VZP odmění praktické lékaře za delší otevírací dobu a objednávání

Autor: Redakce | Zpravodaj | 19. 3. 2019

Praha 20. března (ČTK) – Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce navýšit platby pro praktické lékaře, kteří budou mít delší ordinační dobu nebo objednávkový systém. Musí také přijímat nové pacienty. VZP plánuje vydat až 250 milionů korun za rok, program spustí od května. Novinářům to dnes řekl náměstek ředitele VZP David Šmehlík. V Česku je asi 6800 praktických lékařů pro dospělé a kolem 4800 pro děti a dorost, smlouvy s VZP jich má asi 7500.

“Víme, že mají pojištěnci problém, aby se dostali k lékaři ve standardních ordinačních hodinách. Potom jdou se svým zdravotním problémem do nemocnice na pohotovosti nebo urgentní příjem, což je něco, co systém prodražuje,” řekl Šmehlík.

Příjmy praktických lékařů od zdravotních pojišťoven jsou tvořené takzvanou kapitační platbou a platbami za jednotlivé vykázané výkony. Kapitace je asi 50 korun měsíčně za každého registrovaného pacienta, více lékař dostává, pokud má už dnes delší otevírací dobu nebo za ošetřování malých dětí a seniorů.

Pojišťovna chce ordinacím pro dospělé, které svou běžnou ordinační dobu prodlouží o hodinu denně, přidat pět procent ke kapitační platbě, u dětských lékařů o šest procent. Navýšit mohou až na 60 hodin týdně a dětští lékaři získat navíc 21 procent, ostatní 20 procent. Otevřeno by tak podle pojišťoven měli mít aspoň jednou týdně do 18:00 hodin nebo od 7:00.

Lékaři to podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky vítají. “Někteří kolegové se přidají hned. Ne všichni ale na to budou mít personální možnosti,” uvedl. Je podle něj dobře, že pojišťovna změny nezahrnula do dohodovacího řízení, ale jde formou dobrovolné bonifikace. Dohodovací řízení je systém jednání mezi zástupci zdravotních pojišťoven a jednotlivých segmentů zdravotní péče o rozdělení úhrad z veřejného zdravotního pojištění na příští rok.

Podle Šmehlíka i Šonky plní někteří lékaři podmínky delší otevírací doby už teď. Ordinační dobu 30 hodin týdně plní asi 70 procent ordinací, dalších 20 procent má otevřeno 35 hodin. “Očekáváme, že se připojí zhruba 40 procent poskytovatelů,” dodal náměstek.

Pojišťovna od lékařů zapojených do Programu VZP Plus požaduje také funkční objednávkový systém, kde si pacient může vybrat konkrétní čas návštěvy. “Ideálně elektronický nebo e-mailem, ale budeme akceptovat i telefonické objednávání,” uvedl Šmehlík. Lékař musí také VZP pro zveřejnění na webu sdělit své ordinační hodiny a přijímat nové pacienty. Za ně navíc dostane bonus 200 korun, pokud přijdou na kompexní preventivní vyšetření. Pojišťovna také o 30 procent navýší platby lékařům v odlehlých oblastech. Tyto regiony podporuje i ministerstvo zdravotnictví formou dotací na otevírání nových praxí.

Nově pojišťovna také umožní dětským lékařům, kteří se starají o děti se speciálními potřebami jako jsou poruchy autistického spektra, pečovat o pacienta i po 19. roce věku, kdy by měl běžně přejít k praktickému lékaři pro dospělé. Očekává, že tuto možnost využití desítky až stovky lidí za rok. Lékař místo kapitační platby a výkonů dostane 5000 korun za rok a 100 korun za každé klinické vyšetření.

Pojišťovna se snaží motivovat lékaře k delší otevírací době, aby zvýšila dostupnost péče. Praktických lékařů podle statistik začalo ubývat. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ubylo jejich ordinací o 3,5 procenta. U lékařů pro dospělé o 1,5 procenta. Každý praktický lékař pečuje odhadem o 2000 pacientů. Nejvíce ordinací ubylo v obcích do 2000 obyvatel, z krajů v Jihomoravském.

van jw