Skip to content
www.pharmnews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
Zpravodaj

Lékový ústav povolil dovézt do ČR přes 18 milionů…

  • 13 prosince, 2021
  • by Redakce

Podle dat ministerstva zdravotnictví zdravotníci v zemi od začátku vakcinace na konci loňského roku podali téměř 14,4 milionu dávek vakcíny, ukončené očkování má bezmála 6,5 milionu lidí.

 

V EU dosud získaly podmínečnou registraci čtyři vakcíny, které jsou dostupné také v Česku. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nyní posuzuje žádost o registraci očkovací látky od americké firmy Novavax, jejíž část by se mohla vyrábět v Česku. Rozhodnutí se očekává v řádech týdnů. Podle Tomáše Boráně, ředitele sekce registrací SÚKL, však zatím nelze říci, zda bude o vakcíně rozhodnuto ještě před Vánoci. Česko má podle nedávného vyjádření ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) objednáno 370.000 dávek. Pokud bude vakcína schválena, dodávku Vojtěch očekává v lednu.

 

Ve fázi předběžného posouzení jsou u EMA další čtyři očkovací látky. Jedná se o Sputnik V, látky od firem Sanofi, Valneva a od čínské společnosti Sinovac. O možném pořízení Sputniku se letos na jaře vedla v Česku vzrušená debata. “U vakcíny Sputnik V výrobce ještě nedodal dostatek dat k tomu, aby se dostal do fáze, kdy požádá o registraci vakcíny,” uvedla dnes Storová. Z předběžného přezkumu u EMA letos na podzim odstoupila společnost CureVac.

Zpravodaj

Avantor koupí za 2,9 miliardy USD firmu Masterflex, posílí…

  • 7 září, 20213 listopadu, 2021
  • by Redakce

Akvizice umožní firmě Avantor využít silné poptávky po vakcínách v době, kdy mutace delta způsobuje prudký růst počtu nakažených ve Spojených státech a kdy se objevují důkazy o klesající hladině protilátek očkovaných. Americká vláda nyní plánuje investovat tři miliardy USD do dodavatelského řetězce vakcín. Připravuje se na to, že nabídne Američanům další dávku očkování.

Také další výrobci zdravotnického vybavení uskutečnili akvizice s cílem rozšířit si kapacity na výrobu vakcín proti covidu-19. Firma Danaher se v červnu dohodla na převzetí společnosti Aldevron, dodavatele výrobce vakcín Moderna, za kterého nabídla zhruba 9,6 miliardy USD.

Avantor v dubnu koupil za 1,1 miliardy USD německou firmu Ritter, dodavatele výrobců PCR testů na covid-19. Poptávka po testech sice od loňského vrcholu zpomalila kvůli očkování, ale některé firmy provádějící testy podle agentury Reuters uvádějí, že mutace delta zvyšuje poptávku.

Zpravodaj

Ve vývoji je 60 typů vakcín a přes 200 léků…

  • 11 srpna, 20213 listopadu, 2021
  • by Redakce

“Covid není viróza, covid je imunopatologie,” řekla Vašáková. Podle ní komplikace způsobuje právě reakce imunitního systému na virus, proto ani zatím neuspěla žádná léčiva na bázi antivirotik včetně zpočátku velmi nadějného remdesiviru. Velké léčebné úspěchy podle zástupců ministerstva neměly ani léky na jiné nemoci, které už jsou schválené, ale na jiné nemoci, například ivermektin na kožní záněty nebo favipiravir na chřipku.

Podle Vašákové je problém v tom, že není třeba obvykle léčit časnou fázi covidu-19, v pozdních fázích pak jsou třeba léky imunoterapeutika. “Léčíme imunopatologii systému, protože potom už nedokážeme účinně ty těžké covidy léčit,” dodala.

Právě pro období krátce po nákaze jsou vhodné také léky na bázi monoklonálních protilátek, v Česku jsou dostupné od firem Regeneron s názvem Regn-cov2 a Eli Lilly s názvem bamlanivimab. Jedna infuze stojí desítky tisíc a nemocnice, které je nakoupily, v nich mají uložené stamiliony korun. Podle informací deníku Právo regeneronu ve FN Motol zbývá asi polovina dodaných dávek, ve FN Brno přes 4000 a ve Fakultní Thomayerově nemocnici asi třetina dávek bamlanivimabu. Nemají ale pro ně vhodné pacienty. Podávat je sice mohou každému nakaženému nad 65 let, kterému hrozí vážný průběh, musí to být ale do několika dní od prvních příznaků. Aby se o vhodném pozitivně testovaném nemocnice dozvěděla, musí ho doporučit praktický lékař.

Prevence

Podle Vašákové je ale stále výhodnější preventivní očkování než léčba už nakažených lidí. Vakcíny stojí řádově nižší stokoruny za jednu dávku. Někteří senátoři, kteří jsou členové výboru, se pozastavovali nad tím, že EU chce dál jednat s dalšími výrobci. Česko by se mělo i nadále k takovým smlouvám připojovat. “Lepší mít dostatek té vakcíny a darovat ji, než abychom jí měli nedostatek,” řekla Vašáková.

Není totiž jasné, kolik vakcín proti covidu-19 bude ČR ještě potřebovat. Koho a kdy přeočkovávat třetí dávkou má ministerstvo rozhodnout do konce srpna. Hovoří se zejména o rizikových lidech nad 65 let. Očekává se také schválení vakcíny pro děti mladší 12 let, které by znamenalo další miliony dávek. Dosud bylo v Česku aplikováno podle dat o očkování zhruba 10,8 milionu dávek. Objednaných má Česko nejméně 16 milionů dávek, část už se rozhodlo darovat nebo přeprodat.

Zpravodaj

WHO: Vakcíny používané v Evropě jsou účinné proti všem mutacím

  • 20 května, 20213 listopadu, 2021
  • by Redakce

“Všechny varianty viru způsobujícího covid-19, které se dosud objevily, reagují na dostupné, schválené vakcíny,” uvedl Kluge. V Evropě se v tuto chvíli očkuje zejména přípravky od společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson, připomíná Reuters. Některé země ale používají také ruskou vakcínu Sputnik V či čínské očkovací preparáty.

Takzvaná indická varianta koronaviru s označením B.1.617 se dosud objevila v 26 z celkem 53 zemí, které čítá evropský region podle WHO. Podle Klugeho tuto novou mutaci WHO stále ještě zkoumá, ale je zřejmé, že se dokáže šířit velmi rychle.

“Jdeme správným směrem, ale musíme stále dávat pozor. V několika zemích existují místa zrychlujícího se přenosu, která by se velmi záhy mohla proměnit v nebezpečné oživení nákazy… Pandemie ještě neskončila,” uvedl Kluge.

Zpravodaj

Praktici budou od příštího týdne dostávat vakcínu od Moderny…

  • 13 května, 20213 listopadu, 2021
  • by Redakce

Celkem by měli praktici v květnu a červnu dostat 454.000 dávek Moderny. Každý týden bude podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky dodáno 70.000 dávek, z toho 50.000 bude rozvezeno do ordinací praktiků, zbytek bude určen na druhé dávky už dříve očkovaných lidí. Vakcíny od AstraZeneky bude podle Šonky v květnu dodáno jen asi tolik, aby to pokrylo požadavky na druhé dávky očkování.

Vakcínu Moderny si budou praktici objednávat přímo u distributora podobně, jako se to nyní děje s očkovací látkou od Johnson & Johnson. Distributorem obou vakcín je firma Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Dosud se Moderna rozvážela podle požadavků krajských koordinátorů očkování. Změnu zajistí dodatek smlouvy, který ve středu podepsaly s distributorem zdravotní pojišťovny. Podepsání novinářům potvrdil náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík. Vakcína od firmy Pfizer/BioNTech bude i nadále rozvážena do očkovacích center.

Praktičtí lékaři dosavadní distribuci vakcín kritizovali, krajští koordinátoři podle nich preferovali velká očkovací centra. Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, která sdružuje asi 5000 praktických lékařů, dnes v prohlášení uvedla, že přitom na prakticích bude úkol přemlouvat ty, kteří nejsou rozhodnuti se nechat očkovat.

Zpravodaj

Vědci: Zatím není jasné, zda indická varianta koronaviru odolá…

  • 28 dubna, 2021
  • by Redakce

Nejvíce sekvencí obsahujících tuto původně indickou variantu viru pocházelo z Británie, USA a Singapuru. Zjištěná byla ale také v Evropě – Belgii, Švýcarsku, Řecku, Itálii, ověřuje se i nejméně jeden případ v ČR. Některé laboratorní výsledky ukazují na slabě zvýšenou přenosnost této varianty a na to, že protilátky obtížněji virus blokují. Nakolik to ale snižuje imunitu, odborníci teprve zjišťují, rychlé šíření nákazy v Indii totiž může mít i jiné příčiny než větší nakažlivost tamní varianty koronaviru. Údaje o této variantě jsou totiž zatím nekompletní, vědci dosud pracují jen se stovkami vzorků, podle BBC je 298 z Indie a 656 ze zbytku světa. U takzvané britské varianty koronaviru mají vědci k dispozici přes 384.000 sekvencí.

Na charakteristickém (spike) proteinu, který se nachází na povrchu viru, jsou v případě indické varianty dvě klíčové mutace. Právě proti takovým mutacím jsou vakcíny zaměřeny.

“Myslím, že nic nedokazuje, že je to úniková mutace, což by znamenalo, že ji vakcíny nebudou moci zastavit,” citovala BBC doktora Jeffa Barretta, který řídí ústav genetického výzkumu v britském Hinxtonu. “Musíme to pečlivě sledovat, ale prozatím není důvod k panice,” dodal Barrett.

Jenomže platí, že čím více nových případů se v zemi objeví, tím více variant vznikne. Každá jednotlivá infekce viru poskytuje možnost rozvinout se a panuje obava, že vzniknou mutace odolné proti vakcínám.

“Způsob, jakým můžeme předejít vzniku nových virových variant, je především bránit viru, aby se v nás replikoval. Takže nejlepší cesta kontroly mutací je mít pod kontrolou nemoc globálně,” sdělila profesorka mikrobiologie Cambridgeské univerzity Sharon Peacocková. K tomu slouží hlavně uzávěry, dodržování odstupů a očkování.

A s ním má Indie potíže, první dávku vakcíny tam zatím dostala desetina občanů, druhou ani ne dvě procenta. Ačkoli je velkým výrobcem vakcín, Indie zastavila jejich vývoz. Ohrozila tím program COVAX určený chudým státům. Vědci ale souhlasí, že prioritou je nyní, kdy v Indii covid-19 zabil už víc než 200.000 lidí a nakazilo se tam 18 milionů lidí, Indie samotná. Platí podle nich totiž, že v bezpečí není nikdo, dokud nejsme v bezpečí všichni.

Zpravodaj

Vakcíny proti covidu-19 by mohl od července rozvážet jeden…

  • 27 dubna, 2021
  • by Redakce

“V tuto chvíli už je rozjetá příprava velké zakázky. Dvakrát týdně se scházejí pracovní skupiny s tím, že v horizontu jednotek týdnů by měl být hotov návrh zadávací dokumentace pro zadávací řízení, které by od července tohoto roku umožnilo distribuovat očkovací látky proti covidu-19 jedním distributorem,” řekl ČTK Kabátek.

Kromě Pfizeru nyní vakcíny v Česku rozvážejí firmy Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka a Alliance Healthcare. Pojišťovny jim platí od 70 do 201 korun bez DPH za rozvoz jednoho balení vakcíny, které je ale u každé očkovací látky jinak velké.

Pojišťovny také připravují tendr na nákup a distribuci povinného očkování, na konci letošního roku končí smlouva se současným dodavatelem, kterým je také Avenier. Podle Kabátka by výběrové řízení mohlo být vypsáno do prázdnin.

V ČR jsou zatím čtyři druhy vakcín. Tři se podávají ve dvou dávkách, u čtvrté stačí dávka jedna. Podle původního harmonogramu dodávek, který vláda schválila v lednu, mělo Česko dostat do konce srpna téměř 11,4 milionu dávek vakcín od pěti výrobců. Počítalo se s naočkováním 6,68 milionu lidí.

Zpravodaj

Praha koupí ultranízkoteplotní mrazničku pro uskladnění vakcín

  • 24 března, 202124 března, 2021
  • by Redakce

Praha 24. března (ČTK) – Pražský magistrát koupí ultranízkoteplotní mrazničku pro uskladnění vakcín proti nemoci covid-19. Zařízení, které je možné nastavit v řádu mnoha desítek stupňů Celsia pod nulou, bude využito ve očkovacím centru v Kongresovém centru Praha (KCP) a dostane jej do užívání Prahou zřizovaná Městská poliklinika Praha. Nákup vyjde na 448.000 korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.

Očkovací centrum nyní funguje ve zkušebním režimu. Do budoucna se počítá s kapacitou od 200 do 1000 očkovaných lidí denně. Očkování bylo v uplynulých měsících zahájeno i v největších pražských nemocnicích.

K uskladnění vakcín je nutné udržovat je v chladu, některé vyžadují teplotu několik desítek stupňů pod bodem mrazu. “Aby bylo možné toto centrum zásobit dostatečným množstvím vakcín a dodržet předepsaná pravidla skladování, je nezbytné ho dovybavit ultranízkoteplotní mrazničkou, která umožní skladování všech typů vakcín… Vzhledem k předpokládanému několikaměsíčnímu provozu očkovacího centra je nezbytné vytvořit dostatečnou skladovací kapacitu,” píše se v dokumentu.

Zařízení bude formou výpůjčky poskytnuto Městské poliklinice Praha. Poté, až bude provoz centra v KCP ukončen, přejde lednička do užívání poliklinice. Peníze na její nákup vezme město z rozpočtové kapitoly běžných výdajů na bezpečnost.

Vedení města letos v lednu schválilo pro polikliniku nákup dvou mrazících boxů pro uskladnění a transport vakcín. Velký box má celkový objem 541 litrů pro uskladnění asi 6000 vakcín, druhý box je o objemu 124 litrů a lze v něm uchovat asi 1000 vakcín.

 

Zpravodaj

Pfizer dodá EU do poloviny roku o 10 milionů dávek…

  • 16 března, 2021
  • by Redakce

Brusel 16. března (zpravodaj ČTK) – Evropská unie dostane ve druhém čtvrtletí o deset milionů více dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Uvedla to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž se povedlo uspíšit část dodávky původně plánované na druhou polovinu roku. Země EU by tím mohly částečně nahradit zejména očekávané omezení dodávek přípravku firmy AstraZeneca.

“Vím, jak zásadní bude druhé čtvrtletí pro postup očkování v členských státech,” uvedla von der Leyenová, jejíž exekutiva čelí kritice některých zemí za nedostatek vakcín. Urychlení produkce americko-německého výrobce dává podle ní členským zemím “manévrovací prostor a může vyplnit mezery v dodávkách”.

Výrobce vůbec první v EU schválené vakcíny po dnešním navýšení dodá podle komise od dubna do června členským státům přes 200 milionů dávek. Komise pro druhé čtvrtletí počítá celkově s přibližně 300 miliony dávek od všech čtyř výrobců nyní autorizovaných preparátů. Tento cíl unijní exekutiva po urychlení výroby vakcín Pfizer/BioNTech nezměnila, ačkoli údaje zveřejňované firmami dávají dohromady vyšší součet. AstraZeneca počítá pro druhý kvartál se 70 miliony, Moderna s 35 a Johnson & Johnson s 55 miliony dávek, což za všechny čtyři výrobce představuje celkem přes 360 milionů.

“Ta situace se stále vyvíjí, čísla jsou velmi proměnlivá,” vysvětlil dnes novinářům mluvčí komise Eric Mamer, proč EK neaktualizuje očekávané celkové množství vakcín při každé změně ohlášené výrobcem.

Podle nezávazného cíle Bruselu by členské státy měly naočkovat do konce léta 70 procent všech svých dospělých obyvatel, což je přibližně 255 milionů lidí. Řada států včetně Česka by však musela ve druhém čtvrtletí výrazně zvýšit současné tempo vakcinace, aby metu dosáhla.

Problémy způsobuje unijním zemím zvláště opakované snižování plánovaného počtu vakcín od britsko-švédského výrobce takzvané oxfordské vakcíny. AstraZeneca minulý týden uvedla, že za první dvě čtvrtletí dodá zemím EU celkem pouze 100 milionů dávek, ačkoli dosud se počítalo s více než dvojnásobným množstvím. Řada zemí navíc vakcínu dočasně přestala používat kvůli možným vedlejším účinkům a čeká na čtvrteční verdikt Evropské agentury pro léčivé přípravky.

Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu PharmNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Leden

Únor 2023

Březen
PO
ÚT
ST
ČT
PÁ
SA
NE
27
28
1
2
3
4
5
Události pro Únor

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Únor

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Únor

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
6
7
8
9
10
11
12
Události pro Březen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
13
14
15
16
17
18
19
Události pro Březen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
20
21
22
23
24
25
26
Události pro Březen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
27
28
29
30
31
1
2
Události pro Březen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Březen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS