Za překročený smogový limit v Brně může stavební ruch, ne doprava

Autor: Redakce | Zpravodaj | 4. 4. 2019

Brno 5. dubna (ČTK) – Brno je letos prvním městem, které v České republice vyčerpalo na jedné z měřicích stanic takzvanou smogovou kvótu, tedy 35 dnů, kdy byl překročen zákonem stanovený limit pro znečištění prachem. Tento limit byl už v úterý překročený na měřicí stanici Zvonařka, jak v tiskové zprávě upozornilo Centrum pro životní prostředí a zdraví. Důvodem jsou stavební práce v okolí.

“Brněnská Zvonařka letos zatím s 38 dny s překročeným limitem vede národní ‘smogovou ligu’, když předstihla v minulosti suverénně nejhorší lokality Ostrava-Radvanice (34 dní) nebo Věřňovice (30 dní),” uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Měřicí stanice Brno-Zvonařka je umístěná v těsném sousedství rušné dopravní tepny a frekventovaného autobusového nádraží. Doprava ale letos není důvodem tak časného překročení limitů pro polétavý prach.

“Již nyní můžeme říci, že za současný zhoršený stav můžou rozsáhlé stavební práce v celém okolí – oprava silnic Plotní/Dornych, rekonstrukce na Hlavním nádraží, stavba na území původní Vlněny, demolice budov v ulici Trnitá jen pár desítek metrů od stanice Brno-Zvonařka,” uvedl vedoucí oddělení kvality ovzduší brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jáchym Brzezina.

Stavební práce ovlivňují kvalitu ovzduší nejen vlastní prašností, ale i zvýšenou intenzitou dopravy kvůli uzavírkám i průjezdům nákladních aut na místo stavby. Odborníci z ČHMÚ dokážou určit podle velikosti jednotlivých částic jejich původ.

“Momentálně je na stanici výrazně vyšší podíl větších částic než v minulosti a právě větší částice vznikají především mechanicky, zatímco spalovacími procesy, jako je například doprava, vznikají zejména částice menší a pravidelnější,” uvedl Brzezina.

I proto ČHMÚ minulý týden překlasifikoval stanici u Zvonařky na stanici průmyslovou namísto původní dopravní. Její kategorii opět změní po skončení stavebních prací.

Tato situace se ale netýká pouze stanice Zvonařka. Stavební práce ovlivňují i měření na stanici Brno-Úvoz, kde jsou letos koncentrace také vyšší, než tomu bylo v minulosti.

“Na jiných stanicích v Brně není zaznamenáván nárůst znečištění. Stanicí s dlouhodobě nejvyšší mírou znečištění v Brně je stanice Brno-Svatoplukova, kde je momentálně evidováno za letošní rok 20 překročení. Dlouhodobě se koncentrace znečišťujících látek v Brně spíše snižují, výjimkou je nyní Zvonařka a Úvoz,” doplnil Brzezina.

Veronika Skálová kš