Skip to content
www.pharmnews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
Aktualita

Zemská porodnice v Praze přinesla do Čech špičkovou péči o rodičky…

  • 25 dubna, 2025
  • by Redakce

O narození prvního ze zdejších dětí informovaly Národní listy ve svém vydání z 28. dubna 1875. „Nová porodnice již odevzdána jest svému účelu. Předevčírem večer přijala prvého novorozence, holčičku. Matka její jest Barbora Koutná z Rožmitálu,“ stálo ve skromné novinové zprávě o premiérovém porodu. Po Barboře Koutné pak využily služeb „červeného domu“ tisíce dalších žen, které přicházely do ve své době nejmodernějšího zařízení, při jehož stavbě se projektant Hlávka inspiroval například v Bruselu, Paříži či Vídni.

Ovšem použití režných cihel, díky nimž se majestátní stavba stala oblíbenou kulisou pro filmaře (hrála například ve snímcích Nebeští jezdci nebo Tajemství Ocelového města), vůbec nebylo Hlávkovým nápadem. Podle dokumentů ze 60. let 19. století, kdy se stavba porodnice chystala, totiž na tomto materiálu trvala výběrová komise. Podle tehdejších představ totiž mělo neomítnuté zdivo pomoci v boji s infekcemi, zejména se smrtelně nebezpečnou horečkou omladnic.

Pojetí stavby je však už jen a jen dílem Josefa Hlávky, který pro vnější podobu našel inspiraci v severoněmeckém neogotickém slohu, uspořádaní 11 traktů pak projektoval na základě studia nejmodernějších zařízení své doby. Součástí stavby je i kaple sv. Kříže, která patří mezi architektonicky nejzajímavější část. Budování Zemské porodnice, které začalo po několika letech příprav v roce 1867, však i přes stavitelovy zkušenosti nebylo bez potíží. Hlávka vedl například spory s dodavateli nekvalitních cihel, dva roky po začátku stavby se navíc zhroutil a dílo dokončili jeho asistenti.

I kvůli prusko-rakouské válce a jejím následkům se nepodařilo dodržet plánovanou dobu výstavby, podle původních představ měla být porodnice hotová za čtyři roky, nakonec ale dokončení areálu ležícího na hraně nuselského údolí trvalo dvakrát déle. Projekt se také výrazně prodražil – místo 400.000 přišel komplex na 946.000 zlatých. Praha za ně ale dostala moderní ústav, který nabízel jak diskrétní služby movitým rodičkám, tak kvalitní péči těm nejchudším ženám, často svobodným matkám.

V tom nový ústav navázal na nejstarší pražskou porodnici, jež byla otevřena v listopadu 1762 za vlády Marie Terezie a rodily se v ní často právě děti z nemanželských vztahů. Od začátku 80. let 18. století porodnice sloužila i k praktické výuce porodníků a porodních „bab“. Původně sídlila v Soukenické ulici, později se přestěhovala do Vlašského špitálu po Jánským vrškem a roku 1789 se přestěhovala ke kostelu sv. Apolináře, jen čtvrt kilometru od místa, kde o 80 let později vznikl Hlávkův komplex.

Za 150 let se v porodnici v Apolinářské ulici narodilo zhruba 660.000 dětí. V současné době zde přijde na svět asi 3500 dětí ročně, původně byla dimenzovaná na zhruba 3000 porodů za rok. Nyní VFN připravuje dostavbu historické budovy. Nové prostory potřebuje hlavně oddělení pečující o nedonošené děti, jejichž porody se u Apolináře koncentrují. Podle ředitele VFN Davida Feltla by mohly vzniknout do pěti nebo šesti let.

 

Aktualita

Nový projekt chce podpořit rodiny pečující o lidi na domácí…

  • 24 dubna, 2025
  • by Redakce

Podle nich je v Česku zhruba 500 rodin, které se doma starají o někoho na plicním ventilátoru, jejich podpora je však nedostatečná, ačkoli jsou přetížení. „Je tu velká nedostupnost respitních (odlehčovacích) pobytů s nulovou finanční podporou,“ uvedla Tereza Bartošová z anesteziologicko-resuscitačního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Pro zdravotní pojišťovny je podle ní přitom domácí péče o pacienty výrazně levnější než dlouhodobá hospitalizace. „Pacientům v domácí péči vzroste kvalita života, zlepší se i zdraví samotné. Důvodem k tomu je nejen domácí prostředí, ale i možnosti seberealizace, odstranění pocitu izolovanosti, možnost sportovat a možnost pomáhat dál dalším lidem,“ řekla Bartošová.

Náklady na péči doma podle organizace většinou nepřekročí 5000 korun na den, zatímco v nemocnici péče stojí až 17.000 korun denně. „I při využití všech možných sociálních dávek má naprostá většina rodin poté, kdy si vzala domů pacienta na ventilátoru, nižší příjmy než předtím. Jeden člen rodiny totiž zpravidla musí rezignovat na svoji pracovní kariéru. Rodiny tak čelí často nejen fyzickému a psychickému vyčerpání, ale i finanční nejistotě,“ uvedl anesteziolog z agentury domácí péče ProCare Medical Ferdinand Polák.

Dech života se podpoře pacientů na domácí umělé plicní ventilaci a jejich rodin věnuje více než 12 let. Mimo přímou pomoc organizuje školení pro zdravotní sestry, poskytuje psychologické konzultace a pomáhá rodinám zvládat každodenní péči. Loni zajistil 42 individuálních odlehčujících pobytů a mezi lety 2017 až 2023 sedm skupinových pobytů. Realizované odlehčovací pobyty podle organizace vyšly na čtyři miliony korun.

 

Aktualita

Nový kurz pro porodní asistentky pomůže pečovat o duševní zdraví…

  • 9 dubna, 20259 dubna, 2025
  • by Redakce

Kurzy jsou určené porodním asistentkám s minimálně dvouletou praxí. „Získají odbornou způsobilost v oblasti podpory duševního zdraví těhotných a žen po porodu a osvojí si řadu nových dovedností: od provedení a vyhodnocení screeningu psychosociálních rizik po přípravu podpůrného plánu pro ženy, které se léčí například s psychotickým onemocněním,“ vysvětlil vedoucí Centra perinatálního duševního zdraví NUDZ Antonín Šebela.

Porodní asistentky, které kurz absolvují, se podle Šebely stanou důležitým článkem multioborového týmu, který pečuje o duševní zdraví těhotných a žen po porodu. „Ať již pracují v porodnici, gynekologické ambulanci či v komunitě, mohou být prvními, kdo zachytí případná psychická rizika u žen, poskytnou první podporu nebo ženu nasměrují dále do systému péče,“ doplnil vedoucí Centra perinatálního duševního zdraví.

Screening možných duševních obtíží rodiček nazvaný Perinatal je aktuálně dostupný ve 37 porodnicích po celé ČR a nový kurz pro porodní asistentky zásadně rozšíří další péči. „Ačkoli díky své desetileté praxi vím, že je duševní zdraví rodiček důležité, tak jsem doteď neměla možnost se v něm jako porodní asistentka dovzdělávat. Teoretické i praktické dovednosti můžu ihned aplikovat do péče o ženy na šestinedělí,“ popsala porodní asistentka Markéta Polčíková z FN Brno, Porodnice Obilní Trh. „I když se snažíme rodičky vnímat individuálně již teď, tak mi kurz pomohl zlepšit komunikaci s ženou v psychické krizi, a mohu tak poskytnout profesionálnější psychosociální podporu,“ doplnila porodní asistentka Helena Zemanová.

Podle Šebely by s podporou evropských dotací mělo být v příštích třech letech proškoleno každoročně 40 porodních asistentek, celkem tedy 120. V plánu je též zapojení kurzu do systému zdravotní péče, ideálně formou nových výkonů placených ze zdravotního pojištění. „Porodní asistentka s touto odbornou způsobilostí by tak mohla pracovat se ženou a partnerem průběžně během těhotenství a po porodu, a díky tomu být ideálním poskytovatelem primární psychosociální podpory a včas nasměrovat rodinu na další efektivní péči, pokud by to bylo potřeba. K tomu však zatím máme v ČR, na rozdíl od řady jiných států, ještě dalekou cestu,“ uzavřel Šebela.

Aktualita

MPSV: Všechny děti ze zrušených kojeneckých ústavů mají zajištěnou…

  • 2 ledna, 20252 ledna, 2025
  • by Redakce

„O všechny děti z bývalých kojeneckých ústavů je postaráno a žádné z nich nezůstalo bez péče. Dětské domovy pro děti do tří let představovaly zařízení, která v drtivé většině případů již neplnila svůj účel. To potvrzují názory odborníků i naše vlastní analýzy,“ uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj je hlavní zajistit, aby děti vyrůstaly v rodinném prostředí. „Pro velkou část dětí se úspěšně podařilo najít lepší řešení, než je ústavní péče. Mezi ně patří bezpečný návrat do vlastních rodin, umístění do pěstounské péče či osvojení,“ řekl šéf resortu.

Podle průzkumu ministerstva práce a Nadace J&T počet dětí v kojeneckých ústavech každoročně klesal. Za šest let se snížil na méně než polovinu. Na jaře 2018 pobývalo v zařízeních 649 dětí, loni na jaře 309. Počet i podíl dětí nad čtyři roky rostl. Minulý rok na jaře tvořily tříleté a mladší děti třetinu, bylo jich 107. Starších chlapců a děvčat bylo v kojeneckých ústavech 202. Z nich bylo 88 školáků nad sedm let.

Dvě pětiny dětí z rušených kojeneckých ústavů se dostaly do náhradních rodin, nebo po zlepšení situace domů. Tři pětiny zůstaly v transformovaném zařízení, nebo se přestěhovaly do jiných domovů. Při hledání řešení pro tři desítky chlapců a děvčat poskytl resort „zvýšenou asistenci“, uvedlo tiskové oddělení.

Ve čtyřech z 20 kojeneckých ústavů loni na jaře už žádné malé děti nebyly, osm domovů se staralo nejvýš o pět chlapců a děvčat pod čtyři roky. Kojenecké ústavy už před několika lety zrušil jako první v republice Zlínský kraj, zajistil pěstouny. Přidávaly se další regiony. Podle ministerstva se část zbývajících ústavů přeměnila na zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP), odlehčovací služby či stacionáře. Část požádala o registraci k poskytování dlouhodobé lůžkové péče pacientům. Jedno zařízení bude fungovat jako dětský domov pro starší děti.

ČR léta sklízela kritiku domácích organizací i zahraničních institucí za velký počet dětí v ústavech. Podle Asociace Dítě a rodina bylo Česko v Evropě jednou z posledních zemí, kde bylo možné děti do tří let do zařízení dávat. Podle dřívější vládní strategie se děti do tří let neměly do ústavů posílat už od roku 2014 a děti do sedmi let od roku 2016. Zákaz se podařilo části poslanců do novely o ochraně dětí dostat až v létě 2021 krátce před sněmovními volbami.

Aktualita

Nemocnice Neratovice přesune péči do Mělníka,příčinou je spor s městem…

  • 26 září, 2024
  • by Redakce

Nemocnice Neratovice působí v objektu, který patří městu. O prodloužení nájemní smlouvy vyjednávala, avšak dohody strany nedosáhly. „Město Neratovice z počátku sice pozitivně reagovalo na prodloužení spolupráce, postupem času se však jednání protahovala, město Neratovice začalo vysílat rozporuplné informace, které následně vyvrcholily jednáním s dalšími možnými provozovateli,“ uvedla mluvčí. Podle ní nyní existuje předběžný plán přesunutí péče, avšak ještě mohou nastat změny. V první fázi by se do konce října měla přesunout interna, do konce letošního roku ambulance a do června příštího roku oddělení dlouhodobé péče.

Město Neratovice si nechalo zpracovat znalecké posudky na obvyklé nájemné obdobných budov a snažilo se s nájemcem vyjednat nejen výši nájemného, ale také garantovaný rozsah zdravotnických služeb. „Výsledkem jednání byl v červnu 2024 dodatek ke stávající smlouvě, kde bylo stanoveno nájemné 4,2 milionu Kč. Dodatek ovšem neobsahuje žádnou garanci lékařských odborností, ať již ambulancí či lůžkových oddělení, neboť společnost Almeda se při jednáních opakovaně odmítla smluvně zavázat k jakékoliv takové garanci,“ uvedla Hanslíková. Almeda patří do skupiny Vamed Mediterra.

Podle mluvčí skupina Vamed Mediterra nabízí komplexní nemocniční péči, zatímco další provozovatel, kterého bere město do úvahy, pouze ortopedickou péči a jednodenní chirurgii. „Nabízí se tak jediné vysvětlení celého jednání ze strany města, a tím je, že prioritou města není komplexní zajištění zdravotní péče pro občany, kterou skupina Vamed Mediterra nabízí včetně dalších záruk, ale pouze a jedině výše finanční nabídky,“ uvedla Plutnarová. Skupina podle ní nabídla hradit hodnotu nájmu odpovídající tržním podmínkám v místě a čase obvyklým.

Místostarostka dodala, že město opakovaně, a to dvěma dopisy, vyzvalo společnost Almeda k dorovnání výše nájemného do částky nabídnuté společností Orthomed, ale společnost Almeda tak neučinila.

Nemocnice Neratovice fungovala v budově od roku 1994.

Zpravodaj

Internisté chtějí zvrátit nadbytečné užívání léků, možnosti proberou v Brně

  • 8 listopadu, 2023
  • by Redakce

Až 30 procent nákladů směřuje podle odborníků na péči, která přináší pacientovi velmi malý nebo žádný užitek a může mu i škodit. „Na odděleních se běžně setkáváme s pacienty, kteří berou až deset léků denně a procházejí řadou vyšetření, která mají malý diagnostický přínos. Lékaři se často neptají, jaké léky vysadit, ale spíše co ještě nasadit. Mnohdy ze strachu, aby něco nepodcenili. Pokud člověk užívá více než pět léků, stoupá riziko nežádoucích účinků kvůli jejich vzájemnému ovlivňování nad 30 procent. Dle světových dat jsou nežádoucí účinky léčivých přípravků příčinou až deseti procent hospitalizací,“ uvedl internista Petr Grenar.

Součástí projektu Choosing Wisely byl i průzkum ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, který provedl Grenar spolu s kolegy. Téměř 95 procent dotazovaných odpovědělo, že některá vyšetření se dle jejich názoru provádí nadbytečně. Týká se to především laboratorních odběrů, CT vyšetření nebo rentgenu, ultrazvuku břicha, EKG či magnetické rezonance. Téměř 77 procent dotazovaných soudilo, že se zbytečně předepisují léky, a to nejvíce antibiotika, antivirotika, léky na potlačení produkce kyseliny v žaludku, hypnotika či léky na bolest.

Která vyšetření byla nadbytečná a co pacientům spíše uškodilo, budou nyní zkoumat v pražské Thomayerově nemocnici, výsledky budou znát příští rok. „Sestavili jsme také letáky pro pacienty, které obsahují pět otázek, jež by měli se svým lékařem probrat. Tedy zda je dané vyšetření opravdu nutné, jaká z něj plynou rizika, jestli jsou i jiné, jednodušší a bezpečnější možnosti a co se stane, pokud neudělá lékař nic,“ doplnil internista z Thomayerovy nemocnice Dan Rakušan.

Aktuality

Bezdomovci mohou v Liberci nově využívat zdravotní péči ve svém…

  • 1 listopadu, 2023
  • by Redakce

„Liberec inicioval poskytování této služby, protože vnímáme to, že osoby bez domova mají ztížený přístup k běžným lékařským službám a tato cílová skupina se poměrně často potýká se zdravotními obtížemi. Do nemocnice pak přichází s velmi fatálními zraněními, jejichž léčba je drahá, bolestivá a leckdy zbytečná, protože by jí šlo zabránit včasnou diagnostikou nebo ošetřením v zárodku,“ uvedla Teplá. Předpokládá, že v rámci základní zdravotní péče půjde převážně o ošetřování tržných ran, oděrek či nehojících se zánětů na kůži a za mrazů i omrzlin. „Především nám jde o včasné celkové vyhodnocení zdravotního stavu klientů a jejich edukaci,“ dodala.

Základní ošetřovatelskou péči budou moci bezdomovci využívat v denním centru ve Valdštejnské ulici zatím jednou týdně, a to každou středu od 16:00. „Jsme připraveni počet hodin i dnů rozšířit podle aktuálních potřeb,“ dodal ředitel úřadu Oblastního spolku Českého červeného kříže Ondřej Hradec. Alespoň jednou do roka zavítá do denního centra přes 300 lidí bez domova žijících v různých částech krajského města, denně jich přichází mezi 20 až 35.

Liberec se podle náměstkyně inspiroval Plzni, kde radnice ve spolupráci s červeným křížem, strážníky a organizacemi působícími v sociální oblasti poskytuje takovou službu už více než rok přímo v terénu. „Poskytovat základní ošetřovatelskou péči a základní zdravotní poradenství v terénu, kde se lidé bez domova zdržují, je i naším cílem. Zatím nám ale chybí sanitní vůz, ve kterém bychom přepravovali personál, potřebný materiál a případně i samotné pacienty. Budeme hledat možnosti jak ho získat, a službu tím zajistit,“ dodala Teplá.

Zpravodaj

Nemocnice v Brně bude kontrolovat podezřelé na koronavirus doma

  • 5 března, 202026 srpna, 2020
  • by Redakce

Brno 5. března (ČTK) – Vyčleněné týmy Fakultní nemocnice Brno budou od pátku navštěvovat v domácím prostředí pacienty, u nichž se objeví podezření na nákazu koronavirem. Služba bude dostupná od 7:00 do 19:00 po celém kraji ve spolupráci se záchrannou službou, řekl dnes novinářům zdravotnický náměstek nemocnice Ondřej Ludka. Od pondělí chce nemocnice dělat testy na koronavirus v Brně, nyní odběry posílá do Ostravy.

V ČR je osm potvrzených případů nákazy koronavirem, nakažení jsou v nemocnicích v Praze a Ústí nad Labem. V Jihomoravském kraji hygienici vyloučili nákazu u 14 lidí, u dvou na výsledky čekají. V dalších více než 200 případech poskytli lidem konzultace.

Nemocniční tým bude spolupracovat se záchranáři i krajskou hygienickou stanicí. Na základě vyhodnocení hygienické stanice tým k lidem vyjede. Podezření na nákazu vznikne u lidí, kteří budou mít příznaky jako horečku nad 38 stupňů, kašel a dušnost, vrátí se ze zasažených oblastí, například z Itálie, nebo přijdou do kontaktu s nakaženým člověkem.

K pacientům s podezřením na onemocnění vyjede tým, který bude používat speciální ochranné obleky. Náměstek Ludka upozornil na to, že by se lidé neměli bát, pokud uvidí v okolí pracovníka v ochranném obleku. „Nechceme, aby vznikala panika, aby to lidé vnímali jako science-fiction,“ řekl Ludka. Zatím podle něj nelze říct, kolikrát bude tým vyjíždět ani kolik pracovníků se do něj přihlásí. Nemocnice chce službu zajišťovat v pracovní době. Cílem je zmírnit to, aby do nemocnice chodili pacienti s podezřením na nákazu koronavirem, protože v nemocnici mohou přijít do styku s jinými pacienty, kteří mají například slabší imunitu nebo před operací, a tudíž by pro ně případná nákaza mohla být i smrtelná.

Koronavirus se šíří od loňského prosince z Číny. Na světě je zhruba 100.000 nakažených a několik tisíc lidí už zemřelo. Případy onemocnění se už objevily v desítkách zemí. V Evropě je zatím nejvíce zasažená Itálie.

Lenka Horáková dr

 

 

Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu PharmNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
PO
ÚT
ST
ČT
PÁ
SA
NE
28
29
30
1
2
3
4
Události pro Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
5
6
7
8
9
10
11
Události pro Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
12
13
14
15
16
17
18
Události pro Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
19
20
21
22
23
24
25
Události pro Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
26
27
28
29
30
31
1
Události pro Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS