Skip to content
www.pharmnews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
Aktuality

FN Plzeň s městem a krajem zahájily kampaň na podporu dárcovství…

  • 2 srpna, 20232 srpna, 2023
  • by Redakce

Transfuzní oddělení FN Plzeň má v registru kolem 12.500 pravidelných dárců, kteří darovali krev alespoň jedenkrát za poslední dva roky. Prvodárců je ročně kolem 1100. „Letos je jich zatím o něco méně, ale přesto jsme nad republikovým průměrem,“ řekla primářka oddělení Petra Šlechtová. Od kampaně, která je cílená na celou dospělou populaci kraje, si slibuje nejen nové dárce, ale možná i návrat lidí, kteří dříve krev darovali, ale pak z nějakého důvodu přestali. „Já bych byla velmi spokojena, kdyby nám dárci neubývali. To není až tak vysoký cíl, ale pokud by přibylo několik tisíc dárců v rámci kraje, tak by to bylo báječné,“ řekla Šlechtová. Transfuzní oddělení by podle ní případný nával nových dárců kapacitně určitě zvládlo.

Za rok udělá oddělení, které patří k největším v ČR, kolem 22.000 odběrů, z toho je přes 21.000 odběrů tzv. plné krve, ostatní jsou přístrojové odběry, například plazmy nebo červených krvinek. Většinu krve spotřebuje fakultní nemocnice, případně další nemocnice ve městě a v kraji. Velkou spotřebu krevních preparátů má ve FN chirurgie a ortopedie, nejvíce je ale potřebuje onkologie a hematoonkologie. Podle Šlechtové je na běžné operace třeba dvě až čtyři jednotky, při závažné operaci až desítky jednotek krve.

„Hlavní postavou kampaně je slečna Hrdost – každý dárce by měl hrdost cítit, protože darování krve zachrání život. Přes veškeré moderní technologie je krev stále nenahraditelná, neumíme ji vyrobit a nikdy nemůžeme říci, že jí máme dostatek,“ řekl Šimánek.

Kampaň se nyní rozjíždí v Plzni a zaměřuje se na transfuzní oddělení FN, postupně by měla získávat dárce i pro transfuzní oddělení nemocnic zřizovaných Plzeňským krajem, řekl ČTK náměstek hejtmana pro zdravotnictví Pavel Hais (Piráti).

Jednou z prvních akcí, která bude dárcovství podporovat, bude plzeňská Sportmanie, řekl primátor Roman Zarzycký (ANO). Na akci chodí kolem 50.000 lidí, takže emotivní kampaň uvidí celé rodiny či mladí vitální sportovci, kteří jsou jako dárci ideální. „Funguje řada soukromých subjektů, kteří krev mají jako byznys, krev se různě exportuje. Ale naším cílem je , aby se krev darovala tady ve FN, která zachraňuje životy Plzeňáků a lidí z kraje,“ dodal primátor.

Zpravodaj

Mladoboleslavská nemocnice se potýká s nedostatkem krve, vyzývá lidi k darování

  • 17 května, 2023
  • by Redakce

„Stále se potýkáme s vysokou nemocností a začínají dovolené, takže zásob ubývá,“ uvedla mluvčí.

Dárci se mohou objednávat telefonicky na čísle 326 743 404 nebo 731 542 896 nebo on-line. Prvodárci mohou od pondělí do čtvrtka přijít bez objednání.

Zdravotníci transfuzní stanice mladoboleslavské nemocnice loni provedli téměř 6900 odběrů takzvané plné krve, zhruba o 300 víc než předloni. Nemocnice má v registru 4785 dárců, jejich věk se ale zvyšuje a nemocnice hledá nové. Loni přišlo krev poprvé darovat 467 dárců, meziročně o několik desítek méně.

Zpravodaj

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze má nedostatek krve od dárců

  • 15 května, 2023
  • by Redakce

Ve VFN se situace podle primářky transfuzního oddělení Daniely Duškové zhoršila v posledních několika dnech, kdy bylo potřeba podat větší množství krve několika pacientům se silným krvácením. „Prosíme všechny stálé dárce, ale i ty, kdo se ještě rozhodují, zda krev darovat, aby neváhali a přišli do našeho Fakultního transfuzního oddělení co nejdřív,“ uvedla. Vyjádření dalších pražských transfuzních stanic ČTK shání.

Pravidelných dárců krve je podle údajů Českého červeného kříže (ČČK) v ČR asi 250.000, chybí jich asi 50.000. Odběr krve trvá zhruba deset minut, odebírá se asi 450 mililitrů. Dárcovství je bezplatné, lidé ale mají v den odběru nárok na volno v zaměstnání.

Krev od dárců se využívá přímo ke krevním transfuzím na základě krevní skupiny dárce a příjemce, nebo se z ní vyrábějí speciální přípravky a léky. Krevní plazma pomáhá například nemocným s poruchami imunity nebo krevní srážlivosti. Transfuze krve dostávají lidé při operacích či krvácení do zažívacího traktu, ale i porodech nebo při léčbě novorozenecké žloutenky.

