Skip to content
www.pharmnews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
Aktualita

Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala patent v USA

  • 27 března, 2025
  • by Redakce

Za pardubickou firmou stojí český holding FONS JK Group a Univerzita Pardubice. Společnost ve spolupráci s 14 nemocnicemi v celé republice aktuálně vyzývá dobrovolníky, kteří mají k nemoci dispozice, aby se zapojili do testování, čímž mohou také získat informace o svém zdraví. Přihlásit se do studie a získat více informací lze na webu www.lipidica.cz, případně na profilech sociálních sítí LinkedIn, Facebook a Instagram.

Díky patentu v USA získal výzkum výraznou právní ochranu na jednom z nejdůležitějších světových trhů. Unikátní metoda je patentově chráněna i v dalších zemích, kromě Spojených států amerických například v členských zemích Evropské unie, Japonsku a Singapuru.

„Pokud bude mít během dvou let klinická validace dobré výsledky, můžeme náš neinvazivní test odhalující rakovinu pankreatu rozšířit mimo ČR i Evropu,“ uvedl Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, který stál v čele výzkumného týmu

Rakovina slinivky je desátý nejčastější typ karcinomu. Rozpoznat ji včas je složité, ve světě neexistuje zatím žádný schválený neinvazivní způsob včasné detekce ani preventivní screeningový program. Onemocnění podlehne až 87 procent pacientů. Například v roce 2022 bylo v České republice diagnostikováno více než 2400 nových případů.

V metodě Holčapkova týmu se z krve po odebrání vzorku oddělí plazma nebo sérum a v laboratoři se pak separují lipidy. Pomocí chromatografické kolony se rozvrství podle jednotlivých molekul, v hmotnostním spektrometru se následně rozdělí podle hmotnosti. Jednotlivé molekuly jsou identifikovány, zjistí se jejich zastoupení a spektrum se porovná s profily nemocných a zdravých lidí, které se statisticky významně liší. Správnost diagnózy rakoviny slinivky je přes 90 procent.

Studie

Lékaři zkoumají, jak snížit úmrtnost lidí, jejichž srdce utrpí…

  • 6 listopadu, 2024
  • by Redakce

Mezi příznaky kardiogenního šoku patří rychlý a slabý puls, popelavá pleť, studená kůže či mramorové končetiny. Je to stav, kdy srdce není schopné pumpovat dostatek krve a postupně selhávají orgány. „I přes zásadní pokrok v diagnostických nástrojích, lécích a terapeutických zákrocích má stále vysokou úmrtnost,“ sdělil Ošťádal, jenž je předsedou České kardiologické společnosti.

Cílem studie bylo porovnat dva terapeutické přístupy v léčbě těžkého kardiogenního šoku. Prvním byla časná konzervativní léčba a druhým okamžité napojení pacientů na ECMO, což je mimotělní technika, která dočasně nahradí funkci plic a srdce. Právě ECMO se kromě jiných přístrojů používá v kritických případech proto, aby si srdce odpočinulo.

„Analyzovali jsme soubor 117 pacientů, 58 z nich bylo ihned napojeno na ECMO a 59 zahájilo počáteční konzervativní léčbu. Zjistili jsme, že u pacientů s rychle se horšícím nebo těžkým kardiogenním šokem okamžité zavedení přístroje jejich stav v porovnání s druhou skupinou nezlepšilo. Nicméně další analýzy naznačují, že ti, kteří měli na začátku nižší krevní tlak, z okamžitého zavedení ECMO profitovali,“ sdělil Ošťádal. Výsledky mohou podle něj významně ovlivnit současnou lékařskou praxi.

Tisková zpráva

Agentura pro zdravotnický výzkum ČR k desetiletému výročí ocenila devět…

  • 13 září, 2024
  • by Redakce

Agentura dále ocenila například projekt Aleše Hampla, který se věnoval tkáňovému inženýrství epitelů, Pavla Klenera za nové ukazatele, které mohou předpovědět úspěšnost léčby u pacientů s lymfomem z plášťových buněk a nebo Jana Lebla, který se zaměřil na studium příčin a zlepšení léčby u dětí, které mají problémy s růstem ještě před narozením a poté i po porodu.

Cenu získal také Tomáš Kalina za svou práci, která studovala dysregulaci imunitního systému. Oceněná byla i Radka Bužgová, která zkoumala možnosti zachování kvality života pacientů v pokročilé fázi vybraných neurologických onemocnění.

Agentura byla založena v roce 2014 jako pokračovatelka Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví ČR. Za dekádu svého působení podpořila více než 1040 projektů aplikovaného zdravotnického výzkumu. Finanční podpora těchto projektů přesáhla 11,6 miliardy korun.

„Je skvělé sledovat obrovský posun, jakým u nás biomedicínský výzkum v poslední dekádě prošel. Jsem přesvědčen, že tento pozitivní trend bude pokračovat i nadále a že k němu bude pod kompetentním vedením profesora Ondřeje Slabého přispívat právě naše resortní agentura, jejíž hlavní náplní je podpora kvalitního a inovativního biomedicínského výzkumu a vývoje,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Agentura je organizační složkou státu podřízenou ministerstvu zdravotnictví. Rozděluje granty na zdravotnický výzkum. Peníze na vědu, výzkum a inovace v rozpočtu tvoří jednu z jeho největších položek.

Aktuality

V Praze vzniklo centrum, které pomůže urychlit výzkum a vývoj…

  • 24 dubna, 202424 dubna, 2024
  • by Redakce

„Pokud mají objevy moderní vědy sloužit společnosti i praktickými výsledky, tak centra jako je Pharmtheon nutně potřebujeme. V Praze, kde máme na výběr z řady excelentních vědeckých výsledků na pomezí chemie a biologie, taková instituce pohříchu chybí,“ uvedl ředitel ÚOCHB AV ČR Jan Konvalinka. „Jsem moc rád, že se podařilo myšlenku Pharmtheonu dovést až do finále. Je vlastně naší povinností navázat na předchozí úspěchy ústavu v oblasti medicinálních aplikací,“ dodal.

Prvním projektem, který bude v centru rozvíjen, je vývoj látek, které sníží frekvenci mutací v rakovinných buňkách. Tyto mutace jsou důvodem vzniku rezistence na některá léčiva používaná v chemoterapii onkologických pacientů.

„Vývoj nových léků je zvlášť náročný v prostředí akademických institucí, kde je prioritou základní výzkum. To nemusí jít dohromady se snahou podporovat převádění vynálezů do praxe. Vytvoření vhodného prostředí spojujícího expertní znalosti, finanční zdroje a technické vybavení proto považuji za klíčové. To je taky hlavní důvod, proč Pharmtheon vznikl,“ řekl iniciátor založení centra Martin Fusek.

Laboratoře jsou uzpůsobené tak, aby bylo možné je případně v budoucnosti rozšířit. Některé přístroje jsou proto například umístěny na kolečkách, aby manipulace v prostoru s nimi byla jednodušší.

Translační výzkum je proces, při kterém v preklinickém výzkumu vědci optimalizují molekuly a látky na základě účinnosti, vedlejších účinků, doby působení a mnoha dalších vlastností, aby mohly být použity pro budoucí výrobu léků.

Transfer technologií do praxe dlouhodobě podporuje i ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09). „Máme tu v mnoha oborech špičkový výzkum, schopné experty i zázemí srovnatelné s nejlepšími světovými pracovišti. Přesto zde vzniká v porovnání s vyspělými státy jen velmi málo firem založených na vědeckém poznání. Je skvělé, že vzniká centrum Pharmtheon, které pomůže tuhle situaci zlepšit,“ řekla.

Centrum Pharmtheon je součástí skupiny IOCB Tech, dceřiné společnosti Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze.

Doporučené příspěvky

Lidé se mohou zapojit do mezinárodního výzkumu o workoholismu

  • 28 března, 2023
  • by Redakce

Závislost na práci se projevuje silným nutkáním věnovat maximum času práci, omezenou schopností korigovat její množství, zanedbáváním rodiny a volnočasových aktivit či abstinenčními příznaky, pokud člověk nemá možnost pracovat.

I když negativní dopady workoholismu jsou značné, rozpoznat tuto závislost je obtížné. „Odhaduje se, že závislostí na práci trpí šest až 20 procent populace, přesnější údaje však chybí. Negativa jsou přitom značná a zahrnují deprese, vyhoření, nefunkční rodinné vztahy a rozvody, rozpad sociálních vazeb, zanedbávání zdravotní prevence nebo zvýšenou nemocnost,“ uvedla Kateřina Zábrodská z Psychologického ústavu Akademie věd ČR a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V SYRI se specializuje na výzkum pracovního zdraví a je zároveň koordinátorkou české části projektu.

Cílem výzkumu je podle ní získat aktuální údaje, identifikovat rizikové faktory pro vznik nejen pracovní závislosti, ale také pracovní deprese a pracovního vyhoření, a v neposlední řadě zvýšit povědomí veřejnosti o psychických onemocněních v práci a jejich prevenci. Výzkum se koná v 60 zemích formou anonymního on-line dotazníkového šetření.

Zábrodská uvedla, že v mnoha vyspělých západních společnostech se stále více klade důraz na výkon, produktivitu a soutěživost. Nadměrná práce je společensky oceňována, a to jak pro práci samotnou, tak pro prestiž, kterou přináší. „Obecně se uvádí, že napříč nejvyspělejšími zeměmi stoupá výskyt jak workoholismu, tak perfekcionismu, a celkově se mění společenské klima směrem k očekávání dokonalosti a představy, že každý musí být nejlepší a úspěšnější než druzí,“ poznamenala.

Závislost na práci je formou úniku od nepříjemných emocí, takže se dá očekávat, že v současném období zvýšeného stresu a zátěže bude častější i výskyt této závislosti, dodala Zábrodská.

Každý, kdo dotazník vyplní, obdrží detailní zpětnou vazbu týkající se svého osobního psychosociálního fungování v práci a o možných rizicích pro duševní zdraví, včetně vyhodnocení rizika závislosti na práci, pracovní deprese či vyhoření. Zpětná vazba také zahrnuje informace o některých rizikových faktorech na straně organizace a vedení.

Zpravodaj

Olomoucká nemocnice testuje lék proti rakovině prostaty z dílny české…

  • 5 dubna, 2022
  • by Redakce

Benešová, která pracuje v centru pro výzkum rakoviny v Heidelbergu, uvedla, že podle neoficiálních informací by EMA měla radiofarmakum PSMA-617 schválit v prosinci.

 

Nové radiofarmakum dokáže nádorové buňky najít a ničit. Umí přímo v těle pacienta s rakovinou prostaty najít nemocné buňky, navázat se na ně, ozářit je a zničit, a to bez vážnějších vedlejších účinků. Cesta ke schválení léku americkou agenturou FDA podle médií trvala přes osm let. Registrace FDA se zatím týká ale jen jeho podávání pacientům, u kterých jiné terapie selhaly.

 

Podle zástupkyně přednosty onkologické kliniky olomoucké nemocnice Hany Študentové ani toto radiofarmakum muže v pokročilém stadiu nemoci nevyléčí úplně, ale může jim významně prodloužit a zkvalitnit život. Nemocnice takto léčila dva pacienty a jednomu z nich se po prvních terapiích výrazně zmenšily metastázy. Ve středu zahájí léčbu další muž, uvedla MfD. Nemocnice na webu uvedla, že radiofarmakum 177Lu-PSMA-617 poprvé aplikovala loni v srpnu.

 

Podle MfD se olomoucké nemocnici mohou do klinické studie hlásit i další zájemci z Česka. „Ale můžeme přijmout jen ty, kteří jsou v poslední fázi nemoci, mají metastázy, selhala u nich hormonální léčba a kteří by se jinak léčili chemoterapií,“ uvedla Študentová.

 

V Česku rakovinu prostaty lékaři každoročně odhalí u asi 8000 mužů, z toho asi u pětiny je onemocnění v pokročilé fázi. Ročně na rakovinu prostaty v zemi zemře kolem 1500 mužů. Lékaři dlouhodobě upozorňují na to, že karcinom se zpočátku neprojevuje a v těle může růst léta bez povšimnutí. Urologové usilují o zavedení plošného screeningu rakoviny prostaty. Na konci loňského roku spustili pilotní projekt, v němž se pokouší zjistit, jak nejlépe zachytit ty, kterých by se nádor mohl týkat.

 

Zpravodaj

Vědci: Zatím není jasné, zda indická varianta koronaviru odolá…

  • 28 dubna, 2021
  • by Redakce

Nejvíce sekvencí obsahujících tuto původně indickou variantu viru pocházelo z Británie, USA a Singapuru. Zjištěná byla ale také v Evropě – Belgii, Švýcarsku, Řecku, Itálii, ověřuje se i nejméně jeden případ v ČR. Některé laboratorní výsledky ukazují na slabě zvýšenou přenosnost této varianty a na to, že protilátky obtížněji virus blokují. Nakolik to ale snižuje imunitu, odborníci teprve zjišťují, rychlé šíření nákazy v Indii totiž může mít i jiné příčiny než větší nakažlivost tamní varianty koronaviru. Údaje o této variantě jsou totiž zatím nekompletní, vědci dosud pracují jen se stovkami vzorků, podle BBC je 298 z Indie a 656 ze zbytku světa. U takzvané britské varianty koronaviru mají vědci k dispozici přes 384.000 sekvencí.

Na charakteristickém (spike) proteinu, který se nachází na povrchu viru, jsou v případě indické varianty dvě klíčové mutace. Právě proti takovým mutacím jsou vakcíny zaměřeny.

„Myslím, že nic nedokazuje, že je to úniková mutace, což by znamenalo, že ji vakcíny nebudou moci zastavit,“ citovala BBC doktora Jeffa Barretta, který řídí ústav genetického výzkumu v britském Hinxtonu. „Musíme to pečlivě sledovat, ale prozatím není důvod k panice,“ dodal Barrett.

Jenomže platí, že čím více nových případů se v zemi objeví, tím více variant vznikne. Každá jednotlivá infekce viru poskytuje možnost rozvinout se a panuje obava, že vzniknou mutace odolné proti vakcínám.

„Způsob, jakým můžeme předejít vzniku nových virových variant, je především bránit viru, aby se v nás replikoval. Takže nejlepší cesta kontroly mutací je mít pod kontrolou nemoc globálně,“ sdělila profesorka mikrobiologie Cambridgeské univerzity Sharon Peacocková. K tomu slouží hlavně uzávěry, dodržování odstupů a očkování.

A s ním má Indie potíže, první dávku vakcíny tam zatím dostala desetina občanů, druhou ani ne dvě procenta. Ačkoli je velkým výrobcem vakcín, Indie zastavila jejich vývoz. Ohrozila tím program COVAX určený chudým státům. Vědci ale souhlasí, že prioritou je nyní, kdy v Indii covid-19 zabil už víc než 200.000 lidí a nakazilo se tam 18 milionů lidí, Indie samotná. Platí podle nich totiž, že v bezpečí není nikdo, dokud nejsme v bezpečí všichni.

Tisková zpráva

Investiční fond RSJ Gradus zhodnotil své investice: BioXcel Therapeutics…

  • 11 února, 202111 února, 2021
  • by Redakce

Investiční fond RSJ Gradus zhodnotil své investice: BioXcel Therapeutics uspěl v klinických testech u pacientů trpících akutními projevy psychických onemocnění. Jeden z fondů investiční skupiny RSJ, Gradus, který se zaměřuje na investice v oblasti life sciences, oznámil zhodnocení své investice do společnosti BioXcel Therapeutics. Došlo k němu díky skvělým výsledkům ve vývoji léčby akutních psychiatrických jevů jako je neklid provázející schizofrenii, bipolární poruchu, demenci, delirium nebo léčbu závislostí.

Investice fondu do biofarmaceutické společnosti BioXcel Therapeutics, která v minulém týdnu uveřejnila výsledky třetí fáze klinických testů léku s názvem BXCL501, a jejíž akcie jsou kótovány na burze Nasdaq, se tím zhodnotila až na nynější desetinásobek. Investiční skupina RSJ vstoupila skrze fond Gradus do americké společnosti BioXcel LLC v roce 2015 jako první institucionální
investor. V roce 2018 vyčlenila tato mateřská společnost dceřinou firmu BioXcel Therapeutics, která následně vstoupila na burzu.

„Do společnosti Bioxcel a jejího výzkumu jsme investovali, protože šlo o první firmu, která dostala nápad chytrým způsobem zkřížit data o aktuálních lécích a neřešených problémech
v medicíně. Dokáže tak predikovat vývoj nových produktů,“ vysvětluje spojení RSJ a BioXcelu MUDr. Michal Votruba, ředitel fondu RSJ Gradus. „BioXcel využívá v minulosti již schválené
molekuly a hledá pro ně nové využití za pomoci umělé inteligence. Takovým příkladem je i dexmedetomidin (BXCL501), který byl v minulosti užíván jako krátkodobé anestetikum. Vědci společnosti BioXcel zjistili, že v malých dávkách by mohl rychle a bez nebezpečných vedlejších účinků odstranit projevy agitace. To se nyní potvrdilo klinickými testy. Mluvíme až o 150 milionech pacientů, kterým by v budoucnu mohl lék vyvinutý společností BioXcel Therapeutics, do něhož jsme investovali, zlepšit kvalitu života.“ doplňuje Michal Votruba.

Investiční skupina RSJ patří na českém trhu mezi výjimečné společnosti, které investují již do preklinické fáze výzkumu léků a je jedinou společností, která takto investuje globálně.

Libor Winkler, řídící partner finanční skupiny RSJ, říká: „Cílem fondu Gradus je již od počátku zaměřit naše investice do aplikovaného výzkumu, který přispěje ke zkvalitnění či prodloužení
života. Strategie fondu investovat do raných firem se nám i díky výsledkům klinických testů produktu BXCL501 potvrdila jako správná a BioXcel má vytvořené skvělé podmínky pro další růst.”

Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu PharmNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
PO
ÚT
ST
ČT
PÁ
SA
NE
28
29
30
1
2
3
4
Události pro Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
5
6
7
8
9
10
11
Události pro Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
12
13
14
15
16
17
18
Události pro Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
19
20
21
22
23
24
25
Události pro Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
26
27
28
29
30
31
1
Události pro Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS