Zpívali, tančili, soutěžili i hodovali – jako by jim nebylo 80 či 90 let!

Autor: Redakce | Zpravodaj | 29. 7. 2018

Mlékovice, 30. července 2018 (Clementas) – Poslední červencový pátek se stal oslavou dvou let existence Domova pro seniory Clementas v Mlékovicích. Krásné počasí, prostředí nádherné zahrady se vzrostlými stromy a kvalitní program přispěly k tomu, že se klienti skvěle bavili. „Zdálo se, jako by zapomněli, že už mají na krku většinou osmý či devátý křížek,“ usmívá se generální ředitelka Clementas Renata Prokešová.

Zaměstnancům se podařilo dolů na zahradu svézt 160 seniorů. „To není nic jednoduchého, mnoho našich klientů totiž trpí Alzheimerovou nemocí či jiným druhem demence, případně jiným zdravotním problémem, kvůli kterému je snížena jejich pohyblivost,“ vysvětluje Prokešová. Snahou všech zaměstnanců však bylo umožnit seniorům zábavu s kapelou, která jim hrála jejich oblíbené šlágry – od lidovek přes country až po Karla Gotta. „Mnozí klienti se „rozpohybovali“ tak, že se s chutí pustili i do tance či disciplín zábavných olympijských her,“ popisuje ředitelka Clementas.

I když velkou výhodou domova pro seniory v Mlékovicích je velká zahrada se vzrostlými stromy, dostali klienti k dvouletému výročí další pěkný dárek. „Aby stín nechyběl nikde, nechali jsme pro klienty postavit obrovskou pergolu, která dodá chládek i přilehlé terase, na které si senioři s oblibou vychutnávají po obědě kafíčko,“ usmívá se Prokešová. Dodává, že tato investice v řádu statisíců korun není pro nejbližší období jediná. „Rozhodli jsme se vybudovat pro domov Clementas i novou čistírnu odpadních vod,“ vysvětluje.

I když sám ještě nepomýšlí na to, že by se stal klientem, prostředí domova Clementas v Mlékovicích ocenil i moderátor páteční Zahradní slavnosti Standa Berkovec. „Je tady krásné zázemí, jak zahrada, tak moderní prostory uvnitř. Ale to hlavní je vždy na lidech. A já tady z toho mám dobrý pocit takové té „člověčiny“, prostě bezva týmu. Když to shrnu, v té rovnici jsou samé plusy!“ zhodnotil s úsměvem.

Domov pro seniory Clementas v Mlékovicích je součástí nově vznikající sítě domovů pro seniory. Má kapacitu 250 lůžek a stará se převážně o seniory, kteří onemocněli Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou či jiným typem demence, klienty po cevních mozkových příhodách a klienty s omezenou pohyblivostí. V provozu je kromě tohoto domova nyní i Centrum pro seniory v Kolíně, na podzim se bude otevírat další domov v Janovicích (Plzeňský kraj) a v roce 2019 v Hředlích.