
Senát by mohl v novele o lékařských pohotovostech upravit pravomoci lékárníků
Lékárníci by se mohli výslovně věnovat podle úpravy výboru také prevenci, rozpoznávaní onemocnění, podpoře zdraví, což z novely vypadlo při jejím sněmovním projednávání. Farmaceuti by v případě přijetí sněmovní verze podle prezidenta České lékárnické komory Aleše Krebse nemohli tyto činnosti vykonávat. „Šlo by to proti evropským trendům zapojování farmaceutů do zdravotní péče,“ řekl členům výboru.
Ministerstvo zdravotnictví se k úpravě postavilo neutrálně. Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček soudí, že sněmovní znění ustanovení by bylo možné vyřešit výkladem, jeho vrácení do původní podoby ale označil za komfortnější. Senátorka ANO Věra Procházková navíc ohlásila, že na plénu podá pozměňovací návrh, který by lékárníky oprávnil pacienty očkovat.
Další Trešlův pozměňovací návrh ve výboru hájil předseda České společnosti pro úrazovou chirurgii Josef März. Úprava předpokládá opětovné zařazení úrazové chirurgie mezi základní obory postgraduálního vzdělávání.
Novela především předpokládá převedení odpovědnosti za zřizování lékařských pohotovostí z krajů na zdravotní pojišťovny. „Mají mnohem více nástrojů, aby pohotovostní služby zajistily,“ uvedl Dvořáček. Pohotovosti pro dospělé by měly být ze zákona v nemocnicích s urgentními příjmy a pro děti u poskytovatelů akutní lůžkové pediatrické péče. Ministerstvo zdravotnictví bude moci vydat podle úpravy vyhlášku s požadavky na vybavení pohotovostí a na jejich personální zajištění. Bude také moci určit minimální časový rozsah poskytování pohotovostních služeb.
Předloha by také měla pod hrozbou až milionové peněžité sankce zamezit nezákonným poplatkům u lékařů. Výslovně bude zakázaný poplatek za přijetí do péče. Dále upravuje stížnosti na zdravotní péči, provoz center duševního zdraví nebo práci nemocničních kaplanů. Předpis také cílí na posílení práv pacientů. Zajistit má například lepší informovanost o ceně zdravotních služeb, které nejsou hrazené ze zdravotního pojištění.
Sněmovna v novele upravila například posuzování zdravotního stavu žáků, studentů a vojáků v aktivní záloze, zdravotnickou detenci, ochranné léčení, podmínky práce s azbestem podle aktualizované evropské směrnice a zmírnění administrativních povinností ohledně radiologií. Provozovatelé holičství, kadeřnictví, úpravy nehtů, solárií či kosmetických, masérských a tetovacích služeb nebudou muset podle další z přijatých úprav žádat krajskou hygienickou stanici o schválení provozního řádu před otevřením provozovny. Dolní komora předlohu doplnila rovněž o zvýšení rodičovského příspěvku v případě narození dvojčat či vícerčat z nynějších 525.000 korun na 700.000 korun.