Zubaři: Stát by měl hradit plombu aspoň z 80 pct, MZd navrhuje polovinu

Autor: redakce | Aktuality | 15. 5. 2024

“Nesouhlasíme s doplatkem ve výši 40 procent z ceny výplně pro děti, neb to asi nepovede ke snížení cen a udržení dostupnosti. Pokud by měl být doplatek, tedy alespoň ve výši 80 procent, aby byl reálně uhraditelný i pro nízkopříjmové obyvatele,” uvedl prezident komory Roman Šmucler.

Podle něj se Česko zavázalo lidem ponechat možnost zubní výplně zdarma při hlasování o zákazu amalgámových výplní na úrovni Evropské unie. Plomby ze rtuti se postupně zakazují od roku 2018 kvůli negativnímu vlivu tohoto těžkého kovu na životní prostředí. Podle Šmuclerova dřívějšího vyjádření by se kolem roku 2035 stejně přestaly tyto plomby používat, v některých případech jsou ale nejvhodnější.

Podle návrhu připravovaného MZd by tak zdravotní pojišťovna po zákazu amalgámu hradila 40 procent bílé zubní výplně. Na zbytek by pacient mohl čerpat ze svého osobního účtu u zdravotní pojišťovny, pokud by například absolvoval prevenci nebo screening, mohl by si nechat výplň proplatit celou. Zavedení tohoto systému na podporu prevence i pro jinou jinak nehrazenou péči zavádí novela i pro další zdravotní péči.

V současné době platí pojišťovny amalgám, bílé plomby si platí celé pacient, pokud nejsou na třech předních párech zubů. Podle Šmuclera stojí 700 až 3000 korun. Ročně hradí pojišťovny asi 4,6 milionu plomb, kolik jich ale lidé platí sami, stát neví.

Komora podle Šmuclera navrhla státu dvě varianty řešení bez doplatků. “Podobně navrhla řešení v endodoncii, tedy ošetřování kořenových kanálků. Ale i zachování úhrad některých protetických prací,” doplnil s tím, že návrhy komora poslala jako připomínky k připravovanému zákonu.