádal, abych byl patronem. Dnes, když se ohlédnu, co vše koně dokázali, a vidím, kam směrují, jsem hrdý patron. Turné se účastním každý rok a líbí se mi ten smysl, prevence, bezpečnost a tolerance mezi lidmi.“

Ing. Radek Lacko: „Vítám jakoukoli možnost pomoci, vzájemné konfrontace světa zdravých a handicapovaných, proto jsem rád, že mohu již poněkolikáté podpořit záslužnou aktivitu spolku Černí koně.“

 


Černí koně, z.s.

Nezisková organizace založená roku 2008, organizátor série cyklistických závodů Českého poháru pro handicapované a výrobce speciálních jízdních kol – handbike, pro děti s tělesným postižením.