 

Doporučené příspěvky

Jan Janský objevil krevní skupiny při studiu duševních chorob

  • 3 dubna, 2023
  • by Redakce

„Systematické naše vyšetřování, byť k účelům psychiatrickým nepřineslo žádný cennější praktický užitek, objevilo pozoruhodná, dosud nikdy neuvedená fakta,“ napsal v roce 1907 Janský, který hledal souvislost mezi psychotickými stavy svých pacientů a jejich srážlivostí krve. Tuto spojitost sice nenašel, ale popsal čtyři základní krevní skupiny, jež označil římskými číslicemi (I až IV).

Landsteiner definoval tři krevní skupiny A, B a 0 již v roce 1901, ke čtvrté se ale nedostal, neboť pracoval s příliš malým vzorkem, který tvořilo 28 jeho kolegů. Mezi nimi byli i Alfred von Decastello a Adriano Sturli, kteří už v roce 1902 objevili skupinu čtvrtou (AB), kterou tehdy označili jako „výjimku z Landsteinerova pravidla“. Nezávisle na nich objevil všechny čtyři skupiny v roce 1906 Janský a v roce 1910 též Američan William Lorenzo Moss.

Jako objevitele krevních skupin uznala Janského v roce 1921 lékařská komise v USA, kde také posléze chirurgové jeho klasifikaci uznávali a vycházeli z ní při transfuzích. Karl Landsteiner byl za svůj celoživotní výzkum v oblasti hematologie odměněn v roce 1930 Nobelovou cenou. Možná by ji dostal i Janský, který ale devět let před tím zemřel.

Pro úspěšné transfuze krve ale bylo potřeba ještě jednoho důležitého objevu, na němž se koncem 30. let 20. století podílel rovněž Landsteiner. Jde o takzvaný Rh faktor, pojmenovaný podle opice druhu makak (Macacus rhesus), na nichž dělal Landsteiner pokusy a díky nimž tuto další vlastnost pro klasifikaci krevních skupin rozpoznal. Rh faktor může být podle přítomnosti respektive nepřítomnosti různých antigenů na povrchu červených krvinek buď Rh+ (pozitivní), či Rh- (negativní).

Jan Janský se narodil 3. dubna 1873 v Praze a po absolvování lékařské fakulty pražské univerzity v roce 1898 nastoupil jako lékař na psychiatrickou kliniku, kde již na samém začátku vědecké kariéry učinil svůj největší objev. Krátce po vypuknutí první světové války byl jmenován profesorem, ale dobrovolně šel na frontu, kde sloužil jako lékař. V roce 1918 se stal přednostou neuropsychiatrického oddělení Vojenské nemocnice v Praze, tři roky nato ale v Černošicích u Prahy zemřel 8. září 1921 na následky ischemické choroby.

Jan Janský, o jehož životě v roce 1953 natočil Martin Frič film Tajemství krve, byl velkým propagátorem dárcovství krve. Na jeho počest je dobrovolným dárcům krve v České republice a na Slovensku udělována medaile prof. MUDr. Jana Janského.

Zpravodaj

Svatoanenské nemocnici v Brně chybí krev, nejvíc univerzální 0 negativní

  • 27 května, 2022
  • by Redakce

Kvůli zvýšenému počtu operací je zvýšená potřeba krve a nemocnice žádá dárce o pomoc. „Nejvíce chybí 0 Rh negativní, protože je to univerzální dárce erytrocytů. Dále pak chybí A pozitivní a negativní a 0 plus. Je to proto, že tyto skupiny jsou v naší populaci nejčetnější, tudíž dle pravděpodobnosti je největší potřeba krve a nejvíce výkonů právě u lidí této krevní skupiny,“ uvedla primářka transfuzního oddělení Jarmila Celerová.

 

Dostatek krve je u skupiny AB. „U ní vítáme, kdyby lidé chtěli darovat krevní plazmu. Tuto možnost také nabízíme,“ poznamenala primářka. Zájemci o darování krve nebo plazmy se mohou registrovat on-line na webu nebo telefonicky na čísle 543 182 190 v čase od 7:00 do 15:00.

 

Nedostatek krve musí nemocnice vykrýt nákupem. „Co se nákupu transfuzních přípravků týče, je to samozřejmě nákladná záležitost, zvláště po zvednutí cen za energie, dopravu i speciální zdravotnický materiál. Nejlevnější je vždy výroba transfuzních přípravků vlastními silami. I proto se snažíme o co největší soběstačnost,“ dodal Erlebach.

 

Nemocnice krev v minulosti pouze nakupovala. Na podzim roku 2019 ale začala sama krev odebírat. Nejprve ji odebírala v prostorách krevní banky, v posledních měsících využívá nové transfuzní oddělení, které vzniklo rekonstrukcí a vybavením asi za 30 milionů korun. Vlastním zpracováním krve nemocnice ušetří zhruba 10 milionů korun ročně.

 

Aktualita

S některými typy leukemie už pacienti nemusí na transplantaci,…

  • 30 prosince, 2021
  • by Redakce

Výskyt nemocí krve podle Cetkovského v posledních letech trochu stoupá, významně se ale mění trendy v léčbě. Zatímco některé typy leukemie byly dřív důvodem k transplantaci, dnes pacienti mohou dostat lék, který dvakrát denně spolknou. Vyvinuly se i samotné transplantace kostní dřeně, které jsou nyní podle ředitele poměrně bezpečnou metodou. I přes výzkum nových metod léčby se Cetkovský domnívá, že transplantace se budou i v budoucnu k léčbě některých onemocnění krve používat. „Ale budou se muset používat tak, aby byly méně toxické, daly se třeba dělat ambulantně,“ uvedl. Pravděpodobně se k transplantacím budou přidávat chytré molekuly, buněčná terapie či monoklonální protilátky a lékaři budou hlídat, aby se nádor pacientovi nevrátil. „Protože v hematologii největší problém je, ne že ten nádor neumíme zaléčit, ale že se nádor časem vrátí. A proto všechno naše úsilí je napnuto k tomu, aby se nádor nevrátil nebo vrátil co nejmenšímu počtu pacientů,“ uvedl ředitel.

 

ÚHKT udělá ročně 80 až 85 transplantací kostní dřeně, což je podle ředitele v současných prostorách a s nynějším personálem strop toho, co může zvládnout. Navýšení počtu zákroků by měla umožnit nynější rozsáhlá přestavba areálu ÚHKT. Na jaře příštího roku by se měl otevřít nový pavilon progresivní medicíny, v kterém bude moderní robotická kryobanka, lékárna či posluchárna. Zhruba ve stejné době bude hotová také rekonstrukce pavilonu s transfuzním úsekem. Následovat bude přestavba dalšího pavilonu, kde by mělo vzniknout centrum vědy a výzkumu, a rekonstrukce kliniky.

 

„Během deseti, 12 let by to mělo být kompletně přestavěné. Měly by tady být nové programy, nové týmy, ale i třeba takové věci, jako ekologické vytápění, zdroje tepla na hlubinné vrty, pokud se nám podaří získat dotace,“ uvedl Cetkovský. Náklady na přestavbu ředitel odhaduje na 600 milionů až miliardu korun. Část peněz získává ústav z fondů EU, část hradí ze svých úspor.

 

Kromě léčby pacientů se ÚHKT věnuje také výzkumu, v poslední době se podle ředitele velmi rozvíjí výzkum imunoterapie. Tato disciplína využívá buňky, které bojují proti leukémii, a snaží se je nasměrovat proti nádoru u pacienta, v tomto případě proti leukémii. Využití může mít především u těch typů nádorů, které jsou nyní neléčitelné pomocí chemoterapie a transplantace kostní dřeně. ÚHKT získal podle Cetkovského souhlas od Státního ústavu pro kontrolu léčiv se zahájením fáze I klinické studie, ve které se na několika pacientech bude prověřovat bezpečnost léku vyvinutého v ÚHKT.

 

Ústav rovněž spravuje banku pupečníkové krve pro nepříbuzné dárcovství. Banka už více než dva roky nepřijímá nové štěpy a předpokládá se, že bude časem utlumena, protože spravované štěpy vyexpirují. Podle vedoucího oddělení buněčné terapie ÚHKT Roberta Pytlíka byl vznik bank pupečníkové krve v 90. letech minulého století dobrým nápadem. Tehdy měla dárce v rodině jen asi čtvrtina pacientů, kteří transplantaci krvetvorných buněk potřebovali. Také nepříbuzných dárců ve veřejných registrech bylo asi desetkrát méně než nyní. Vyhledávání vhodného nepříbuzného dárce vzhledem k technice a propojení jednotlivých center trvalo třeba půl roku, zatímco pupečníky byly odebrané, vyšetřené a připravené hned k použití. „Byla to metoda, díky které dostaly šanci na vyléčení desetitisíce dětí po celém světě,“ řekl ČTK Pytlík.

 

Význam bank pupečníkové krve ale začal klesat poté, co lékaři dokázali bezpečně udělat takzvané haploidentické transplantace, kdy má dárce s pacientem jen poloviční shodu v tkáňových znacích. Tuto průlomovou metodu ÚHKT poprvé použil v roce 2014. Napůl shodnými jsou rodiče, děti a někteří ze sourozenců nemocného. Mezi příbuznými nebo v registru dárců kostní dřeně je tak podle Cetkovského možné najít dárce téměř pro všechny pacienty.

 

Banky pupečníkové krve byly zamýšlené pro děti, ve štěpech z pupečníku je totiž menší množství buněk, které by pro transplantaci dospělého člověka nemuselo stačit. Transplantacím z pupečníkové krve se podle Pytlíka i nadále věnují na dětské klinice Fakultní nemocnice v Motole. Většina štěpů, které ÚHKT k transplantacím vydal, mířila podle Pytlíka do zahraničí.

 

Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu PharmNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
PO
ÚT
ST
ČT
PÁ
SA
NE
28
29
30
1
2
3
4
Události pro Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
5
6
7
8
9
10
11
Události pro Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
12
13
14
15
16
17
18
Události pro Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
19
20
21
22
23
24
25
Události pro Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
26
27
28
29
30
31
1
Události pro Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS