Změnit lékaře či získat výpis z dokumentace by mohlo jít přes web

Autor: Redakce | Zpravodaj | 7. 2. 2019

Praha 8. února (ČTK) – Změnit praktického lékaře, najít si nového či požádat o výpis ze zdravotnické dokumentace by mohlo jít v blízké budoucnosti přes web. Ministerstvo zdravotnictví totiž plánuje vytvořit portál elektronického zdravotnictví. Je součástí věcného záměru zákona o elektronizaci zdravotnictví, který by mohl začít platit od roku 2020. Na dnešní konferenci Digitální Česko to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

“Bude vytvořený portál elektronického zdravotnictví jako vstupní brána k jeho službám. Bude pacientům umožňovat výpisy z registrů a informačních systémů elektronického zdravotnictví nebo dát mandát konkrétní osobě, aby mohla nahlížet do jeho zdravotnické dokumentace,” uvedl ministr. Do dokumentace bude moci mít po povolení přístup jak rodina, tak vybraní lékaři.

Ministr upozornil, že zdravotnickou dokumentaci pacientů stát nikde elektronicky skladovat nebude. Zůstane uložená u lékařů či v nemocnicích jako dosud. Ministerstvo chce jen garantovat její bezpečné sdílení. Záznam bude podle Vojtěcha jen o hospitalizaci či vyšetření s místem, datem a uvedením poskytovatele zdravotní péče. Podobná data už v současné době mají k dispozici zdravotní pojišťovny.

Skrze webový portál bude moci pacient podle ministra například změnit svého registrujícího praktického lékaře nebo v seznamu poskytovatelů zdravotní péče najít, který lékař přijímá nové pacienty. “Plánujeme, že tam bude i funkce elektronického objednávání nebo sdílení výsledků o provedených vyšetřeních,” doplnil ministr.

Věcný záměr zákona, který chce resort vládě předložit do konce března. Další kroky elektronizace zdravotnictví, jako je elektronická dokumentace, žádanky nebo sdílení výsledků testů a vyšetření, budou pro lékaře zpočátku dobrovolné.

Poskytovatel zdravotních služeb nebude nucen zavést elektronickou zdravotnickou dokumentaci, ale pokud se tak rozhodne, bude muset dodržovat všechna zákonem nastavená pravidla. Vzniknout by měl také jednotný registr všech pacientů a zdravotníků, který bude sloužit k jejich jasné identifikaci, kterou bude garantovat stát. Bude se v reálném čase udržovat aktuální.

O elektronickém zdravotnictví se hovoří několik let. Jeho prvním prvkem byly loni v lednu zavedené elektronické recepty. Proti nim se před spuštěním systému, který centrálně eviduje všechny předepsané léky, zvedly protesty. Letos by se k nim měl přidat sdílený lékový záznam, který by všem ošetřujícím lékařům pacienta umožnil vidět soupis všech jím užívaných léků. Počítá se i s možností sdílení odmítnout. Stále také není dořešená otázka digitalizace listinných receptů.

Připravovaná novela zákona o léčivech byl měla podle ministra také umožnit anonymizovaná data z centrálního úložiště elektronických receptů analyzovat. Zatím to podle zákona nejde. “Podívali bychom se třeba i na preskripci antibiotik kvůli otázce antimikrobiální rezistence,” dodal ministr. Odolnost bakterií proti antibiotikům je podle Světové zdravotnické organizace závažnou zdravotní hrozbou.

van mha