Zkoumání zralosti vajíček v prestižním odborném časopise

Autor: Redakce | Zpravodaj | 14. 4. 2019

Praha, 15. 4. 2019 (Reprofit) – Unikátní metodu zkoumání zralosti vajíček, na které pracoval tým vědkyně Zuzany Holubcové na reprodukční klinice Reprofit, otiskl prestižní mezinárodní odborný časopis Journal of Assisted Reproduction and Genetics. Je to vůbec poprvé, co česká reprodukční klinika publikovala výsledky aplikovaného výzkumu v takto prestižním médiu, a téma se dostalo dokonce na titulní stranu časopisu.

Ve světě reprodukční medicíny je toto velká událost. Léčba neplodnosti v Česku má v zahraničí zvuk od dob profesora Pilky, zakladatele asistované reprodukce v Československu. A takové úspěchy tento zvuk ještě posilují,“ říká ředitel kliniky Reprofit Jonáš Vokřál.

Technika polarizační mikroskopie je „záchranářskou“ metodou pro ty ženy, kterým se nedaří otěhotnět kvůli nedostatečně zralým vajíčkům. S pomocí techniky polarizační mikroskopie umí odborníci vyšetřit zralost jejich vajíček předtím, než je uměle oplodní a zavedou do dělohy. Pokud ještě nejsou zralá, nechají je v klidu na misce i několik hodin zrát.

Ne každá žena, která podstupuje stimulaci vajíček na reprodukční klinice, reaguje podle šablony. Některým pacientkám nestačí vajíčko úplně dozrát, což před odběrem nelze poznat. Pokud však dojde k umělému oplodnění nedozrálého vajíčka, je šance na úspěšné těhotenství značně snížená. To ukazují nejen starší publikované práce, ale i výsledky naší studie,“ říká vědecká poradkyně kliniky Reprofit PharmDr. Zuzana Holubcová, PhD. „Mikroskopií s využitím polarizovaného světla se umíme podívat na odebrané vajíčko a s pomocí počítačové kalkulace zviditelnit strukturu, jejíž přítomnost potvrzuje, že je vajíčko zralé a připravené k oplodnění. Pokud zjistíme, že vajíčko ještě není zralé, je třeba ještě několik hodin počkat a nechat jej v klidu dokončit jeho vývoj. Naše výsledky ukázaly, že využitelnost embryí z plně zralých vajíček je více než trojnásobná oproti těm, která jsou oplozena předčasně.“ Potenciál této metody ověřovali na klinice Reprofit více než 2 roky. Nejprve na dárcovských vajíčkách, poté spustili studii na vajíčkách pacientek, kterých se problém přímo týkal a které se zařazením do studie souhlasily. „Za tuto dobu prošlo studií více než 200 pacientek a došlo k narození 60 dětí. Z toho 12 dětí vzniklo z vajíček, která byla obecně považována za neoplodnitelná. Použití polarizační mikroskopie nám umožňuje optimálně načasovat injekci spermie do vajíčka. Je to šance i pro ženy, které by jinak nemohly otěhotnět,“ doplňuje Holubcová. Vzpomíná na případ, kdy ženě odebrali 17 vajíček a ta se při bližším prozkoumání ukázala jako nedostatečně zralá, a tudíž nevhodná k oplození. Tím, že počkali několik hodin, 12 z nich dozrálo. Léčený pár má nyní zdravého chlapečka a jejich 3 další zamražená embrya čekají na budoucí použití.

Důvody, proč u některých žen vajíčka v obvyklém termínu nedozrají, lékaři neznají. „I na běžné léky reagujeme odlišně. Stejně je tomu s reakcemi žen na hormonální léčbu,“ vysvětluje vědecká poradkyně.

Publikace v Journal of Assisted Reproduction and Genetics prokazuje význam metody pro pacienty a možnosti rozvoje i v ostatních reprodukčních centrech.