Skip to content
www.pharmnews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
Aktualita

Lékař: Antibiotika užívaná v cizině mohou zvýšit riziko nákazy bakterií

  • 3 dubna, 2025
  • by Redakce

„My si můžeme z dovolené přivést i suvenýr, o kterém vůbec nevíme, a to je kolonizace těmi místními bakteriemi,“ řekl. Může jít podle něj o bakterie, na které jsou místní zvyklí, například v Egyptě způsobující cestovatelský průjem.

Některé bakterie mohou být i odolné vůči běžným antibiotikům. „Čím více jdeme jih na mapě, země subtropů a tropů, tím je vyšší výskyt bakterií s rezistencí na antibiotika,“ uvedl. Riziko podle něj zvyšuje to, pokud by člověk na místě, třeba preventivně, užíval antibiotika, protože těmi budou ovlivněné jeho běžné střevní bakterie.

Lidé by podle lékařů měli zpozornět zejména, pokud mají po návratu z ciziny horečku. „Horečka po návratu z tropů je úplně jiná situace než horečka tady v Česku,“ řekl přednosta kliniky Milan Trojánek. Od září 2022 klinika podle něj ošetřila zhruba 80 pacientů s některou z tropických infekcí. Nejčastější byla horečka dengue (40) a malárie (12). Objevily se ale také podle Trojánka poměrně vzácné případy ankylostomózy, brucelózy nebo jaterní fasciolózy.

Lékaři z tamní kliniky rozesílali dotazník lidem, kteří vyhledali poradenství před odjezdem, po jejich návratu z ciziny. Vyplnilo ho asi 410 osob. Nejčastěji šlo o lidi cestující do jihovýchodní Asie, subsaharské Afriky nebo jižní Asie. „Překvapilo nás, že naše doporučení většina lidí nedodržovala,“ uvedl Trojánek. Lidé podle něj například pili nápoje s ledem nebo jedli jídlo prodávané na ulicích.

Dvě třetiny dotazovaných uvedly, že měly v cizině zdravotní potíže. Nejčastější byl takzvaný cestovatelský průjem. Na jeho léčbu odborníci doporučují běžná absorbencia, například aktivní uhlí, ve většině případů nejsou nutná antibiotika.

van rdo

Zpravodaj

Asociace: V ČR jsou jen čtyři firmy, které stále vyrábějí…

  • 1 října, 20241 října, 2024
  • by Redakce

„Je pravdou, že Evropa si uvědomila, že není soběstačná zejména v účinných látkách a snaží se to v tuto chvíli změnit,“ řekl vrchní ředitel sekce průmyslu ministerstva průmyslu a obchodu Eduard Měřický. Vznikla podle něj pracovní skupina, jejímž hlavním cílem je zachovat konkurenceschopnost farmacie do budoucna.

„Účastníme se různých jednání na evropské úrovni, kde se snažíme prosazovat určité pobídky a pozitivní opatření ve vztahu k průmyslu, který vyrábí API nebo konečné lékové formy na území Evropské unie,“ doplnila ředitelka odboru léčiv a zdravotnických prostředků ministerstva zdravotnictví Daniela Rrahmaniová. Důležitá je podle ní hlavně koordinace takových kroků, část chystají i jednotlivé státy. „Aby se nám nestalo, že budeme všichni podporovat totéž a některé věci nám budou naopak chybět,“ dodala.

Podle Dvořáka se problém závislosti na asijských dodavatelích ukázal především v posledních letech. „Zejména za covidu nebo za blokády Suezského průplavu jsme si ověřili na vlastní kůži, jakým způsobem to může ovlivnit dostupnost léků a účinných látek,“ uvedl.

V Česku jsou podle prezidenta České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Filipa Vrubla řádově desítky farmaceutických firem, 95 procent léčiv jich ale vyrábí desítka největších. Odvětví podle něj zaměstnává asi 13.000 lidí a má dvakrát vyšší přidanou hodnotu než například výroba automobilů. Na daních a odvodech odvádí výrobci léků asi 55 miliard korun ročně, dodal.

Podle Měřického bylo v posledním programovacím období podpořeno v oboru asi 200 projektů za 2,3 miliardy korun, z nich několik desítek v oblasti vývoje a výzkumu. „Samotné energie, které nás trápí nejvíc, nejsou žádným způsobem dotovány,“ dodal k tomu Dvořák.

Za posledních sedm let podle něj ceny energií vzrostly dvakrát až třikrát. Firma má proto v areálu i fotovoltaickou elektrárnu. „Ta ale za plného provozu v létě dokáže pokrýt maximálně deset procent naší spotřeby energie,“ řekl. Podle Měřického byla důvodem růstu cen hlavně nutnost přetrhat v dodávkách plynu vazby na Ruskou federaci. „Ceny jsou vyšší, než byly před krizí, ale už se vracejí,“ dodal.

VUAB vyrábí injekční léčiva, například antibiotika pro nemocniční použití, lék pro léčbu kvasinkových plísní, roztroušené sklerózy nebo onkologická léčiva. „Vyrábíme kriticky důležité léky, nemocniční injekce. Kdokoliv z váš, kdo podstoupí anestezii nebo nějaký závažný stav, tak se s nimi dostane do styku. Častokrát jsme v České republice jedinými jejich monopolními dodavateli,“ popsal.

Penicilin se v místě, kterému místní dosud neřeknou jinak než „penicilinka“, vyráběl jen necelých deset let, poté se výroba zaměřila také například na vitamíny, infuzní roztoky, sušenou krevní plazmu nebo efedrin.

V současnosti vyrábí hlavně takzvaná generika, tedy léky se stejným složením jako ty, kterým už skončila patentová ochrana. „Na genericích ale stojí poskytování zdravotní péče v celé Evropě,“ vysvětlil prezident ČAFF Vrubel s tím, že tvoří 70 procent spotřeby léků v EU.

U účinné látky nystatin proti kvasinkám je firma podle Dvořáka jedním ze tří největších výrobců na světě, dodává ji i do veterinárních léčiv. Chystá se požádat o registraci vlastního léku s touto účinnou látkou ve formě gelu a suspenze.

V brněnské pobočce pak firma vyrábí léky na rakovinu. „Látky na bázi platiny jsou součástí celé řady onkologických protokolů. Ale v současné době je lze podávat pouze parenterálně, to znamená do žíly. My pracujeme na tom, aby to pacient mohl polykat v podobě tablety,“ dodal.

Zpravodaj

Vědci objevili nový typ antibiotik, která ničí i odolné bakterie

  • 4 ledna, 2024
  • by Redakce

Kmeny bakterií Acinetobacter baumannii se vyskytují běžně v přírodě a pro zdravého člověka nepředstavují žádné riziko, vyvolávají však zápaly plic, sepse či záněty u oslabených nebo starších jedinců a problémy způsobují zejména v nemocnicích. Bakterie známé i pod zkratkou Crab jsou rezistentní vůči běžným antibiotikům, a Světová zdravotnická organizace je proto považuje za jedny z nejnebezpečnějších patogenů.

„Bakterie Crab jsou častou příčinou infekcí v nemocnicích, zejména u lidí na ventilátorech. Tento patogen není nijak agresivní, ale je odolný vůči mnoha různým antibiotikům, takže léčba je velmi obtížná,“ řekl deníku The Guardian mikrobiolog Andrew Edwards z univerzity Imperial College. Podle něj je nový objev slibný vzhledem k tomu, že bakterie Crab patří do skupiny tak zvaných gramnegativních bakterií, které odolávají antibiotikům díky buněčné stěně tvořené lipopolysacharidy (LPS).

„LPS umožňují bakteriím přežívat i v nepřátelském prostředí a ustát nápor imunitního systému,“ uvedl jeden z autorů studie nového léku Michael Lobritz. Podle něj látka bakteriím brání v ukládání LPS v buněčné stěně, a tím je ničí. „Poprvé jsme objevili něco, co funguje tímto způsobem, takže jde o jedinečnou záležitost co do chemického složení i mechanismu účinku,“ dodal.

Žádné nové antibiotikum proti gramnegativním bateriím nebylo na trh uvedeno už půl století. Roche zatím účinky Zosurabalpinu zkoumá v laboratoři na myších, další postup léku směrem k testům na lidech a schválení ale může být velmi obtížný, upozornil The Guardian.

Zpravodaj

Státy EU musí spolupracovat a sdílet nedostatkové léky, míní Česko

  • 30 listopadu, 2023
  • by Redakce

Evropská komise představila nedávno sérii opatření, která mají pomoci členským státům vyhnout se nedostatku klíčových léků. Hlavní součástí balíčku je vytvoření dobrovolného mechanismu solidarity mezi státy, který umožní vyměňovat si zásoby léků. Cílem je nedopustit, aby nastala situace jako loni v zimě, kdy nebyly některé léky dostupné.

„Díky činnosti Evropské lékové agentury už jsme schopni si dát vědět, když nám něco chybí, a naopak jsme schopni zareagovat v momentě, kdy máme určitou rezervu,“ popsal Dvořáček. Druhým nejzásadnějším krokem ale podle něj je, jak a v jakém momentě dané léčivo předávat dál. Ideální čas je ve chvíli, kdy je lék vyroben, ale zůstává ještě v majetku farmaceutické společnosti. Když je už totiž přeprodán distributorovi, k léku začínají naskakovat marže a je to složitější, uvedl Dvořáček.

Jednotlivé země by tak měly podle náměstka být schopny pracovat s farmaceutickými společnostmi a zároveň si dát vědět mezi sebou ve chvíli, kdy ještě léčivo nebylo vypuštěno na jednotlivé národní trhy, a vypomoci si tak v momentě, kdy nastane určitý nedostatek. Nedostatky léčiv přitom většinou nenastávají ve všech zemích najednou.

„Farmaceutická výroba je postavena na tom, že vám jedou jednotlivé šarže pro jednotlivé státy. To znamená, že my dostaneme například zásobu na půl roku a víme, že můžeme poskytnout třeba dvouměsíční produkci, která byla vyrobena pro nás, pro jinou zemi, která ještě na svou šarži čeká,“ uvedl Dvořáček. Musí tam být ale závazek, že poté zase dostaneme léčivo zpátky z jejich vyrobené šarže. „Je to o přebalení léčiva, je tam spousta technických kroků, které je potřeba dořešit, ale jde to,“ dodal s tím, že nejdůležitější je vůle jednotlivých států i regulačních úřadů a rovněž dobrá vůle výrobce, aby státům vyšel vstříc.

„V současné době jsme na tom s těmi nejproblematičtějšími léky, jako jsou antibiotika, výrazně lépe než v minulosti. Kromě některých regionálních výpadků jsme na tom velmi dobře,“ uvedl náměstek k situaci v Česku. „Co se týká diabetu, onkologie, kde jsme měli velké problémy v minulosti, opět se to podařilo aktivní lékovou politikou stabilizovat,“ dodal. Jak nicméně zdůraznil, je za tím každodenní spolupráce s výrobci. Spolupráce s ostatními státy by podle něj do budoucna určitě pomohla.

Zpravodaj

MZd: Lékárny budou hlásit zásoby některých léků každý den,…

  • 31 října, 2023
  • by Redakce

Podle ředitelky nemají MZd ani Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v současné době dostatek informací o dostupnosti léků, dodavatelé hlásí jen jejich nedostupnost. Informace o nedostupnosti pak mají i negativní důsledky, a to včetně paniky způsobené médii, dodala.

Další dodávka dříve nedostupného léku pak podle Rrahmaniové zmizí dříve, než by odpovídalo reálné spotřebě. Zásobit se snaží distributoři, lékárny a pacienti. „Mění své obvyklé chování a snaží se předzásobit, což způsobuje sekundární nedostupnost. Přestože by počet dodaných balení měl vydržet na několik týdnů, tak je za několik dní pryč,“ popsala.

Prvním čtením ve Sněmovně novela prošla na konci srpna, opoziční poslanci ji kritizovali jako nedostatečnou. Znovu by o návrhu mohli hlasovat už tento týden. Výrobci budou muset podle předlohy poskytovat léčivý přípravek ještě až dva měsíce po přerušení nebo ukončení dodávek. U léků, které ministerstvo zdravotnictví zařadí na zvláštní seznam, budou udržovat měsíční zásobu i distributoři léčiv.

Léky s omezenou dostupností si lékárny nebudou moci objednat v libovolném množství, ale jen v takovém, které je pro ně obvyklé. Denně budou také muset hlásit zásoby. „Tento krok by nám měl zajistit, abychom se dozvěděli, jaká byla situace na konci předchozího pracovního dne,“ uvedla Rrahmaniová.

Podle ní by se v případě, že budou informace dostupné, mohli racionálněji chovat i pacienti. Upozornila na příklad, kdy bylo nahlášeno 200.000 pacientů s infekcemi dýchacích cest a zároveň předepsáno 200.000 balení antibiotik, přestože ta jsou určená jen na bakteriální, nikoliv virové infekce. Někteří lékaři už dříve informovali, že pacienti často na předepsání antibiotik přesto trvají.

Novela podle viceprezidenta České lékárnické komory Michala Kopeckého může v určitých případech s dostupností pomoci, pokud budou nové povinnosti dodržované, kontrolované a vymáhané. „To, jak to pro nás bude pracné, bude záležet hlavně na tom, jakým způsobem k tomu přistoupí držitelé rozhodnutí o registraci. Čím víc hlášení bude, tím víc s tím budeme mít práce,“ uvedl. Jako držitel rozhodnutí o registraci se v lékové legislativě označuje firma, která lék na českém trhu registrovala a dodává ho.

Čím více výpadků v dodávkách léčiv firmy ohlásí, tím více jich stát označí podle nového zákona jako „lék s omezenou dostupností“, a tím více hlášení bude muset lékárna vyplnit.

Novela zavádí pokuty za nedodržování nově stanovených povinností, pro lékárny až dva miliony korun, pro výrobce nebo distributory až pět milionů korun. Za neoprávněné dodávání léků do zahraničí, takzvané reexporty, by hrozil postih až 20 milionů korun. Zároveň podle Kopeckého novela může pomoci jen v případě, že budou vůbec léky do ČR dodané. „Pokud tady léky nebudou, tak nebude co dělit,“ dodal.

Podle zástupců výrobců léčiv ale výpadky léků vznikají často mimo ČR a novela jim zabránit nedokáže. „Novela zákona o léčivech nepomůže vyřešit důvody jejich nedostupnosti, není postavena na detailní analýze. Jde víceméně jen o získání více informací. Výpadky léků nejsou plošné a tedy ani regulace by neměla být plošná,“ napsal k tomu na sociální síti X ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář.

Zpravodaj

Asociace:Výrobci dodají na podzim o stovky tisíc balení penicilinu meziročně…

  • 14 září, 202314 září, 2023
  • by Redakce

Firmy uvádějí, že antibiotik dodají o desítky procent meziročně víc. U hlavních skupin jako tabletový fenoxymethylpenicilin, který lékaři předepisují například na angínu, a amoxicilin se dodávky během podzimu a zimy oproti loňsku zdvojnásobí, navýšení bude řádově ve stovkách tisíc balení.

„Prvních téměř 70.000 balení penicilinových tablet od dvou hlavních dodavatelů dorazilo do ČR v minulých týdnech a tento týden a do konce září by měli distributoři naskladnit ještě téměř jednou tolik. Dalších skoro 140.000 balení dorazí během října a listopadu,“ uvedl výkonný ředitel ČAFF Filip Vrubel.

„U tablet na bázi amoxicilinu a kyseliny klavulanové je již nyní ve skladech hlavních dodavatelů zhruba 200.000 a dalších asi půl milionu balení se bude na trh dostávat postupně během podzimu až do konce roku. Stovky tisíc balení lze očekávat i na začátku dalšího roku až do jara,“ dodal. Léky s těmito látkami pomáhají například při zánětech dutin a středního ucha.

O 30 procent víc do konce roku výrobci plánují dodat i penicilinových suspenzí pro děti, stejně pak navýší dodávky v prvním čtvrtletí příštího roku. Antibiotika s cefuroximem se užívají na léčbu infekcí plic nebo močových cest, počátkem podzimu jich podle ČAFF výrobci dodají 300.000 balení a dalších 500.000 balení do konce roku.

„To představuje ztrojnásobení objemu oproti počtu balení, které se vydaly v českých lékárnách od září do prosince loňského roku,“ dodal Vrubel. K zásadnímu navýšení dodávek podle něj dojde i u hlavního dodavatele antibiotik s klarithromycinem, která se používají k léčbě bronchitidy či pneumonie.

Zatímco antibiotika jsou dostupná pouze na lékařský předpis, také loni nedostatkové dětské sirupy proti horečce a bolesti jsou volně prodejné. Jejich hlavní dodavatel má podle ČAFF ve skladech více než 250.000 balení, dalších 600.000 plánuje dodat v září a říjnu. Podle asociace to odpovídá asi ročnímu spotřebě. Výrobu stejného typu sirupu, který dosud dodávala jediná firma, zahájila nově v Česku sídlící Zentiva. Novinářům ho chce představit příští týden.

Více by mělo být i čípků s obsahem ibuprofenu, v tuto chvíli jsou dostupné vyšší desítky tisíc balení a během září dorazí dalších více než 100.000 balení. „Dodávky čípků plánované ve čtvrtém kvartálu tohoto roku jsou prakticky ve výši celoroční spotřeby v roce 2022,“ upřesnil Vrubel.

ČAFF ale upozorňuje na to, že vyšší dodávky jsou pro firmy podnikatelským rizikem, zejména pro menší dodavatele. „Stát totiž léky neobjednává, nenakupuje a neposkytuje žádné právní záruky odběru, jenže zároveň ceny léků přísně reguluje,“ uvedla ČAFF. Firmy podle ní nemohou zohlednit své rostoucí náklady ani riziko nespotřebovaných léků promítnout do ceny. Většina antibiotik má dvouletou expiraci a do lékáren je možné je dodat nejpozději šest měsíců před jejím skončením. Sirupy je možné po expiraci používat nejvýše půl roku.

„Už letos bylo na trhu více balení antibiotik než v předcovidovém roce 2019. Nikdo neumí odpovědět na to, zda tento růstový trend bude pokračovat a jak dlouho,“ uvedl Vrubel. Zejména u volně prodejných léků je podle ČAFF situace zhoršovaná panikou z toho, že by některé přípravky mohly znovu chybět.

Zpravodaj

Vědci objasnili protein k přípravě antibiotik proti rezistentním bakteriím

  • 26 července, 2023
  • by Redakce

Látky účinné i proti zlatým stafylokokům a jiným nebezpečným bakteriím připravují vědci z MBÚ AV ČR ve spolupráci s malou českou firmou Santiago Chemicals několik let. Vycházejí z výzkumu, který začal pod vedením Jiřího Janaty v roce 2017. Tehdy přišli s novým účinnějším antibiotikem CELIN, které kombinuje stavební kameny dvou přírodních látek: CELesticetinu a LINkomycinu. Dalším přelomovým krokem bylo objasnění struktury zvláštního enzymu. Ten je zásadní pro přípravu antibiotika celesticetinu. Enzym se podle vědců svou strukturou vymyká jakémukoli známému proteinu.

„V letech 2015–2018 jsme výraznou měrou přispěli k vyřešení podivuhodné biosyntézy linkosamidových antibiotik (celesticetin a linkomycin), v nichž se jednotlivé stavební kameny sestavují jako v molekulární verzi stavebnice Lego. Když jsme si tyto principy vyzkoušeli při konstrukci hybridní látky CELIN, napadlo nás, že by naše stavební možnosti byly výrazně širší, kdybychom rozuměli funkci zásadních enzymů z biosyntézy přírodních linkosamidů,“ řekl Jiří Janata z MBÚ AV ČR.

Pro studium struktury proteinu je podle Stanislava Kadlčíka, který odhalil strukturu základní formy kondenzačního enzymu, potřeba jeho čištění a krystalizace. K vyřešení funkce proteinu je nutné mít i krystaly se substráty enzymu, které jsou často velmi neobvyklé a těžko získatelné.

Studium struktury jednotlivých enzymů je podle vědců náročné nejen z hlediska přírodních zákonitostí. „Když se dnes mluví o škrtech ve výdajích na vědu, málokdo si uvědomuje, jak je taková dlouhodobá mezinárodní spolupráce křehká. To, co se buduje a do čeho se investuje několik let, se dá i za jediný rok zničit,“ řekl Zdeněk Kameník z MBÚ AV ČR.

Antibiotika jsou speciálními molekulárními stavbami na míru, přesně zapadají do zásadních biologických struktur mikroorganismů. Proto jsou účinná jen proti bakteriím a pro člověka jsou neškodná. Rezistence k antibiotikům tuto do sebe zapadající skládačku ruší a antibiotika přestávají fungovat.

Antibiotika a rezistence jsou podle vědců součástmi chemické komunikace mikroorganismů. Pokud se této komunikaci podaří porozumět, mohli by lidé v budoucnu infekční nemoci léčit novým způsobem. Bakterie by se nemusely zabíjet, namísto toho by podle vědců bylo možné patogenním bakteriím vyslat signály, které by je přesvědčily k ústupu.

Zpravodaj

SÚKL potrestal nelegální vývoz téměř 200.000 balení léků, podal…

  • 27 června, 2023
  • by Redakce

Nelegální vývoz v ČR primárně není důvodem nedostatku léků typu antibiotika nebo léky proti horečce, které v lékárnách chyběly v posledních měsících. Z oficiálních dodavatelských řetězců ČR se ztrácejí především léky na předpis pro léčbu astmatu, diabetu, chronické obstrukční nemoci, rakoviny, vysokého krevního tlaku nebo vysokého cholesterolu.

„Došli jsme k tomu, že v ČR se tato činnost týká léčivých přípravků spíše většího objemu, nejsou to ty nejdražší,“ vysvětlila Storová. Na Slovensku je podle Potúčka situace jiná, za poslední měsíc tam ŠÚKL kontrovoval 17 lékáren, kde se potvrdil nelegální reexport za více než čtyři miliony eur (94,5 milionu korun).

Ze Slovenska se vyvážejí drahé léky na léčbu rakoviny, takzvaná cytostatika a imunostatika, a imunoglobuliny pro léčbu poruch imunity. „Na Slovensku funguje emergentní systém, aby každá společnost garantovala zásobu pro slovenské pacienty. Vznikl jako ochrana před legálním reexportem,“ popsal ředitel. Právě z těchto zásob se podle něj léky ztrácejí a jsou vyvážené do zahraničí.

Že by se do podobné situace dostalo Česko poté, co vejde v platnost připravovaná novela zákona o léčivech, která má bránit výpadkům léků, si nemyslí. Zásadní rozdíl je podle něj v tom, že v Česku funguje systém elektronických receptů, které evidují léky předepsané konkrétním pacientům. Na Slovensku jsou stále papírové recepty.

Novela, která by mohla začít platit od příštího roku, navíc zvyšuje maximální pokutu, kterou může SÚKL za nelegální reexport léků uložit. Místo současných až dvou milionů to bude až dvacet milionů korun.

Aktuality

Válek: Vzniká mechanismus, aby si státy EU mohly pomáhat…

  • 14 června, 2023
  • by Redakce

„Problémy s léky definitivně vyřeší jejich dostatek v Evropské unii, přesunutí farmaprůmyslu do EU a zvýšení odolnosti evropského trhu, co se týče výroby účinných látek a běžně užívaných léků. Firmy je nechtějí vyrábět, a navíc jsou odkázány na produkty, které musí dovážet z Indie a z Číny,“ uvedl Válek.

Novela, kterou dnes vláda projedná, je podle něj podobná návrhům legislativy, kterou chystají i další evropské země. Stát v ní dává povinnost výrobcům držet měsíční zásobu léků, pokud měli v poslední době výpadek, tak zásobu na dva měsíce. Výrobci tento návrh kritizují, podle nich jim zvýší náklady. Lékárny si také budou moci objednávat jen počet léků odpovídající jejich obvyklé spotřebě. Podle zástupců některých lékáren to může vést k tomu, že pacienti bude muset na lék čekat.

Podle Válka sice léky v poslední době chyběly po celé Evropě, ne vždy ale všude stejné. „Neměli jsme jednoduchý mechanismus, jak si navzájem pomoci. Dohodli jsme se, že tento mechanismus vymyslíme,“ dodal. Podle něj pracovní skupinu povede jeho náměstek Jakub Dvořáček. Zároveň je podle ministra potřebné omezit převážení léků přes hranice, protože lidé si jich mohou nyní nakoupit nebo vyzvednout na recept neomezené množství, pokud jim ho lékař předepíše.

„Pokud se objeví jejich nedostatek, tak systém nikde v Evropě neumí říct, že se bude pro pacienta vydávat jedno balení, aby si to někdo nehromadil. Vyřešení situace v České republice zase může znamenat, že v těch okolních regionech budou jezdit ze zahraničí ty léky vykupovat,“ dodal. S okolními zeměmi o společném postupu jedná.

Česko podle Válka také jedná o nedostatkových lécích s výrobci, kteří vhodná léčiva nemají registrovaná na českém trhu. Někteří jsou z Jižní Koreje nebo Japonska, další z Evropy. „Troufnu si říct, že léků bude nejen dostatek, ale budeme jich mít tolik, abychom měli i zásoby,“ řekl ministr.

V posledních měsících se Česko potýkalo hlavně s nedostatkem některých druhů antibiotik nebo léků na horečku včetně dětských sirupů. Podle Válka je situace stabilizovaná, řeší ale některé konkrétní léky. „V Evropě bude dál chybět typ antibiotického penicilinového sirupu, na který my jsme byli v České republice zvyklí,“ uvedl. „Se třemi výrobci, kteří potenciálně existují, řešíme, abychom udělali mimořádnou výrobu na podzim. Ale pak budeme muset tento sirup definovat jenom pro ty nejmenší dětí nebo skupiny, kde je velmi obtížné používat jiné lékové formy,“ dodal.

Podle něj nemá lék velkou podporu ani evropských odborníků na vznik bakterií odolných vůči antibiotikům. Česku doporučili spotřebu antibiotik obecně snížit o devět procent proti době před covidem-19, tedy asi o 30 procent ve srovnání s letoškem. Výrobci totiž uvádějí, že za nedostatkem je i mimořádně silná spotřeba, dodali jich meziročně až o 90 procent víc.

Stát řeší podle Válka také výpadek léku litaril, který užívají pacienti s leukemií. Jeho výrobce převáděl registraci na novou firmu, která ale lék do Česka nezačala dodávat. Podle Válka se jeho náhrada platila dosud pro jednotlivé pacienty individuálně, v současné době už má stanovenou úhradu z veřejného zdravotního pojištění a všem pacientům byl měl být dostupný. „Nákup toho léku je zařízený. Udělala se mu finální úhrada a buď už teď začal být distribuován, nebo distribuován bude,“ dodal ministr. Na výrobce původního léku podal podnět k evropským úřadům.

Aktuality

Prodeje léků v ČR loni stouply, jejich ceny stouply v průměru…

  • 22 února, 2023
  • by Redakce

V případě léků na předpis dlouhodobě roste poptávka po nejsilnější skupině léků, a sice léků pro léčbu nádorových onemocnění, které stojí téměř za 23 procent hodnoty trhu. Skupinou s největším objemem prodaných léků jsou s pětinovým podílem tradičně léky pro oblast nervového systému, mezi které patří zejména analgetika.

Na trhu volně prodejných produktů byly nejprodávanější kategorií tradičně léky proti nachlazení.

Z pohledu patentové ochrany nejvíce posílily patentem chráněné léky s růstem tržeb o 14 procent. O šest procent stouply i prodeje léků patentové ochrany. Naopak léky, kterým už patentová ochrana vypršela, zaznamenaly o šest procent nižší prodeje. Potvrdil se tak dlouhodobý trend poklesu cen způsobený postupným nástupem generických léků. Ty zvýšily tržby o sedm procent. U originálních léků na předpis pak loni lékárny navýšily tržby o šest procent.

Všeobecné zvyšování cen na trhu se loni nevyhnulo ani lékům. Podle IQVIA se lékárenský trh obecně držel na úrovni zdražení do deseti procent. V nejprodávanější kategorii léků proti nachlazení byl nárůst tržeb způsoben především vyšším zájmem během chřipkové sezony. V prosinci se obrat této skupiny meziročně zvýšil o 26 procent, což představuje oproti průměrnému růstu v celém roce dvojnásobné tempo. Nejvyšší zvýšení průměrné ceny pak zaznamenala skupina nutričně kompletní vysokoenergetické výživy se čtvrtinovým nárůstem. To však podle IQVIA bylo často zapříčiněno tendencí zákazníků nakupovat větší, a tedy celkově dražší balení produktů.

Svůj podíl na celkových prodejích léků loni opět zvýšily internetové lékárny, které nyní mají okolo 14 procent. I přesto se však vývoj na on-line trhu ve srovnání s předchozími roky změnil. „Zatímco v předchozích covidových letech jsme mohli sledovat velmi dynamický růst internetových prodejů, který dosahoval i 50procentní posílení, v roce 2022 došlo ke zpomalení růstu na 14 procent,“ řekl produktový ředitel IQVIA Česká republika a Slovensko Ondřej Frič.

Kamenné lékárny loni navýšily tržby o 12 procent, což oproti minulosti představuje zvýšení tempa růstu. Podle IQVIA jsou přitom patrné rozdílné nákupní návyky podle toho, jestli zákazníci nakupují přes internet či osobně v lékárně.

Lékárny se v posledních měsících potýkají s nedostatkem některých léků. Největší problémy byly například u zásob antibiotik nebo některých léků pro děti. Stát kvůli tomu musel zajistit dovoz balení navíc a jednal s výrobci o navýšení výroby pro tuzemský trh.

IQVIA je poskytovatelem analytických služeb, technologických řešení a smluvních výzkumných služeb ve zdravotnictví.

 

Posts pagination

1 2
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu PharmNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
PO
ÚT
ST
ČT
PÁ
SA
NE
28
29
30
1
2
3
4
Události pro Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
5
6
7
8
9
10
11
Události pro Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
12
13
14
15
16
17
18
Události pro Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
19
20
21
22
23
24
25
Události pro Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
26
27
28
29
30
31
1
Události pro Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS