Zaměřeno na adrenalin: Stimuluje mozek, zlepšuje paměť a může trvat až 60 minut

Autor: eliska | Zpravodaj | 9. 5. 2018

Pasohlávky, 10. května 2018 (Aqualand Moravia)

Před seskokem padákem, před pracovním pohovorem, před prvním rande, ale i při jízdě na tobogánu či horské dráze. Co mají tyto situace společné? Vyplavuje se při nich adrenalin. Tento hormon hraje v lidském těle důležitou roli a setkáváme se s ním během života mnohokrát. Víte ale, co se uvnitř nás děje, když zažíváme něco adrenalinového?

Adrenalin doprovází zvětšené zorničky, bušící srdce a rychlejší dýchání

Adrenalin, odborně nazývaný též epinerfin, je hormon, který je produkován dření nadledvin. Zároveň patří mezi neurotransmitery, protože má co do činění s nervovým systémem. A jak to v těle s hormony bývá, i adrenalin působí na řadu orgánů a způsobuje mnoho fyziologických změn, jež jsou vidět už na první pohled. Má například vliv na srdce, které díky němu pracuje rychleji. Proto nám při adrenalinových situacích často buší srdce. Plíce zase ventilují vzduch ve větší intenzitě, proto výrazněji a rychleji dýcháme. Vlivem adrenalinu se zásobují krví pouze životně důležité orgány, jako je srdce, mozek, plíce, játra a ledviny. Proto se dostavuje například červenání, nebo naopak výrazné blednutí. Do krve se také dostává více glukózy, která tělu dodává energii, abychom měli dostatek sil danou situaci zvládnout. Můžeme rovněž cítit napětí ve svalech. To je proto, že se při adrenalinu zužují cévy. Adrenalin působí i na oči. Máme je více otevřené a zvětšují se nám zorničky. To proto, abychom lépe zpozorovali přicházející nebezpečí. Vlivem adrenalinu se též více potíme, protože se tělo ochlazuje. Všechny tyto projevy můžeme zaznamenat v celé řadě situací, kdy tělo produkuje adrenalin, ať už jsou pozitivní, nebo negativní. Ten druhý případ typicky souvisí se zvýšenou mírou stresu a strachem. Adrenalin se však do těla vyplavuje i v kladných a příjemných situacích, například při vytrvalostních sportech či sexu.

V příjemné chvíli doprovází adrenalin i endorfiny

Adrenalin je důležitý hormon, který slouží primárně pro přirozenou obranu. Tím, že se vyplavuje, nás chrání před nebezpečím a ponouká nás, abychom se situací, do níž jsme se dostali, co nejdříve něco udělali. V krátkodobém horizontu je proto výborným sluhou. Adrenalin tělu velmi prospívá, protože eliminuje tvorbu rakovinných buněk, zvyšuje soustředěnost, zlepšuje paměť a stimuluje mozek. Zajímavostí také je, že účinky adrenalinu můžeme cítit dokonce po dobu 60 minut. „Pokud je navíc situace, v níž jsme se ocitli, příjemná, adrenalin často doprovázejí i hormony štěstí, endorfiny. Ty zlepšují psychickou pohodu, posilují imunitu a zvyšují odolnost proti chorobám. Takovou kombinaci zažívají lidé například při jízdě na tobogánu,“ uvedl Tomáš Svoboda z Aqualandu Moravia, nejmodernějšího aquaparku v České republice.

Na nejrychlejším tobogánu světa se projedete rychlostí 80 km/h

Právě různé zábavní atrakce patří mezi největší spouštěče „dobrého“ adrenalinu. U nás i v zahraničí existují dokonce takové, které zaručují adrenalinový zážitek přímo extrémní. Je známo, že adrenalin se do těla vyplavuje ve velkých výškách. Odvážlivcům proto jedna z nejvyšších budov světa, torontská CN Tower, nabízí vyhlídku ze 447 metrů výšky na plošině bez zábradlí. Adrenalin se rovněž vyplavuje při setkání tváří v tvář nebezpečí. Na mnoha místech světa si například můžete zaplavat s krokodýly ve skleněné kóji nebo v kleci v těsné blízkosti žraloků. Zážitkem je také jízda na zip line dráze ve vesnici Sarangkot v Himalájích, o které se tvrdí, že je to nejadrenalinovější, nejstrmější a nejdelší jízda na světě. Adrenalin zaručuje též nejvyšší a nejrychlejší tobogán na světě, autenticky označovaný jako Verrückt, v Kansas City. Ten měří 51 metrů, nabízí jízdu v třímístných člunech o rychlosti 80 kilometrů za hodinu a je tak zapsaný v Guinessově knize rekordů. Divoké vodní atrakce však lze najít i v tuzemsku. „Například atrakce zvaná ABYSS, která je součástí venkovního areálu našeho aquaparku, je jediná svého druhu ve Střední Evropě. Návštěvníci s dostatečnou odvahou si na ní užijí divokou jízdu peřejemi zakončenou propadem do nekonečné propasti,“ přibližuje Tomáš Svoboda z Aqualandu Moravia, jenž nabízí až dvacet tobogánů a skluzavek.

 


O Aqualandu Moravia

Aqualand Moravia je nejmodernějším a největším aquaparkem v České republice. Děti i dospělí se mohou vyřádit až na 20 vnitřních a venkovních tobogánech a skluzavkách s celkovou délkou více než 1,7 km. Venkovní vodní atrakce Abyss a Boomerango určené až pro 3místné rafty si mohou v letních měsících návštěvníci vyzkoušet v rámci České republiky pouze v Aqualandu. K dispozici jsou, kromě jiných, i oblíbené celoročně otevřené tobogány U-Wave, Supercrater, Wild River nebo YellowCrash. Dětem jsou určené dětské bazény a skluzavky, užijí si také v bazénu s atrakcemi, kde mají k dispozici skákadla, šplhací sítě nad vodou, bublinkovače nebo chrliče. Aqualand nabízí až 14 bazénů s vodní plochou 3000 m2, některé s využitím vody z místního termálního vrtu, rozsáhlou wellness zónu Forum Romanum, sluneční a římské lázně, Imperium Restaurant a Coffeeland.