Žalobce obvinil pět lidí a firmu kvůli zakázkám v nemocnicích

Autor: Redakce | Zpravodaj | 27. 6. 2018

Praha 28. června (ČTK) – Státní zástupce dnes obvinil pět lidí a jednu firmu z korupce, vydírání a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Případ souvisí se zadávacími řízeními na dodávku služeb do Nemocnice Na Františku a Nemocnice Na Bulovce v Praze, kde dnes zasahovali policisté. Na webu to uvedla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Vyšetřovatelé zadrželi ředitele Bulovky Františka Nováka, který nemocnici vede od konce dubna. Podle serveru iROZHLAS.cz policisté dnes zasahovali také nedaleko Kladna u bývalé ředitelky Nemocnice Na Bulovce Andrey Vrbovské, kterou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odvolal v lednu. Prohlídky se podle serveru dotkly i dalších míst v Česku a zřejmě se týkají zdravotnických firem.

Bradáčová uvedla, že policie dnes prováděla domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor. “Trestní stíhání bylo dosud zahájeno proti pěti fyzickým a jedné právnické osobě pro zločin přijetí úplatku, zločin pokusu vydírání, zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky při veřejné soutěži a veřejné dražbě, dílem dokonaný, dílem nedokonaný ve stadiu pokusu, a zločin podplacení,” uvedla Bradáčová. “Trestní řízení je vedeno v souvislosti se zadávacími řízeními na dodávku služeb do Nemocnice Na Františku a Nemocnice Bulovka,” doplnila vrchní státní zástupkyně.

Dnešní zásah policie na Bulovce podle ministra zdravotnictví není překvapující. Ministerstvo, které tuto nemocnici spravuje, tam vyslalo svého zástupce. Vojtěch uvedl, že zásah policie potvrzuje jeho podezření, kvůli kterým před časem udělal v nemocnici personální změny.

Zadržený Novák působil v nemocnici jako provozně-technický náměstek a byl po odvolání Vrbovské pověřený vedením nemocnice. V nemocnici pracuje od roku 2012. Vrbovskou ministr odvolal na konci ledna, důvodem byla závažná zjištění, která se jí týkala. Vojtěch tehdy naznačil, že mohla být pod vlivem lobbistických skupin.

Novák vyhrál výběrové řízení a od 1. května se stal ředitelem Bulovky. Pokud byl podle ministra do trestné činnosti zapojen, “tak to bude řešit a bude muset dojít ke změně”, řekl Vojtěch České televizi.

Nemocnici Na Františku provozuje městská část Praha 1, ročně ji stojí asi 50 milionů korun. Loni vypsala na jejího provozovatele koncesní řízení. Po kritice ho letos v lednu zrušila, ohledně budoucnosti nemocnice chce jednat s magistrátem.

Podle serveru iRozhlas dnes policisté zasahovali i v pražské Perucké ulici, kde sídlí společnost HTS Corporate Group.

ana abz